Polska

10 najważniejszych atrakcji w Rabce-Zdroju i okolicach

Rabka Zdrój
Mach240390 / Wikipedia

Rabka-Zdrój miasto w powiecie nowotarskim nazywane jest „Miastem Dzieci Świata”. Tytuł ten został nadany na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Określenie Rabki miastem dzieci nie jest przypadkowe. Tuż po zakończeniu wojny, przystąpiono do odbudowy zniszczeń dokonanych przez wycofujących się Niemców. W 1946 roku ówczesny minister zdrowia powołał do działalności komitet „Zespołu Sanatoriów Dziecięcych w Rabce”.

Była to reakcja na wzrost zachorowań na gruźlicę, zwłaszcza wśród dzieci. Odbudowa sanatoriów była też możliwa dzięki pomocy zagranicznej, polegająca głównie na dostawach specjalistycznego sprzętu medycznego. Z roku na rok miasto odzyskiwało swój blask, a co najważniejsze przybywało do niego coraz to więcej małych kuracjuszy.

Wszystkie działania prowadzone na rzecz zdrowia dzieci, zostały docenione przez Międzynarodową Kapitułę „Orderu Uśmiechu”, na wniosek której wojewoda małopolski nadał ten tytuł miastu.
W Rabce znajduje się wiele miejsc związanych z tym odznaczeniem, zalicza się do nich między innymi Muzeum Orderu Uśmiechu.

Związki Rabki z dziećmi przejawiają się też poprzez organizowanie od 2014 roku Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. W mieście działa teatr lalek „Rabcio”, jest tu także pomnik Świętego Mikołaja. Prezentujemy najciekawsze atrakcje w Rabce-Zdroju oraz okolicach, które warto zobaczyć w jeden dzień lub weekend.

1. Rabkoland – park rozrywki dla dzieci, znajdujący się w obrębie Rynku, na jego terenie zlokalizowano Muzeum Rekordów i Osobliwości, a w nim największe piszące wieczne pióro, największy damski but na wysokim obcasie i wiele innych atrakcji. Cały park rozrywki zajmuje ponad 2 hektary powierzchni, jego początek przypada na rok 1985 i od tego czasu zmieniał swoje oblicze, rozrastając się i dostarczając coraz nowych atrakcji.

2. Muzeum Górali i Zbójników – głównym obiektem jest Dom pod Trzema Madonnami, jest to zabytkowa chałupa zbójnicka z XIX wieku. Można tu również zobaczyć szałas pasterski, dyby i inne akcesoria zbójnickiego rzemiosła. Zwiedzając obiekt poznaje się jak żyli górale na przestrzeni lat. Muzeum jest interaktywne pozwala zwiedzający na sprawdzenie i odczucie wygód i niewygód życia codziennego. Miejsce to stanowi doskonałą zabawę dla dzieci i dorosłych, można tu zdobyć Odznakę Tropiciela Zbójników.

3. Skansen Taboru Kolejowego – w miejscowości Chabówka znajduje się skansen, w którym zgromadzono wiele eksponatów związanych z kolejnictwem, wśród nich są stare parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, pługi śnieżne, wagony, żurawie kolejowe. Rokrocznie odbywa się tu impreza o nazwie Parowozjada.

4. Zakopane – z Rabki do stolicy polskich Tatr to już przysłowiowy „żabi skok”. Uroków Zakopanego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli nie ma zbyt wiele czasu warto tu wpaść po to aby przejść się po Krupówkach i zrobić sobie zdjęcie z „białym niedźwiedziem”. Dysponując większą ilością czasu można odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałbińskiego, wizyta w jego progach pozwoli zapoznać się z historią Zakopanego i wieloma interesującymi tematami dotyczącymi Tatr. Planowanie wypraw w urokliwe polskie Tatry, wymaga dłuższego pobytu i odpowiedniego przygotowania, kto się na takie rozwiązanie skusi nie będzie tego żałował.

5. Nowy Targ – po drodze z Rabki do Zakopanego nie sposób ominąć tego miasta. Ciekawym miejscem dla miłośników minionych lat, może być odwiedzenie Izby Zimnej Wojny i Socjalizmu.

6. Wieża Widokowa na Polczakówce – trzy kilometry od Rabki można wejść na znajdująca się na Królewskiej Górze wieżę widokową i podziwiać okoliczne widoki. Wieża zbudowana została z drewna i ma 25 metrów wysokości. Do wieży prowadzi niebieski szlak.

7. Wadowice – przebywając w Rabce obowiązkowo należy wybrać się do niedaleko położonych Wadowic, zwiedzić dom Jana Pawła II i koniecznie zjeść w pobliskiej cukierni „Papieską Kremówkę”.

8. Bochnia – nie tylko Wieliczka słynie z kopalni soli również w Bochni można ją znaleźć i podobnie jak w Wieliczce można zjechać pod ziemię, aby napełnić solniczkę a przy okazji zobaczyć parę ciekawych rzeczy.

9. Chochołów – nieco oddalony od Zakopanego, ale z jakże urokliwą doliną zwaną Dolina Chochołowska, można tu rozpocząć swoją przygodę z Tatrami, bo tu ma swój początek wiele szlaków turystycznych w różne zakątki Tatr. Znajduje się tu przejście graniczne prowadzące na Słowację. Na terenie Chochołowa można skorzystać z bogatej oferty skierowanej do miłośników ciepłych kąpieli, tym miejscem są „Chochołowskie Termy”. W ramach term do dyspozycji jest 30 basenów i beczek z wodą o różnej specyfice. Woda w basenach ma temperaturę 32-36 stopni, umożliwia kąpiel w otwartych basenach również zimą. Dla miłośników sauny zbudowano duże saunarium z przeszkloną sauną widokową, takie rozwiązanie pozwala na podziwianie piękna tatr, połączonego z relaksem.

10. Rezerwat „Luboń Wielki” – góra od której nazwę wziął rezerwat to najbardziej znany szczyt górski w Beskidzie Wyspowym. Na jego południowym stoku znajduje się potężne gołoborze, największe w całym Beskidzie Wyspowym i właśnie to miejsce objęto ochroną, tworząc rezerwat przyrody. Na szczycie góry zwanej przez miejscową ludność Biernatką, spotkamy małe schronisko wybudowane w 1930 roku.