6 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed podróżą na Kubę

dwa samochody

Słyszy się, że Kuba to wyspa intrygująca, romantyczna i kontrowersyjna, która może pochwalić się bogatą gamą tajemnic. Kolorowa Kuba znana jest przede wszystkim z faktu, iż pije się tam rum i pali najlepsze cygara na świecie.

Dodatkowo można spotkać tam zadowolonych z życia i miejsca, w jakim pracują barmanów w czerwonym fartuchu, którzy przygotowują znaną kawę espresso cukrem trzcinowym. Również na wyróżnienie zasługuje unoszący się zapach liści na plantacji tytoniu oraz możliwość podziwiania znajdujących się na ulicy Chevroletów.

Na Kubę jedzie się po to, aby zaspokoić wszystkie potrzeby, jakich nigdy nie będziemy w stanie zaspokoić w Polsce. Bowiem mamy możliwość wejścia do cadillaca z 54, jesteśmy w stanie zobaczyć, jak wygląda kolonialna zabudowa w małych miasteczkach znajdujących się na wyspie oraz po wspaniałym dniu pełnym wrażeń istnieje możliwość potańczenia ucząc się salsy, a także spróbowania przepysznego mojito.

Jednak myśląc o wypadzie na wyspie, jaką jest Kuba trzeba przed wyjazdem zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które uległy lub mogą ulec zmianie, gdyż jest to rodzaj specyficznego państwa, gdzie mamy do czynienia z gwałtownymi redukcjami przepisów, ustaw itp.

1. Wiza

pomarańczowy samochód na asfaltowej drodze

W celu legalnego dostania się na Kubę będziemy musieli zaopatrzyć się w kartę turysty (Tarjeta de Turista), która sprawia, że możemy przebywać na wyspie przez okres nieprzekraczający 30 dni. Istnieją dwie możliwe opcje w celu wyrobienia owej karty. Możemy udać się do Ambasady lub zajrzeć na stronę agencji internetowej ewentualnie niektóre biura podróży oferują takie usługi. Cena, jaką będziemy musieli za nią zapłacić to 25 euro. Dodatkowo w momencie wjazdu na Kubę trzeba mieć ważny paszport, min. 6 miesięcy.

2. Noclegi na kubie

niebieski sedan zaparkowany obok różowo-zielonego domu

Jedną z najtańszych opcji jest zakup pokoju w mieszkaniu Kubańczyków, czyli casa particulares. Wiąże się to spanie pod jednym dachem z mieszkańcami tego kraju, dzięki czemu jesteśmy w stanie poznać kulturę i obyczaje to dodatkowo przygotowują nam oni codziennie regionalne śniadanie i obiad, za które oczywiście zapłaciliśmy. Średnia cena za pokój dwuosobowy znajduje się w przedziale od 25 do 35 CUC. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak rezerwacja jednego noclegu, a resztę przy pomocy tutejszych mieszkańców, gdyż ceny znajdujące się na polskich stronach potrafią być zawyżone.

Jednak mimo wszystko sami Kubańczycy nie żyją w luksusach dlatego nie oczekujmy, że wylądujemy w pięciogwiazdkowym hotelu. Nawet w sytuacji, kiedy w danym regionie tego typu noclegi mają świetne opinie. Najlepsze mieszkania zaoferują nam: klimatyzację, papier toaletowy, a czasem i nawet lodówkę w pokoju. Meble i prześcieradła czasem potrafią być w koszmarnym stanie mimo tego wynagrodzi nam to kubański klimat.

3. Waluta. Upss… dwie waluty

stojąca kobieta trzymająca kosz z kwiatami

Na Kubie będziemy mieć styczność z dwiema walutami co dla wielu może być nie lada wyzwaniem. Od ponad 20 lat najczęściej spotykaną tutaj walutą jest – CUC i CUP. CUC – peso wymienialne to 1CUP=4,98zł, a CUP – peso wymienialne 1CUP=0,20zł. CUC łatwo poznać po tym, że jest to rodzaj waluty, który ma banknoty z kubańskimi budowlami. Natomiast CUP ma banknoty z ludzkimi sylwetkami.

CUP to lokalna waluta, w której zarabiają mieszkańcy. Natomiast CUC to pieniądze, jakimi posługiwać się mogą przyjeżdżający na Kubę turyści. Od lata są oni jedną z głównych grup podtrzymujących Kubańską gospodarkę, gdyż za większość rzeczy czy usług będą oni musieli zapłacić więcej w porównaniu do obywateli takiego państwa. Nie jest to równoznaczne, że przybywające osoby na wyspę nie mogą korzystać z waluty CUP dlatego to właśnie nią warto płacić. Dodatkowo nie warto zabierać ze sobą na Kubę dolarów, gdyż przy każdej ich wymianie doliczana jest prowizja w wysokości 10%.

4. Kuba, a bezpieczeństwo

siedzący muzyk w żółtej koszuli

Stopień bezpieczeństwa na Kubie jest wysoki zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, dlatego samotny wypad na spacer to świetny wybór w tym przypadku. Kuba jest bezpiecznym krajem i świetnym miejscem na samotną podróż zarówno dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Dodatkowo musimy mieć na uwadze, iż jedną z rozrywek Kubańczyków jest podrywanie turystów nawet w momencie, kiedy są oni zajęci. Oczywiście zapuszczając się po zmroku w ciemne, opuszczone uliczki ryzykujemy tym, że jakiś chory psychicznie obywatel tego kraju zrobi nam krzywdę.

5. Sklepy z Prlu

Liczyć na to, że zakupimy jakąś rzecz, o której zapomnieliśmy nie możemy warto więc przemyśleć przed wyjazdem, z czego będziemy korzystać i zabrać ze sobą tak zwany najpotrzebniejszy asortyment, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dany sklep będzie miał pełne półki, a nawet jeśli tak to i tak nie wiem, co się na nich znajduje możemy jedynie przewidywać. Istnieją również trudno dostępne artykuły takie jak: coca-cola, snickersy, kinderki oraz różnegotypu kosmetyki, chusteczki nawilżające oraz soczewki kontaktowe.

6. Różnica czasu

Różnica czasu pomiędzy Warszawą, a np. Hawaną jest spora i wynosi 6 godzin w trakcie czasu zimowego. Oznacza to, że gdy u nas jest 12:00 to w Hawanie jest 6:00 po południu. Mimo wszystko z czasem będziemy w stanie się przestawić.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.