Ciekawostki

27 Ciekawostek o Rakach

Raki są uważane za smakołyki. Wiele przepisów w Internecie zawiera raki wśród głównych składników. Ale dziś przekonasz się, że jest to coś więcej niż tylko źródło pożywienia dla nas. Ten wpis zawiera różne informacje o rakach i zabawne ciekawostki.

1. Większość raków jest ściśle wodna, ale niektóre z nich żyją w środowisku półwodnym. Raki pół-wodne zagłębiają się w glebę, aby dostać się do wody.

2. Żywotność raków waha się od 1 do 20 lat, w zależności od gatunku.

3. W 1987 roku w Luizjanie wyprodukowano 90% raków zbieranych na świecie, z czego 70% było spożywanych lokalnie. W 2007 roku w Luizjanie zebrano około 54 800 ton raków.

4. Raki są bardzo agresywne i są wszystkożerne.

5. Raki mogą żyć na wolności nawet do 30 lat.

6. Badania nad rakami nazywane są astakologią.

7. Skorupiaki te mają dobry wzrok i podobnie jak inne pokrewne gatunki, mogą poruszać oczami niezależnie od siebie.

8. Raki idą do przodu i pływają do tyłu, ponieważ mają cztery nogi do chodzenia i cztery do pływania.

9. Większość dorosłych raków ma około 7,5 cm długości.

10. Jednym z najmniejszych raków jest Cambarellus diminutus o długości 2,5 cm z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

11. Raki są ściśle związane z homarami, krabami i krewetkami.

Astacoidea
12. Są różnice w wyglądzie między samicą a samcem. Samica raka posiada otwór, który znajduje się pomiędzy jej ostatnimi 2 parami nóg. Jej pierwsze 2 pływaki nie są rozwinięte.

13. Raki są powszechnie sprzedawane i używane jako przynęta, albo żywe, albo tylko z mięsem ogonowym, i są dobre w wabieniu suma, pstrąga, czy szczupaka.

14. Egzoszkielet raka, czyli pokrycie ciała, jest cienkie, ale twarde.

15. Raki są kuzynami homara.

skorupiak
16. Jednym z największych raków jest Astacopsis gouldi z Tasmanii, który może osiągnąć 40 cm długości i ważyć może około 3,5 kg.

17. Raki zjedzą nawet swoje dzieci. Dlatego młode muszą być oddzielone od matki zaraz po przybyciu na świat.

18. Raki mogą jeść hot dogi i karmę dla kotów.

19. W Ameryce Północnej występuje ponad 330 gatunków raków. Nie znajdziesz ich ani na Antarktydzie, ani w Afryce.

20. Raki mogą utonąć bez dostępu do świeżego powietrza.

21. Są najbardziej aktywne w nocy, kiedy żerują głównie na ślimakach, larwach owadów, robakach, kijankach płazów. Co ciekawe, niektóre raki jedzą roślinność.

22. Raki są trzymane jako zwierzęta domowe w akwariach słodkowodnych.

23. Nazwa „rak” pochodzi od starofrancuskiego słowa escrevisse. Słowo to zostało zmienione na „rak” poprzez skojarzenie z „rybą”. W podobny sposób wywodzi się w dużej mierze amerykański wariant „rak”.

rak
24. Raki nie mają tylko jednego koloru. Wręcz przeciwnie. W rzeczywistości skorupiaki te mogą mieć kolor czerwony, biały, różowy lub niebieski. Występują one również w kolorze ciemnobrązowym i piaskowo-żółtym. Biały jest najmniej powszechnym kolorem spośród sześciu. Najczęstszym kolorem jest czerwony.

25. Raki to skorupiaki i potrafią walczyć o swoje terytorium.

26. Ponieważ raki są przyzwyczajone do przebywania w stawach lub rzekach, będą miały tendencję do przesuwania żwiru po dnie zbiornika, tworząc kopce lub rowy naśladujące norę.

27. Na półkuli północnej znaleziono skamieliny, które świadczą o tym, że raki mają 150 milionów lat. Również naukowcy na półkuli południowej znaleźli skamieniałości, które pokazują, że raki w tym regionie mają 106 milionów lat.