Europa

Przeprowadzka na Wyspy – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

nowoczesna architektura

Wielu Polakom życie na Wyspach kojarzy się z większym komfortem i lepszymi zarobkami. Oczywiście nie oznacza to, że każda przeprowadzka do Wielkiej Brytanii to historia wielkiego sukcesu, nie można jednak zignorować faktu ogromnej liczby naszych rodaków, którym decyzja o emigracji przyniosła wiele satysfakcji – czy to zawodowej, czy też w życiu prywatnym. Jeśli jednak dopiero planujemy ten krok, istotne jest uwzględnienie również kwestii swojego bezpieczeństwa.

Jak uniknąć komplikacji w czasie przeprowadzki?

Kiedy zdecydujemy już, że chcemy rozpocząć nowy etap swojego życia i przenieść się na stałe do Wielkiej Brytanii, bardzo ważne jest pamiętanie, że nie możemy skupiać się tylko na przygotowywaniu się do życia po dotarciu na miejsce, ale też na zakończeniu wszystkich bieżących spraw jeszcze w kraju. Rozwiązanie umów, na przykład związanych z wynajmem mieszkania czy abonamentowych na telefon, czy telewizję powinno zdecydowanie znaleźć się na naszej liście rzeczy do zrobienia, podobnie jak wszelkie niedokończone sprawy urzędowe. W ten sposób upewnimy się, że żadna nagła sprawa nie zaskoczy nas w późniejszym terminie – unikniemy też ewentualnego naliczania opłat za usługi, z których już nie korzystamy, co pozwoli nam zabezpieczyć naszą stabilność finansową.

Jeśli zaś chodzi o nasze bezpieczeństwo już po dotarciu na miejsce, musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które będą nam potrzebne – jak znalezienie mieszkania czy pracy. By móc jak najszybciej stanąć na własnych nogach, przygotowania możemy zacząć jeszcze przed przyjazdem, dzięki ogłoszeniom zamieszczanym w Internecie. Również na tym etapie należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności – nie wszystkie oferty w rzeczywistości są równie atrakcyjne, na jakie wyglądają w sieci. Jak jednak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi ogłoszeniami? Oto kilka rad, które pomogą Ci uchronić się przed niebezpieczeństwem:

  • dokładnie czytaj wszystkie szczegóły ogłoszenia i w razie jakichkolwiek niejasności zadawaj pytania ogłoszeniodawcy,
  • unikaj ogłoszeń, które wyróżniają się podejrzanie niską ceną – porównaj ceny podobnych ofert oraz zapoznaj się ze średnimi kosztami utrzymania w UK,
  • nie opłacaj wynajmu z góry przed dotarciem na miejsce i obejrzeniem mieszkania,
  • w przypadku ogłoszeń o pracę zawsze weryfikuj informacje o potencjalnym pracodawcy w innych źródłach i unikaj ofert wymagających opłat za pośrednictwo,
  • zapoznaj się przepisami prawa obowiązującymi w Wielkiej Brytanii oraz wymogami, jakie musisz spełnić – jeśli ogłoszenie jest w jawny sposób z nimi sprzeczne, lepiej zrezygnować z takiej oferty.

Problemy zdrowotne w UK – jak sobie z nimi radzić?

Jednak nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od dachu nad głową czy stabilności naszych finansów, tak samo istotne jest nasze zdrowie. Właśnie z tego powodu warto sprawdzić, jak wyglądają ubezpieczenia zdrowotne w UK: kto ma prawo do korzystania z bezpłatnej opieki państwowej służby zdrowia oraz jak zapewnić sobie większy poziom ochrony. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wypadki oraz problemy ze zdrowiem mogą przytrafić się każdemu, nawet w najmniej spodziewanym momencie, nie powinniśmy więc odkładać tego tematu na później.

Do bezpłatnej opieki w ramach NHS mają dostęp wszystkie osoby posiadające prawo stałego pobytu na Wyspach oraz osoby, które są tam legalnie zatrudnione. Jeśli więc planujemy rozglądać się za możliwościami zarobkowymi dopiero po dotarciu na miejsce, warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – jeśli jesteśmy objęci ubezpieczeniem NFZ, posiadanie takiej karty gwarantuje nam również dostęp do opieki w Wielkiej Brytanii.

Warto jednak pamiętać, że NHS nie obejmuje wszystkich świadczeń – korzystając z takich usług musimy liczyć się też z kolejkami, dla zapewnienia sobie jeszcze większego poziomu ochrony warto więc zainwestować również w dodatkową polisę, która będzie obejmowała też opiekę dentystyczną oraz usługi świadczone w prywatnych placówkach medycznych. W ten sposób, problemy ze zdrowiem rozwiążemy szybko i bez zbędnych komplikacji.