Polska

10 najciekawszych miejsc w Poznaniu

Poznań

Rynek poznański to trzeci co do wielkości rynek w Polsce i jeden z największych w Europie. Na uwagę zasługują trzy obudowane na początki XXI wieku narożne studzienki – fontanna Apolla, Neptuna i Marsa. Dla osób niewidomych została przygotowana trójwymiarowa makieta rynku wraz z opisami w języku Braille’a. W centralnym miejscu rynku znajduje się Ratusz Miejski. Oprócz bodących się koziołków na uwagę zasługują łacińskie inskrypcje umieszczone na każdej ze ścian fasady.

Koziołki – To żelazny punkt programu dla każdego odwiedzającego poznański rynek. Punktualnie o 12:00 Koziołki rozpoczynają swój taniec na wieży ratuszowej. Zobaczyć trzeba, ale nie warto nastawiać dzieci na efekt WOW – mogą poczuć się nieco rozczarowane – koziołki są wysoko, dziecko daleko, może nie wiedzieć nawet na co ma patrzeć.

Rogale Świętomarcińskie – choć są już praktycznie dostępne w całym kraju (oczywiście pod innymi nazwami), to jednak te z Poznania, jedzone przy rynku smakują całkiem inaczej. Jeżeli wybierasz się na zwiedzanie miasta z dziećmi z pewnością atrakcja dla nich będzie udział w warsztatach wyrabiania i pieczenia rogali w Żywym Muzeum Rogala Świętomarcińskiego. I wiadomo, że własnoręcznie zrobione i upieczone smakuje jeszcze lepiej!

Stary Browar – choć niektórym może się wydać dziwne lub kontrowersyjne, że proponujemy zwiedzenie centrum handlowego, to w tym przypadku jest to całkiem usprawiedliwione. Samo centrum powstało w wyniku rewitalizacji i rozbudowy starych, popadłych w ruinę zabudowań XIX wiecznego browaru. Na uwagę, oprócz tego w jaki sposób wkomponowano historyczne zabudowania w nowoczesną przestrzeń stylizowaną na właśnie browar, zasługuje również fakt, że wybudowano go w oparciu o koncepcję 50:50 – to znaczy, że 50% poświęcone jest biznesowi (komercji), a 50% sztuce.

Jezioro Malta powstało w wyniku sztucznego spiętrzenia rzeki Cybiny. Do użytku oddano go w latach 50. XX wieku. Oferuje nie tylko wypoczynek nad brzegiem miejskiego jeziora. Stanowi także zaplecze do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, wytyczony jest tam na przykład tor regatowy. Wzdłuż północnego brzegu jeziora wytyczono trasę wąskotorowej która kończy swój bieg przy Nowym Zoo. Z pewnością dużą atrakcją jest także całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy (ten ostatni z pewnością będzie cieszył najmłodszych turystów). A tym, którzy lubią ciepłe kąpiele polecamy skorzystać z maltańskim term.

Ostrów Tumski aktualnie stanowi ostatnią wyspę na Warcie w Poznaniu. To na nim znajduje się pierwsza polska katedra. Tych, którzy chcieliby bliżej zapoznać się z historią Ostrowa przedstawionej w ciekawej, interaktywnej formie zapraszamy do odwiedzenia Bramy Poznania ICHOT – coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy historii jak i (głownie dzięki formie przekazu) młodsi zwiedzający.

Zamek cesarski zbudowany został na początki XX wieku dla cesarza Wilhelma II. Jego monumentalna bryła w stylu neoromańskim miała stanowić główny punkt projektowanej dzielnicy cesarskiej. Nierozerwalnie wiąże się z historią tych ziem – w trakcie powstania wielkopolskiego w pałacowych piwnicach działała kuchnia przygotowująca posiłki dla powstańców, a w czasie II Wojny Światowej zamieniony został w główną siedzibą Hitlera – ciekawostką jest to, że jeden z gabinetów urządzono identycznie jak gabinet Hitlera w Berlinie i pozostał on niezmieniony do dnia dzisiejszego (często pełni rolę dekoracji filmowej). Aktualnie w zamku znajduje się centrum kultury z wieloma galeriami sztuki oraz kinem w sali tronowej.

Targi Poznańskie są największym i najstarszym centrum wystawienniczym w Polsce. W swoich halach kryją kilka zabytków, które warto zobaczyć, a są to m. in. Wieża Górnośląska (wzniesiona w 1911 roku na Wystawę wschodnioniemiecką), Pałac Targowy (aktualnie stanowiący pawilon 12), Dom Administracyjny, Halę Przemysłu Ciężkiego oraz Halę Reprezentacyjną (dzisiaj to zabytkowa część pawilonu 3A). Przy okazji wspomnijmy, że planując nocleg w Poznaniu warto wcześniej zorientować się, czy nie odbywają się w tym czasie targi – rosną bowiem ceny pokoi, a ich dostępność drastycznie maleje.

Pomnik Czerwca 1956 nazywany jest także Poznańskimi Krzyżami. Stoi na Placu Adama Mickiewicz i został odsłonięty w 25 rocznicę wydarzeń czerwca 1956, kiedy doszło do masowych protestów robotników pod hasłami: „za wolność, prawo i chleb”. W 50 rocznicę wydarzeń odsłonięta została odrestaurowana tablica z nowym napisem. Jakim? Przekonajcie się sami.
Cytadela poznańska według miejskich legend to właśnie tam mają się zbiegać podziemne korytarze, przejścia czy schrony tworzące podziemne miast pod Poznaniem. Jak każda miejska legenda to oczywiście mit, nie można się jednak o tym przekonać samemu, ponieważ wejścia do podziemi są niedostępne dla zwiedzających – są częścią Natury 2000, jako ostoja nietoperzy. Na jej terenie znajduje się też największy poznański park a w nim m. in. amfiteatr. Miłośników militariów z pewnością ucieszy fakt, że można odwiedzać w niej tematyczne muzea, a także obejrzeć (co prawda w lutym) rekonstrukcję sowiecko-niemieckiej bitwy o Cytadelę.