Polska

10 Najlepszych Restauracji w Poroninie i okolicy

Położony kilka kilometrów od Zakopanego Poronin jest świetną bazą wypadową dla osób chcących uprawiać turystykę i narciarstwo. Wędrówki po tatrzańskich szlakach czy szusowanie po okolicznych stokach to idealny pomysł na krótki wypad w Tatry albo na dłuższy letni lub zimowy urlop. Nocujący tutaj mają całkiem blisko do Term Szaflary – kompleksu basenów termalnych z licznymi atrakcjami. Mogą też wziąć udział w licznych imprezach kulturalnych jak Poroniańskie Lato czy Dzień Misia, Miodu i Bartników. W trakcie korzystania z tych wszystkich atrakcji warto się również posilić. Poznajcie 10 najlepszych restauracji w Poroninie i okolicy.

1. Muzykancko

Być w Poroninie i nie odwiedzić karczmy Muzykancko to grzech ciężki. Nie ma w tej miejscowości bardziej popularnego lokalu. Prowadzony jest przez muzyka i znawcę tatrzańskiego folkloru – Macieja Rybkę. Dlatego można tu i dobrze zjeść i posłuchać góralskiej muzyki i dowiedzieć się wszystkiego o okolicy – jej teraźniejszości i historii. Drewniane zdobienia karczmy wykonane zostały przez lokalnych ludowych artystów, również muzyków. Muzykancko specjalizuje się oczywiście w tradycyjnej kuchni regionu. Znajdziecie tu moskole, kwaśnicę na żeberkach, swojską kaszankę z ziemniakami i kapustą. Ale nie gardzi również „nowinkami” zagranicznymi, jak sałatka caprese do której kucharze dodają bundz, czy zupa z bryndzy z pierożkiem francuskim. To miejsce spotkań dla ludzi z pasją. Koniecznie tu zajrzyjcie będąc w Poroninie lub okolicach .

ul. Kościuszki 66c, tel. 18 20 00 473

2. Karczma Rąbanica

Znajdująca się przy „Zakopiance” Rąbanica przyciąga wzrok tradycyjną góralską architekturą. Dostępne są tutaj dania kuchni polskiej jak i specjalności regionu. Kiedy jednak znudzą się już lekko lokalne przysmaki spróbować można tu potraw włoskich i pysznej pizzy. W kuchni używane są przede wszystkim miejscowe produkty, stąd też każde danie pachnie świeżością. Warto zajrzeć tu z dziećmi, ponieważ mają one do dyspozycji kącik zabaw, a latem również plac zabaw na zewnątrz.

ul. Za Torem 41A; tel. 18 207 51 11

3. Karczma Regionalna BACA

Miejsce niezwykle klimatyczne. Posłuchać tu można prawdziwej góralskiej kapeli i zjeść regionalne dania. Szczególnie ciekawe są tu zupy: Holno – na bazie żentycy z ziemniakami, kwaśnica na żeberku wędzonym z suszonymi grzybami, a latem chłodnik z ogórka z nowalijkami. Naturalnie zabraknąć nie może pstrąga z tutejszych potoków, podanego w formie pieczonej. Ale całkowitą niespodzianką jest tatar w bardzo nietypowym wydaniu. Wpadnijcie sprawdzić, na czym ono polega.

ul. Tatrzańska 5F; tel. 696 418 241

4. Pensjonat i Restauracja Krystynka

Pół wieku tradycji goszczenia i karmienia turystów. We wnętrzu malowidła podhalańskiego artysty Władysława Trebunia – Tutki i wielu artystów można tu spotkać wpadając na obiad lub kolację. Obiekt posiada prywatną salę relaksacyjną. Dania kuchni zakopiańskiej jedzone w towarzystwie twórców ludowych to niezapomniane przeżycie kulinarne i kulturalne.

ul. Tatrzańska 120; tel. 18 207 40 44

5. Zajazd Tremulka

Położona w samym centrum Poronina karczma to miejsce, gdzie zjeść można dania kuchni polskiej i regionalnej w typowo domowym wydaniu. Jedna z dwóch salek restauracyjnych oferuje również bar, w którym napić się można dobrze schłodzonego piwa. W drugiej sali podest dla występującej tu czasami orkiestry i kącik zabaw dla dzieci.

ul. Piłsudskiego 6, tel. 602 415 011

6. ZGÓRBURGER

Miejsce powstało z miłości do burgerów. W ofercie baru a właściwie food trucka, choć o restauracyjnym poziomie,  kilka ich typów, między innymi: klasyk, ostry, cambert, vege, barbek, mimolet i firmowy Zgórburger. Miejsce zaliczone do grupy 100 najlepszych burgerowni w Polsce. Stosuje certyfikowaną wołowinę rasy Hereford, większość sosów jest autorskich.  Podobno najlepsza kawa w okolicy i do tego piwo z lokalnych browarów. Ale pamiętajcie, że oferta tego baru jest limitowana, a kto późno przychodzi – sam sobie szkodzi. Nie odkładajcie wizyty w tym barze na koniec dnia – burgerów może dla Was zabraknąć.

ul. Kośne Hamry 1E; tel. 535 346 303

7. Bistro na Dolinie

Bardzo kameralny, mały lokal, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do rodzin. Mimo górskiej lokalizacji wystrój raczej nowoczesny, z kilkoma regionalnymi akcentami. Jedzenie domowe, bardzo duże porcje, swobodna atmosfera. Oprócz dwudaniowego obiadku możliwa również konsumpcja pysznego deseru zapijanego świetnie zaparzoną kawą. Na miejscu przyrządzana jest również pizza i burgery o ciekawych nazwach. Można posiedzieć przy kominku delektując się ciastkiem i góralską herbatką. Miejsce przyjazne dzieciom – na zewnątrz mały plac zabaw z trampoliną.

Stasikówka 78; tel. 579 925 110

8. Pizzeria Vivaldi

To również miejsce, gdzie stawia się na nowoczesny wystrój, akcentując go tylko góralskimi drobiazgami. Oprócz tradycyjnej włoskiej pizzy lokal oferuje również pizzę „góralską” i typowe dania obiadowe, z pośród których goście cenią sobie placek po zbójnicku z dużą ilością warzyw i tradycyjny bigos serwowany z chlebem. Ceny nie wygórowane, zwłaszcza jeśli gość zdecyduje się na zestaw – zupa plus drugie danie. W ramach deserów – m.in domowe ciasta.

ul. Józefa Piłsudskiego 14a; tel.18 200 10 15

9. Karczma „U Wdowca”

Obiekt znajduje się 5 km od Poronina w miejscowości Murzasichle. Roztacza się stąd widok na przepiękną panoramę Tatr. „Pojeść jak U Wdowca” to tutejsze określenie na jedzenie pyszne i do syta. Specjalnością karczmy są dania o ciekawych nazwach: „Wdowcowski Gorcek” – zupa gulaszowa serwowana w chlebku, kotlet Budzowy Wierch, Warkoc Maryny, Pstrąg z Potoka smażony na maśle, Golonko w Gazdowski sposób, Koryto Wdowca. Warto się przekonać, co się kryje pod tymi hasłami.

ul. Sądelska 27A, Murzasichle; tel. 18 605 604 727

10. U Studniara

Skoro już jesteśmy w Murzasichlu warto zajrzeć do restauracji „U Studniara” serwującej dania kuchni polskiej i włoskiej. Ona też oprócz wyjątkowego smaku oferuje wyjątkowy widok na Tatry. Nazwa pochodzi od przydomka przodka właścicieli, który wykopał pierwszą studnię w tej miejscowości. Receptury dań regionalnych tworzą oczywiście lokalni kucharze, ale potrawy z kuchni włoskiej skomponowane zostały przez rdzennego włoskiego kucharza, który przez pewien czas szefował tutejszej kuchni i pozostawił po sobie pyszne wspomnienia. Wewnątrz restauracji liczne zdjęcia przedstawiające historię rodziny. Naprawdę warto tu spędzić więcej czasu żeby się z nią zapoznać. Dzieje góralskich rodzin są fascynującą opowieścią.

ul. Sądelska 119; Murzasichle; tel. 883 802 131