Polska

10 Zaskakujących Ciekawostek o Radomiu

Obecnie Radom w przestrzeni publicznej słynie z nierentownego lotniska oraz żartu o Chytrej Babie z Radomia.

Jak się jednak okazuje Radom nie tylko takimi internetowymi żartami stoi i może bardzo mile zaskoczyć ciekawymi rzeczami.

1. Część Małopolski

Radom to miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce. Położony jest nad rzeką Mleczną i administracyjnie należy do województwa mazowieckiego. Co ciekawe zaś pod względem historycznym, kulturowym i etnograficznym jest to integralna część Małopolski.

2. Nazwa Radom

Nazwa Radom pierwotnie była inaczej wymawiana – z miękkim m, co pozostało w dopełniaczu Radomia. Pochodzi ona od skrótu imienia Radomir, które brzmiało właśnie Radom.

3. Pierwszy średniowieczny gród

Pierwszy średniowieczny gród na tych terenach powstał w X wieku. Prawa miejskie Radom otrzymał w 1340-1350 od Kazimierza Wielkiego. Ponieważ miasto znajdowało się na przecięciu ważnych szlaków handlowych z Rusi na Śląsk, Wielkopolskę i Pomorze szybko się rozwijało.

4. Nihil novi

W Radomiu w 1505 roku przyjęto słynną konstytucję Nihil novi, będącą fundamentem demokracji szlacheckiej. Drugim ważnym dokumentem ustanowionym wtedy był Statut Łaskiego – pierwszy zbiór wszystkich przywilejów szlacheckich.

5. Radom Air Show

Co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu odbywa się największy w Polsce pokaz lotniczy Radom Air Show.

6. Kościół św. Wacława

Najstarszym murowanym budynkiem w mieście jest Kościół św. Wacława. To gotycka świątynia jednonawowa, wzniesiona ok. 1216 z fundacji Leszka Białego. Do dziś można ją zobaczyć i zwiedzić.

7.Parki

W Radomiu znajduje się 9 parków spacerowo-wypoczynkowych. Trzy z nich – Stary Ogród, Leśniczówka i Park im. Tadeusza Kościuszki są wpisane do rejestru zabytków. Łącznie parki zajmują powierzchnię około 53 ha. Dodatkowo w mieście znajduje się kilka terenów o charakterze zieleni miejskiej zajmującej niecałe 19 ha.

8. “Szwadron”

W Radomiu kręcono m.in “Szwadron” z 1992 w reżyserii Juliusza Machulskiego i “Psy 2 Ostatnia krew” z 1994 w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

9. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

W Radomiu na przełomie października i listopada odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Jest to jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych organizowany od 1993 roku przez Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego.

10. Honorowi Obywatele

Honorowymi Obywatelami Radomia są m.in. Ignacy Daszyński, Lech Kaczyński, Kazimierz Paździor, Józef Piłsudski, Edward Śmigły-Rydz, Andrzej Wajda, Lech Wałęsa i Jan Paweł II.