CiekawostkiEuropa

22 dziwne informacje i ciekawostki o mieście Prypeć

Pod koniec 2016 roku, 30 lat po katastrofie w Czarnobylu, w miejscu wybuchu w reaktorze 4 ukończono budowę ogromnego stalowego i betonowego sarkofagu. Pierwotna konstrukcja umieszczona nad zrujnowanym reaktorem zużyła się na przestrzeni lat i ponownie pojawiło się niebezpieczeństwo przedostania się śmiertelnego promieniowania na duży obszar. Oto wybrane informacje i ciekawostki o opuszczonym mieście Prypeć.

1. Prypeć to opuszczone miasto położone w północnej części obwodu kijowskiego Ukrainy, około 180 km od Kijowa, nad brzegiem rzeki Prypeć, 2 km od elektrowni jądrowej w Czarnobylu, niedaleko granicy z Republiką Białorusi.

2. Miasto Prypeć zostało założone 4 lutego 1970 roku.

3. Kiedy zarządzono ewakuację miasta, w ciągu niespełna czterech godzin ponad 49 tysięcy osób opuściło swoje domy, większość z nich została przetransportowana przez flotę 1200 autobusów.

4. Średnia wieku wynosiła około 26 lat. Łączna powierzchnia mieszkalna wynosiła 658 700 m2, czyli 13414 mieszkań w 160 blokach mieszkalnych.

5. Było tutaj 15 przedszkoli i szkół podstawowych dla 4980 dzieci oraz 5 szkół średnich dla 6786 uczniów.

6. Powiedziano ludności, że nie będzie ich przez dwa lub trzy dni i zalecono zabranie minimum rzeczy: dokumentów tożsamości, dokumentów, żywności i odzieży. Nikt nigdy nie wrócił do mieszkania na stałe w Prypeci, uznanej za zbyt niebezpieczną radioaktywnie dla ludzi przez co najmniej 24 tysięcy lat.

7. Potrzeba 3000 lat, aby Prypeć i okolice zostały uznane za nadające się do zamieszkania przez ludzi, więc upłynął tylko 1% całego czasu. Niektórzy mieszkańcy nielegalnie wrócili na teren po ewakuacji. Spośród około 120 tys. osób mieszkających w Strefie Wykluczenia przed wypadkiem, szacuje się, że nadal jest tam około 200 osób, z których większość stanowią kobiety. Wiele z nich żyje bez bieżącej wody i prądu w tych samych domach, w których się urodziły.

8. Obszar, na którym zostało zbudowane miasto, został najpierw pokryty dwoma metrami świeżej gleby. Architekci i pracownicy budowlani z ośmiu byłych republik radzieckich – Armenii, Azerbejdżanu, Estonii, Gruzji, Łotwy, Litwy, Rosji i Ukrainy – mieli za zadanie stworzyć jedną z ośmiu dzielnic miasta. W rezultacie każda dzielnica ma swoje własne cechy kulturowe i etniczne: mieszkania i domy w dzielnicy gruzińskiej mają więcej dekoracji niż te w surowszej rosyjskiej dzielnicy obok.

9. Sześć miesięcy po katastrofie władze sowieckie ogłosiły, że nowe miasto zostanie zbudowane około 45 kilometrów na północny wschód od elektrowni, aby zastąpić starą metropolię. Wiele rodzin ewakuowanych z Prypeci przeniosło się do Sławutycha.

10. Głównym powodem założenia miasta była budowa i późniejsza eksploatacja elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W związku z tym Prypeć nazywana była również miastem naukowców jądrowych. Prypeć stała się dziewiątym atomogradem w Związku Radzieckim – miastem satelitarnym elektrowni jądrowej.

11. Aleksander Zabirczenko otrzymał najwyższe wyróżnienie w Związku Radzieckim za powrót do Czarnobyla w celu zwalczania pożarów.

12. Według ostatniego spisu ludności przeprowadzonego przed ewakuacją, populacja Prypeci wynosiła 47 500 osób. W mieście mieszkali ludzie 27 narodowości. Roczny przyrost ludności w tym czasie wynosił ponad 1500 osób, w tym około 800 noworodków i około 500-600 osób, które przybyły na stałe do miasta z różnych regionów Związku Radzieckiego. Planowana populacja Prypeci wynosiła 75-85 tys. osób.

13. Jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych, często pojawiających się na zdjęciach miasta i widocznych na stronach internetowych, jest opuszczony diabelski młyn znajdujący się w parku rozrywki Prypeć, którego oficjalne otwarcie zaplanowano na pięć dni po katastrofie.

14. Basen Lazurowy i Stadion Awangardy to dwa inne popularne miejsca turystyczne.

15. 27 kwietnia 1986 r. cała ludność Prypeci została ewakuowana z powodu wypadku w Czarnobylu. Nowe miasto satelitarne Slavutich, oddalone o 50 km od elektrowni jądrowej, zostało zbudowane w celu pomieszczenia personelu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Dziś Prypeć znajduje się w czarnobylskiej strefie zamkniętej.

16. W Prypeci jest jeszcze dużo radioaktywnego pyłu składającego się ze stosunkowo długowiecznych pierwiastków radioaktywnych. Pył ten gromadzi się np. rowach i mocno wchłonął się w glebę, drzewa, czy domy.

17. W mieście mieszkali pracownicy elektrowni jądrowej w Czarnobylu – jednej z największych elektrowni jądrowych swoich czasów w Europie.

18. Podczas gdy niezliczone zwierzęta były początkowo zabijane przez promieniowanie, a wiele ptaków cierpiało z powodu poważnych deformacji, inne gatunki faktycznie kwitnęły. Przy bardzo małej liczbie ludzi w pobliżu, obszar ten jest rajem dla dzikiej przyrody. Konie, wilki i niedźwiedzie należą do tych, którzy nazywają Czarnobyl i okolice domem.

19. Na południe od miasta znajduje się tzw. Las Czerwony. Dziś las odzyskuje i pochłania promieniowanie z ziemi.

20. Po wypadku zrobiono wiele, aby odkazić terytorium miasta, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia poziomu skażenia.

21. Miejsce to jest dziś praktycznie muzeum pokazujące późną erę radziecką. Z całkowicie opuszczonymi budynkami, w tym opuszczonymi budynkami mieszkalnymi, basenami i szpitalami, wszystko pozostało w środku, od książek, przez dokumenty, po zabawki dla dzieci i ubrania.

22. Miasto jest w pełni dostępne i stosunkowo bezpieczne, chociaż poruszanie się po mieście bez dozymetru jest niebezpieczne. Drzwi wszystkich budynków są otwarte, aby zmniejszyć ryzyko dla odwiedzających.