Podróże

Przewodnik po górskich trekkingach dla początkujących

Wędrówka po lesie

Polskie góry są niezwykle piękne. Nie może zatem dziwić, że co roku przyciągają tak wielu turystów. Część z nich przyjeżdża jedynie odpocząć w górskim klimacie. Jednak wiele osób wypoczynek chce spędzić aktywnie. Jak to zrobić? Tu z pomocą przychodzi trekking górski. Dla niejednej osoby jest to już prawdziwa pasja. Inne dopiero myślą o rozpoczęciu swojej przygody z trekkingiem. O czym zatem warto wiedzieć i pamiętać?

Czym jest trekking?

Często, kiedy mówi się o trekkingu, wiele osób zastanawia się, czym ta forma aktywności różni się od zwykłej wycieczki w góry. Tymczasem różnice są dość znaczące. Przede wszystkim na wycieczkę zwykle wychodzi się w ładną pogodę i na łagodny szlak. Nieco inaczej wygląda to w przypadku trekkingu. Tutaj ma się do czynienia z trudnymi warunkami terenowymi i atmosferycznymi. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Mowa tu nie tylko o kondycji fizycznej, ale również o skompletowaniu niezbędnego ekwipunku. Istotny jest tu właściwy ubiór, który zapewni nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Są to odpowiednie buty czy spodnie. Warto spojrzeć na spodnie trekkingowe damskie – e-horyzont.pl, ale zapoznać się z aktualnymi trendami w tym zakresie.

Co trzeba wiedzieć o trekkingu górskim?

Jak wspomniano, do górskiego trekkingu trzeba się właściwie przygotować. Podstawa to odpowiednie buty. Bez nich nawet nie ma co wybierać się w góry. Należy od razu wybić sobie z głowy górską wyprawę w klapkach czy sandałach. Chyba że ktoś lubi ryzyko, np. w postaci skręconej kostki. Dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne buty trekkingowe. Najlepiej takie, które sięgają za kostkę, co zapewnia stopom lepszą stabilizację. Oczywiście takie buty muszą być również odpowiednio trwałe, aby wytrzymały poruszanie się w dość trudnych warunkach. Istotnym elementem wyposażenia są również spodnie trekkingowe. Te również muszą być wykonane z trwałego materiału. Dobrze, aby był to również materiał oddychający i szybkoschnący.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na trekking w góry?

Wybierając się na trekking, zabrać trzeba ze sobą różne elementy wyposażenia. Muszą być one oczywiście odpowiednio przechowywane. Do tego celu najlepiej sprawdzi się dobrej jakości plecak turystyczny. Wybierając konkretny model, uwagę zwrócić należy na to z jakiego materiału jest wykonany oraz jaką ma pojemność. Materiał musi być oczywiście wytrzymały. Jeśli chodzi o pojemność plecaka, to powinna być ona na tyle duża, aby można było do niego schować wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Plecak nie może być jednak zbyt duży. Warto zatem wcześniej dobrze przemyśleć, co chce się ze sobą zabrać na trekking.

Aby zapoznać się z ciekawymi ofertami plecaków, spojrzeć warto na plecak turystyczny – sklep.jack-wolfskin.pl. Planując wyprawę trekkingową, nie można zapomnieć również o odzieży wierzchniej. Koniecznie zabrać trzeba ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Co ważne, taka kurtka przyda się o każdej porze roku. Pamiętać bowiem trzeba, że latem pogoda w górach jest zdradliwa. Zawsze zatem istnieje ryzyko deszczu w trakcie wędrówki. Dobra kurta przeciwdeszczowa z membraną zapewni odpowiedni komfort nawet podczas dużej ulewy. Trekking może stać się prawdziwą pasją. Dlatego naprawdę warto spróbować tej aktywności fizycznej. Jeśli tylko skompletuje się odpowiedni ekwipunek, można być pewnym, że wyprawa będzie udana.