Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Radomsku

Radomsko kościół
źródło: Polar123 / Wikipedia

Radomsko jest miastem położonym w województwie łódzkim, oddalonym o 90 km od Łodzi. Leży na Wyżynie Przedborskiej, a rzeką przepływającą przez Radomsko jest Radomka.

Miasto to otrzymało prawa miejskie już w roku 1266, było także miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w tenucie radomszczańskiej pod koniec XVI wieku. Dzięki tak bogatej historii, miasto Radomsko jest pełne wspaniałych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Prezentujemy najlepsze atrakcje w Radomsku i okolicach.

1. Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich

To wspaniałe miejsce, w którym dzieci będą mogły poznać tajniki dawnego drukowania. Rodzina Kamińskich posiada prawie 50-letnią tradycję, a sprzęt już nieużywany, był przez rodzinę przetrzymywany, dzięki temu teraz podziwiać można je w muzeum. Wśród eksponatów znaleźć można na przykład ręczną maszynę drukarską typu BOSTON pochodzącą z okresu przedwojennego, a także gilotynę do papieru z końca XIX wieku.

2. Zabytkowa zagroda tatarska

Specyficzna zabudowa wsi sugeruje, iż na tych terenach mogli osiadać się Tatarzy. W zabytkowej zagrodzie można odnaleźć piękne chaty kryte strzechą oraz dobudowane pomieszczenia gospodarcze. Domy składały się z sieni, izby i komory. Za izbą znajdowała się stajnia i obora. Charakterystyczną cechą budynków w tej zagrodzie jest brak okien od strony drogi, stanowiący pewien rodzaj ochrony.

3. Fontanna multimedialna

Jest to bardzo duża atrakcja, szczególnie dla najmłodszych turystów. Fontanna w Radomsku ma podświetlone strumienie wody, ze zmieniającymi się kolorami. Składa się z dwunastu dysz, wyrzucających kolorową wodę na dużą wysokość, dając pokaz multimedialny, szczególnie atrakcyjny do oglądania wieczorami. Fontanna multimedialna znajduje się w Parku Solidarności w Radomsku.

4. Stadnina koni malutkie

Jest to ośrodek posiadający certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego. Na miejscu uczyć się można jazdy konnej od podstaw, co jest wspaniałym rozwiązaniem dla dzieci, które nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego z końmi. Dla dzieci poniżej 8 roku życia, szkółka oferuje oprowadzanki konne na kucykach, osiołku i koniach małopolskich. Konie na których można uczyć się jazdy to angloaraby rasy małopolskiej oraz hucuły.

5. Kulig w Malutkie Resort- Centrum Rekreacyjno-Eventowe

W ofercie tego centrum znajdują się na przykład zorganizowane kuligi, które przeprowadzane są w biesiadnych 12-osobowych saniach lub 2-3-osobowych sankach. Trwający około 1, 5 godziny kulig, może być wspaniałą przygodą dla dzieci jak i dla osób dorosłych. Centrum oferuje także inne dodatkowe atrakcje, dostosowane dla indywidualnych klientów.

6. Mini ZOO w Malutkich

Na terenie wcześniej wspomnianego Centrum Rekreacyjnego znajduje się również idealne dla najmłodszych turystów mini zoo. Zorganizować można tam dla dziecka spacer, jednocześnie ucząc i bawiąc. Podczas spaceru, w zagrodach podziwiać można między innymi: dziki, kozy, lamy, daniele, osiołki, kucyki. Mini zoo otwarte jest od wtorku do niedzieli od godziny 12 do około 18.

7. Park linowy dla dzieci w Malutkich

Na miejscu znajduje się ponad 60 metrowy tor. Na trasie odnaleźć można około 8 przeszkód dla dzieci, a cała trasa zakończona jest zjazdem tyrolskim. Aby dziecko mogło uczestniczyć w tej zabawie, musi osiągnąć 110 cm wzrostu. Maksymalna waga dziecka nie może przekraczać 50 kg. Par linowy jest bardzo polecaną formą rozrywki dla dzieci, ponieważ daje to dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzy, ćwiczenie koordynacji ruchowej i podejmowanie decyzji w krótkim czasie. Jest to także dobra forma dla dziecka pozbycia się lęku wysokości. Dodatkowym atutem tego miejsca jest możliwość towarzyszenia dziecku przez osobę dorosłą. Park oferuje wysokiej klasy rodzaje zabezpieczeń oraz ciągłą opiekę instruktora.

8. Malutkie Fun Park

Kolejna atrakcja znajdująca się w Malutkich. Jest to około 800 m kwadratowych, na których nie brakuje atrakcji, dzięki każde dziecko na pewno znajdzie coś dla siebie. Na terenie znajduje się na przykład: dżungla w formie labiryntu, automaty do gier, baseny z kulkami, zjeżdżalnie, tor przeszkód ninja, a także specjalny kącik zabaw przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach zabawy. Na terenie Fun Parku istnieje również możliwość zorganizowania urodzin, bądź innej zabawy dla dzieci z możliwością wynajęcia specjalnego pokoju oraz loży. W strefie dla najmniejszych dzieci znajduje się specjalnie oddzielony basen, huśtawka, miękkie klocki.

9. Muzeum Regionalne w Radomsku

To atrakcja przeznaczona raczej dl starszych dzieci. Muzeum znajduje się w zabytkowej siedzibie ratusza miasta. Muzeum powstało w roki 1970, jednak jego historia sięga lat przedwojennych. Do muzeum przynależy także zbiór znajdujący się w Areszcie Miejskim, jest to wystawa poświęcona historii Radomska podczas II wojny światowej. Główne zbiory muzeum dotyczą historii miasta i ziem okolicznych wsi i miejscowości. Ciekawie opowiadane historie przez przewodników, mogą szczególnie przypaść do gustu dzieciom.

10. Aqua Park Solpark

Jest to kompleks wodny znajdujący się około 16 km od Radomka w miejscowości Kleszczów. Na terenie parku wodnego znajdują się baseny zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Odbywają się także lekcje pływania dla najmniejszych dzieci, nawet dla noworodków i niemowlaków.