Ciekawostki

Ciekawostki o Proximie Centauri

źródło: ESA/Hubble / Wikipedia

Proxima Centauri znajduje się ponad 4 lata świetlne od naszej planety. Zaliczana jest do obfitego grona karłów czerwonych. Niestety nie sposób jej zobaczyć gołym okiem ze względu na dosyć słaby blask. Zyskała spore zainteresowanie, ponieważ znajduje się stosunkowo blisko, a zatem jest poddawana bezustannym obserwacjom.

1. Proxima Centauri

Proxima Centauri to gwiazda rozbłyskowa, a zatem będąca w stanie rozbłysnąć większym blaskiem na kilka chwil. W praktyce oznacza to, że czasami zachowuje się jak latarnia, której światło intensyfikuje się na kilka godzin, by potem znów przygasnąć.

2. Robert Thorburn

Odkrycia Proximy dokonał Robert Thorburn Ayton Innes, atronom pochodzący z Południowej Afryki. Do odkrycia doszło w 1915 roku.

3. Słońce

Proxima Centauri to gwiazda, która znajduje się najbliżej Słońca. Taki stan rzeczy ma się utrzymać przez następnych ponad dwadzieścia tysięcy lat.

4. Niszczycielski wpływ

Aktywność Proximy w postaci wybuchów nie jest w żadnym wypadku groźna dla mieszkańców naszej planety. Może mieć jednak niszczycielski wpływ na wszelkie egzoplanety znajdujące się w jej pobliżu.

5. Rozbłyski

Szacuje się, że wielkie rozbłyski mają miejsce mniej więcej raz na dwa lata. Nie oznacza to jednak, że w przerwach pomiędzy nic się nie dzieje. Prawdopodobnie bezustannie dochodzi do rozbłysków o nieco mniejszej sile.

6. Teleskop

Proxima Centauri znajduje się na niebie południowym. Osoby pragnące podjąć się własnych obserwacji muszą wyposażyć się w dobrej jakości teleskop, bez którego nie sposób będzie zobaczyć gwiazdy.

7. Wiatr gwiazdowy

Choć Proxima generuje raczej słaby wiatr gwiazdowy, to jednak ze względu na wielkość może utracić sporą część masy w znacznie szybszym czasie.

8. Badania

Badania pozwoliły odkryć jeszcze kilka gwiazd o podobnych parametrach i poruszających się w mniej więcej tej samej prędkości. To pozwala przypuszczać, że wszystkie pochodzą z jednego źródła.

9. Mikropróbniki

Powstał pomysł na projekt, który zakłada wysłanie mikropróbników na Proximę. Szacuje się, że taki proces mógłby trwać nawet to 20 lat.

10. Science fiction

Również Proxima doczekała się chwil sławy. Pojawia się często w powieściach science fiction. Zawitała również w powieści Stanisława Lema.