Ciekawostki

10 Ciekawostek, Informacji i Faktów o Gilach

gil

Migracje ptaków od pewnego czasu odbywają się w naszych rejonach w sposób do tej pory niespotykany. Część ptaków przestaje migrować w poszukiwaniu cieplejszych rejonów Europy, pozostając na swoich letnich terenach przez 12 miesięcy w roku. Brak srogich zim, zanikanie zimy jako pory roku, wydłużanie się jesieni przechodzącej we wczesną wiosnę, zakłóca rytmy życia wielu ptaków. Do takich odmieńców zaliczyć można gila. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o gilach o których być może nie słyszeliście.

1. Gil nazywany bywa łuszczakiem. Nazwa nie jest przypadkowa. Ptaki określane jako łuszczaki swoje drugie imię wzięły od faktu wyłuskiwanie nasion z twardych skorupek. Gil namiętnie wyłuskuje nasiona z tak zwanych „skrzydełek” klonu, nie pogardzi także nasionami głogu.

2. Gil jest bardzo kolorowym ptakiem a poprawniej można jego kolor określić jako jaskrawy. Bardzo charakterystyczny pomarańczowy kolor mają policzki oraz pierś gila, natomiast grzbiet obfituje w kolorystykę niebiesko szarą. Czubek głowy w kolorze czarnym, kuper biały i długi niebiesko czarny ogon.

3. Gil jest małym ptakiem, jego długość wynosi około 17 centymetrów, a waga około 25 gram.

4. W Polsce od pewnego czasu zauważono coraz więcej gili zamieszkujących w miastach. Jest to o tyle dziwne, że jeszcze do niedawna można było je obserwować głównie w zimie. Ze względu na jaskrawe upierzenie łatwy do wypatrzenia na bezlistnych zimowych konarach drzew.

5. Głos gila brzmi raczej cicho i w specyficzny sposób pogwizduje „diu, diu, diu”, Gile potrafią się nagle wyciszyć. Radosne śpiewne trele wydaje także samica.

6. Według niektórych badań dowiedziono, że w populacji gili nie ma zbyt dużej równowagi. Liczebność samców jest zdecydowanie większa niż samic.

7. Gniazda gile starają się budować na drzewach iglastych, wybierając tereny położone blisko rzek i jezior. Gniazdo zbudowane jest z drobnych patyczków, mchów, suchych traw, korzonków, tworząc czarkę.

8. W śród gili trafiają się osobniki obojga płci. Najczęściej świadczy o tym kolorystyka upierzenia w połowie odpowiadająca samcom, a w połowie samicom.

9. Na początku XX wieku dostrzeżono w niektórych regionach nagły spadek populacji. Po wielu badaniach doszukano się przyczyny tego zjawiska. Odpowiedzialny za złamanie populacji gili okazał się rodzaj pestycydu używanego do walki ze szkodnikami atakującymi lasy.

10. Na terenie Polski gil znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.