Ciekawostki

Pytony – Informacje, Ciekawski i Fakty

głowa pytana

Pytony znajdują się w Afryce Subsaharyjskiej, Nepalu, Indiach, Sri Lance, Birmie, południowych Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i od Filipin na południowym wschodzie przez Indonezję do Nowej Gwinei i Australii. Zabijają swoją ofiarę, ściskając ją, aż przestają oddychać i zatrzymuje się akcja serca. Poznajcie zaskakujące ciekawostki o pytonach.

1. W zależności od miejsca zamieszkania, pytony mogą być nocne (nie śpiące w nocy) lub dzienne (nie śpiące w ciągu dnia).

2. Pythonidae, powszechnie znane jako pytony, to rodzina węży występujących w Afryce, Azji i Australii. Wśród jej członków znajdują się jedne z największych węży na świecie. Obecnie rozpoznanych jest dziewięć rodzajów i 40 gatunków.

3. Pytony używają swoich ostrych, zaciskających się do tyłu zębów, czterech rzędów w górnej szczęce, dwóch w dolnej, aby chwycić ofiarę, która następnie zostaje zabita przez zwężenie. Po spożyciu posiłku, pytony odpoczywają w ciepłym miejscu podczas trawienia.

4. Te duże węże mogą mieć od 60 cm do 10 metrów długości, a ich waga może wynosić od 0.15 kg do 120 kg.

5. Po tym jak zabiją zwierzę, połykają ofiarę w jednym kawałku.

6. Wszystko poza futrem i piórami zostanie strawione. Niestrawiony materiał można znaleźć w kupie pytona.

7. Większe okazy zwykle żywią się zwierzętami o wielkości kota domowego. Niektóre duże gatunki azjatyckie znane są z tego, że zabijają dorosłe jelenie, a afrykański pyton skalny, Python sebae, zjada antylopy.

skóra pytona

8. Pytony birmańskie są drapieżnikami, żyjącymi głównie na małych ssakach i ptakach.

9. Pytony birmańskie są zwierzętami samotnymi i zazwyczaj widziane są razem tylko podczas wiosennych godów. Samice składają do 100 jaj, które inkubują przez dwa do trzech miesięcy. Aby ich jaja były ciepłe, stale kurczą się lub trzęsą mięśniami.

10. Zjadają dzikie zwierzęta, takie jak małpy, antylopy, kajmany.

11. Pytony atakują swoją ofiarę z zasadzki. Są dobrze zakamuflowane i ukryte zazwyczaj w drzewach.

12. W Azji, Afryce, Oceanii i Australii, pytony przebywają w stosunkowo ciepłym, wilgotnym klimacie. Wiele gatunków żyją w lasach deszczowych, choć pytony żyją także na użytkach zielonych, w lasach czy na bagnach.

13. Chociaż znajdują się głównie na ziemi lub na drzewach, pytony są doskonałymi pływakami.

14. Jeden z gatunków pytona, choć pochodzi ze Starego Świata, zadomowił się na półkuli zachodniej. Birmański pyton jest gatunkiem, który został odkryty i z powodzeniem lęgnie się w USA.

pyton

15. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, nawet większe gatunki, nie miażdżą swojej ofiary na śmierć. W rzeczywistości ofiara nie jest nawet wyraźnie zdeformowana przed jej połknięciem.

16. Ponieważ węże te są drapieżnikami które robią zasadzki, polegają na kamuflażu, który pomaga im wtopić się w ich środowisko. Kamuflaż ten jest zazwyczaj zielony lub brązowy, w zależności od miejsca zamieszkania pytona.

17. Ludzie zabijają pytony z powodu ich pięknej skóry, która jest używana w przemyśle mody.

18. Rozmiar ofiary determinuje czas potrzebny na trawienie. Większa ofiara może utrzymywać węża w stanie nasycenia przez tygodnie lub miesiące. Pytony najczęściej jedzą 4-5 razy w roku.

19. Pytony są zwierzętami zimnokrwistymi, ale mogą podnieść temperaturę swojego ciała poprzez opalanie się na słońcu.

20. Pytony poruszają się do przodu w linii prostej, usztywniając żebra, podnosząc zestaw łusek na brzuchu i przesuwając je do przodu, więc luźne końce chwytają się powierzchni, aby popchnąć je do przodu. Poruszają się jednak powoli, z prędkością około jednej półtora kilometra na godzinę.