Polska

Poznań w jeden dzień – 17 ulubionych miejsc

starówka

Poznań to stolica i największe miasto województwa wielkopolskiego. Słynie, oczywiście, z koziołków, których wizerunek podziwiać można na Starym Rynku, a także z ogromnego kompleksu rozrywkowego nad Jeziorem Maltańskim.

Podczas wizyty w Poznaniu z pewnością warto odwiedzić tutejszą Palmiarnię oraz przepiękny Ogród Zoologiczny (tzw. Nowe ZOO), które stanowią doskonałą atrakcję dla rodzin z dziećmi. Jednak w mieście nie brakuje także darmowych atrakcji – przedstawiamy 17 miejsc w Poznaniu, które możesz zwiedzić całkowicie bezpłatnie!

1. Stary Rynek

Zwiedzanie Poznania warto zacząć od Starego Rynku – najważniejszego placu w mieście, przy którym toczy się życie społeczne i kulturowe. Przy Starym Rynku umiejscowione są eleganckie restauracje, kameralne kawiarnie i klimatyczne puby, latem zaś rozkładane są zewnętrzne ogródki piwne, przy których rozkoszować się można malowniczym widokiem miasta. Rynek otaczają zabytkowe kamienice oraz kolorowe domki budnicze, które są jedną architektonicznym symbolem miasta. Wśród najważniejszych zabytków warto wyróżnić Wagę Miejską, budynki bractw cechowych z przełomu XV i XVI wieku (m.in. sukienników, szewców i krojowników) oraz klasycystyczny Odwach.

2. Ratusz

Najbardziej okazałym budynkiem na poznańskim Starym Rynku jest renesansowy gmach Ratusza, z którego codziennie odgrywany jest miejscowy hejnał. To właśnie na ratuszowej wieży umiejscowione są słynne koziołki poznańskie, które posiadają specjalny mechanizm włączany codziennie w południe. O godzinie 12:00 można obserwować jak dwa koziołki zbliżają się do siebie i walczą między sobą. Związane to jest z legendą, według której dwa koziołki uciekły przed niechybną śmiercią z rąk kuchmistrza, a następnie wbiegły na wieżę ratuszową. Ich walka rozśmieszyła ważne osobistości, które przybyły do Poznania tak bardzo, że młody kuchmistrz uniknął kary za zrujnowanie wieczerzy.

Niezwykle ciekawa jest sama elewacja poznańskiego Ratusza, na której umieszczono m.in. wizerunki postaci ze starożytności (Archimedesa, Wergiliusza, Spartakusa czy Homera), łacińskie inskrypcje oraz alegorie najbardziej cenionych cnót. Turyści mogą zwiedzić także wnętrza budynku, w którym umieszczona została siedziba Muzeum Poznania – choć obecnie muzeum jest remontowane, po zakończeniu prac będzie można je odwiedzić całkowicie bezpłatnie. W środku znajdują się m.in. stare fotografie, dokumenty i plany miast, dzieła sztuki, zabytkowe umeblowanie oraz niewielka ekspozycja archeologiczna.

3. Ostrów Tumski (wyspa)

Poznański Ostrów Tumski to wyspa na rzece Warcie – niegdyś jedna z wielu, obecnie ostatnia, którą można odwiedzić w mieście. Znajduje się tu jedna z najstarszych świątyń katolickich w Polsce: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, która wybudowana została na przełomie XIV i XV wieku. W jej podziemiach znajdują się prawdopodobnie pozostałości po grobowcach pierwszych władców Polski.

Zwiedzając Ostrów Tumski zobaczyć można również pałac arcybiskupi, zabytkowy Kościół św. Marii Panny oraz wiele wiekowych budynków, takich jak późnogotycka Psałteria i gmach Akademii Lubrańskiego.

4. Jezioro Maltańskie

Jedną z największych atrakcji Poznania jest Jezioro Maltańskie – ogromny, sztuczny zbiornik wodny, który powstał w roku 1952 na rzece Cybina. Jezioro Maltańskie zajmuje obszar o powierzchni około 67 hektarów, a przy jego brzegach zlokalizowano wiele punktów i obiektów rozrywkowych. Na turystach duże wrażenie robi podświetlana fontanna, która wyrzuca strumień wody na wysokość ponad 60 metrów.

Okolice Jeziora Maltańskiego to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Skorzystać tu można ze strzeżonych plaż z kąpieliskami, infrastruktury zimowej (m.in. torów saneczkowych, stoku narciarskiego, sztucznego lodowiska), boisk i basenów termalnych. Dużą popularnością cieszą się wycieczki i spływy kajakowe po zbiorniku. Przy brzegach jeziora umieszczony został unikalny Ogród Czasu, gdzie znajduje się zespół wyjątkowych zegarów słonecznych, a także kilka pomników i kopców upamiętniających ważne wydarzenia i osobistości. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest możliwość przejechania się Kolejką Maltanką, a dookoła jeziora rozciągają się również widokowe ścieżki piesze i oznakowane trasy rowerowe. Część atrakcji (m.in. Ogród Czasu, plaże z kąpieliskami) dostępna jest dla turystów całkowicie bezpłatnie.

5. Park Cytadela i Park Sołacki

Poznań jest miastem, które może poszczycić się wyjątkowo pięknymi, zadbanymi terenami zielonymi. Nie brakuje w nim miejskich parków, niektórych umiejscowionych w samym centrum miasta. Do jednych z największych kompleksów należą połączone zadrzewioną aleją parki Cytadela i Sołacki. Park Cytadela to największy poznański park miejski o powierzchni ponad 100 hektarów, na których rosną setki gatunków roślin. W ogromnym kompleksie położone są zabytkowe cmentarze (m.in. wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej oraz Cmentarz Bohaterów Polskich), muzea (Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia), dawne fortyfikacje miejskie, rozarium, amfiteatr oraz wiele pomników i rzeźb. Park Cytadela jest doskonale zagospodarowana turystycznie: znajdują się tu dobrze utrzymane alejki, miejsca do odpoczynku, a także kilka niewielkich lokali gastronomicznych, które latem oferują wypoczynek w ogródkach na świeżym powietrzu. Ciekawostką jest, że od ponad 20 lat w Cytadeli organizowane jest największy na świecie pokaz pasyjny, związane z ukrzyżowaniem Jezusa.

Park Sołacki ma powierzchnię ponad 14 hektarów i urządzony został w stylu angielskim. Rośnie tu około 15 tysięcy drzew i krzewów, a dużą atrakcją są Stawy Sołackie, utworzone ze spiętrzonych wód Bogdanki. To idealne miejsce na popołudniowy pobyt z dziećmi: w zachodniej części kompleksu umiejscowiono dużą łąkę, przy której znajdują się place zabaw, boiska oraz kameralne obiekty gastronomiczne.

6. Muzeum Instrumentów Muzycznych

Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych to największa placówka muzealna tego typu w Polsce – niewielu jednak wie, że to również trzecie największe muzeum instrumentów w całej Europie! Zajmuje powierzchnię trzech kamienic, które umiejscowione są na Starym Rynku w Poznaniu, a na ekspozycjach znajduje się łącznie około 2,5 tysiąca zabytkowych obiektów. Do najważniejszych i najcenniejszych znalezisk należą: celtycki instrument wojenny z przełomu II i I wieku p.n.e., liczące około 3 tysięcy lat grzechotki łużyckie oraz przepiękna, zabytkowa harfa z XVIII wieku. Ogromne wrażenie robi duża kolekcja instrumentów mechanicznych oraz jedyna w Europie ekspozycja instrumentów lamajskich. Na wystawie zobaczyć także można specjalną ekspozycję pamiątek po wybitnym kompozytorze Fryderyku Chopinie.

Muzeum Instrumentów Muzycznych można bezpłatnie zwiedzać w każdy wtorek.

7. Zamek Cesarski

Historia poznańskiego Zamku Cesarskiego sięga początków XX wieku – ciekawostką jest, że budynek stanowi jeden z najmłodszych europejskich zamków. Malownicza budowla powstała dla ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. Obecnie jest to siedziba Centrum Kultury, Centrum Sztuki Dziecka, Teatru Animacji i kilku innych instytucji o charakterze kulturalno-artystycznym. Dużą atrakcją Zamku Cesarskiego jest wydzielone Muzeum Powstania Poznańskiego, w którym umieszczono multimedialną ekspozycję. Obejrzeć na niej można m.in. pokój przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa, mieszkanie z lat 50-tych ubiegłego wieku i tzw. „ulicę wolności”, przy której znajdują się stare fotografie i plakaty. W Zamku Cesarskim organizowane są również liczne wydarzenia, a do najważniejszych z nich należy Międzynarodowy Triennale Rzeźby, w ramach którego odwiedzić można wystawy dzieł sztuki.

Część Zamku udostępniona jest dla zwiedzających bezpłatnie. Wstęp do zachodniego skrzydła posiadłości jest możliwy po zakupie niedrogich biletów.

8. Muzeum Archeologiczne

Poznańskie Muzeum Archeologiczne umiejscowione jest w pięknej kamienicy „Pałac Górków”. Podziwiać w nim można bogate zbiory, których obiekty pochodzą z wykopalisk z całej Europy. Największą część kolekcji zajmują przedmioty uzyskane z terenów Wielkopolski, a najstarsze z nich sięgają epoki kamienia (np. kości zwierząt, kamienne narzędzia). Warto wspomnieć o ogromnej kolekcji obiektów kultury łużyckiej oraz pomorskiej, które pochodzą z pogranicza Kujaw, Pomorza i Wielkopolski. Najsłynniejszym eksponatem w zbiorach muzeum jest koziołek lednicki (a właściwie jego odrobinę większa kopia). Muzeum Archeologiczne w Poznaniu poszczycić się może także bardzo bogatą kolekcją numizmatyczną oraz ekspozycjami pozaeuropejskimi – wystawiane zabytki pochodzą z terenów m.in. Egiptu, Sudanu oraz krajów Ameryki Południowej i Ameryki Północnej.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu można odwiedzić bezpłatnie w każdą sobotę.

9. Stary Ogród Zoologiczny

Stary Ogród Zoologiczny to niewielkie, kameralne ZOO, które zajmuje powierzchnię około 6 hektarów. Utworzony został w 1871 roku, przez co uznawany jest za najstarszych ogród zoologiczny w Polsce, który bez przerwy prowadzi swoją działalność. Tereny ogrodu zamieszkują głównie różne gatunku zwierząt udomowionych, takie jak owce, kozy, kury i kuce szetlandzkie. W ZOO podziwiać można także niewielkie zwierzęta tropikalne i orientalne, głównie małpy, małpiatki i gryzonie. Zobaczymy tu m.in. koczkodany, gibony, lemury, kapucynki oraz surykatki. Ogród zamieszkują również liczne gatunki ptaków, a wśród nich na wyróżnienie zasługują przepiękne ibisy i masywne nandu. Wstęp do Starego Ogrodu Zoologicznego jest całkowicie bezpłatny.

10. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Poznaniu to najważniejsza wielkopolska instytucja, która zajmuje się kolekcjonowaniem i wystawianiem najwybitniejszych dzieł sztuki. Założone zostało w 1919 roku i początkowo nosiło nazwę Muzeum Wielkopolskiego, dopiero w 1950 roku przemianowane na Muzeum Narodowe. W środku prezentowane są dzieła takich artystów jak: Olga Boznańska, Lucas Cranach, Marcello Bacciarelli, Claude Monet, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i Diego Velazquez. Instytucja jest także organizatorem licznych wystaw czasowych, festiwali artystycznych, spotkań z twórcami współczesnymi i znawcami historii sztuki, a także warsztatów, prelekcji i konferencji. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą korzystać z różnych zajęć edukacyjnych i rozrywkowych, które organizowane są codziennie przez cały okres wakacyjny.

Muzeum Narodowe w Poznaniu można bezpłatnie zwiedzać w każdy wtorek.

11. Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia mieści się we wspomnianym już Parku Cytadela, w miejscu dawnego, dziewiętnastowiecznego Fortu Winiary. Większa część ekspozycji znajduje się na świeżym powietrzu w tzw. „plenerowym parku sprzętu wojskowego”, gdzie zobaczyć można czołgi, działa samobieżne, samochody wojskowe, a nawet bombowce, myśliwce i śmigłowce. Wewnętrzna ekspozycja umiejscowiona jest w niegdysiejszym Laboratorium Wojskowym i obejmuje m.in. broń ręczną, armaty, lekkie działa, a także dokumenty i fotografie. Muzeum Uzbrojenia na co dzień jest płatne, jednak w każdy wtorek obie ekspozycje można zwiedzać całkowicie darmowo.

12. Moraska Góra

Moraska Góra to najwyższe wzniesienie w mieście o wysokości niecałych 184m n.p.m. Choć szczyt góry jest wspaniałym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na miasto, jednak to okolice Moraskiej Góry są znacznie bardziej interesujące. Podążając żółtym szlakiem turystycznym dotrzeć można do rezerwatu „Meteoryt Morasko”. Znajdują się tu kratery, które powstały prawdopodobnie w wyniku uderzenia meteorytu o powierzchnię Ziemi około 5 tysięcy lat temu. Łącznie kraterów jest aż sześć i osiągają one od 20 do aż 90 metrów średnicy (głębokość maksymalna największego krateru to ponad 11 metrów!).

13. Stary Browar

Stary Browar w Poznaniu to połączenie galerii handlowej i centrum sztuki, w którym łącznie funkcjonuje ponad 200 różnych lokali. Znajdują się tu zarówno klimatyczne restauracje i kawiarnie (pełniące także funkcję małych galerii sztuki), jak i sklepy, butiki i punkty o charakterze rozrywkowym z wieloma atrakcjami dla całej rodziny. W Starym Browarze mieści się również hotel Blow Up Hall 50 50, który w 2009 roku został wyróżniony jako „najbardziej futurystyczny hotel” tygodnika The Guardian.

14. Muzeum Uniwersytetu Medycznego

Ekspozycja Uniwersytetu Medycznego zlokalizowana została w dwóch punktach: Collegium Stomatologicum (eksponaty związane ze stomatologią, chirurgią i medycyną wewnętrzną, pediatrą, okulistyką, diagnostyką laboratoryjną) oraz w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym (obiekty z zakresu chirurgii, farmacją, anestezjologią, a także historią Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu). Obejrzeć tu można m.in. stare narzędzia chirurgiczne, wyposażenie dawnych gabinetów lekarskich, a także fotografie, dokumenty i dzieła sztuki. Obie wystawy są udostępnione bezpłatnie do zwiedzania przez turystów.

15. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci to niezwykłe miejsce na mapie Poznania. Położony jest na Ostrowie Tumskim i stanowi unikalną, w pełni multimedialną wystawę, która w cyfrowy sposób prezentuje dawne dzieje wyspy. Dzięki holografom turyści mogą zobaczyć, jak wyglądały zabudowania dawnej osady, która istniała tu około tysiąca lat temu! Na terenie obiektu umieszczono także salę kinową (wyświetlającą krótki film o początkach Poznania), informacyjne kioski i stanowiska multimedialne oraz szklane podłogi, pod którymi widoczne są dawne wały obronne, wybudowane prawdopodobnie w X wieku. Całość otaczają piękne ogrody z alejkami, ławkami i miejscami od odpoczynku.

Rezerwat odwiedzić można bezpłatnie w każdą niedzielę.

16. Malta Festival

Malta Festival to jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń w Poznaniu, które organizowane jest na przełomie czerwca i lipca. W ramach festiwalu odbywają się spektakle teatralne, seanse filmowe, pokazy tańca oraz koncerty. Swoje występy zaprezentowały w Poznaniu takie gwiazdy jak: Nine Inch Nails, Sinead O’Connor czy polskie zespołu rockowe (Kult, Brygada Kryzys). Podczas wydarzenia organizowane są również prelekcje, wywiady i konferencje, których tematyka dotyczy szeroko rozumianej sztuki i kultury. W ramach festiwalu odbywa się tzw. „Pasaż Kultury” – miejsce, w którym można spotkać artystów i twórców z różnych krajów świata. Część wydarzeń Malta Festivalu jest płatna, jednak w niektórych można wziąć udział całkowicie bezpłatnie.

17. Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy, choć znajduje się tuż za granicami Poznania, przyciąga zarówno mieszkańców metropolii, jak i turystów zwiedzających miasto. Park ma powierzchnię ponad 7,5 tysięcy hektarów, na których utworzono aż 18 obszarów objętych ścisłą ochroną przyrodniczą. Ogromny, zielony teren może poszczycić się wyjątkową bioróżnorodnością: występuje tu ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, łącznie prawie 600 gatunków grzybów, porostów i mchów, a także 40 gatunków ssaków i ponad 3 tysiące gatunków owadów. To także prawdziwy raj dla miłośników ornitologii – przy odrobinie szczęścia spotkać tu można przedstawicieli 227 gatunków ptaków. Przez cały Wielkopolski Park Narodowy przechodzą oznakowane szlaki piesze, rowerowe i samochodowe, a dużą atrakcją tego miejsca jest możliwość przejazdy kolejką drezynową.