Porady

10 Porad, Które Pozwolą Ci Podróżować z Prawie Każdym

zwiedzanie razem

Czas spędzony w podróży kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Eksplorowanie nowych miejsc i zanurzanie się w obce kultury to fascynujące przeżycie, jednak wiąże się z nimi kilka społecznych aspektów.

Podróżowanie w pojedynkę jest możliwe, jednak zdecydowanie więcej osób preferuje wojaże parami lub większą grupą osób. Oto 10 najważniejszych zasad, dzięki którym staniesz się rewelacyjnym kompanem podróży!

Nie narzekaj

Nikt nie lubi przesadnego narzekania, jednak w niektórych sytuacjach trudno unikać zachowań tego typu – zwłaszcza jeśli podróż jest wymagająca i wyczerpująca, a dotychczasowe plany nie układały się po myśli podróżników. Narzekanie może prowadzić do drobnych kłótni, dlatego warto ograniczyć wyrażanie swojego niezadowolenia do minimum. Z drugiej strony przydatna jest również wyrozumiałość dla pozostałych podróżników, jeśli niektórym kompanom zdarzą się chwilę drobnego rozgoryczenia.

Wybieraj kompromisy

Przy podróżowaniu z innymi osobami niezbędne są kompromisy. Wybór restauracji na obiad, rodzaj odwiedzanych miejsc i dokładny sposób przemieszczania wymagają przedyskutowania tematu w większym gronie. Pozwoli to uniknąć niezadowolenia innych członków wyjazdu. Niezależnie od tego, jak bardzo atrakcyjne wydają się konkretne pomysły, warto ostateczny wybór podjąć wspólnie. Wspólny pobyt jest bowiem czasem, do którego ma prawo każdy z wypoczywających.

Bądź elastyczny

Wybór kompromisów i elastyczność to dwie najważniejsze cechy, dzięki którym podróżowanie w większym gronie jest przyjemniejsze. Umiejętność dostosowania się do planów innych osób pozwoli uniknąć kłótni jednak wyłącznie w tych przypadkach, kiedy podejście tego typu zaprezentuje każdy z podróżników.

Zachowaj pogodę ducha

Długie piesze wędrówki, oczekiwanie na przesiadki lotnicze oraz inne niedogodności podróżników mogą skutkować pojawieniem się uczucia niezadowolenia i rozczarowania. W większości przypadków samopoczucie tego typu jest chwile i ustępuje. Warto jednak wyeliminować takie sytuacja do minimum – dobry podróżnik to uśmiechnięty podróżnik!

Dbaj o sprawy finansowe

Przy dłuższych wyjazdach kłopotliwe mogą okazać się sprawy finansowe i umiejętne gospodarowanie zasobem swojego portfela. Przed każdą podróżą warto ustalić charakter całego wyjazdu i określić dostępny budżet. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której ze względu na możliwości finansowe towarzysza, Twoje konto bankowe będzie świecić pustkami już po kilku dniach.

Planuj z wyprzedzeniem

Prawdziwą istotą podróżowania jest możliwość doświadczania nowych wrażeń i poddawania się emocjom. W ten sposób kształtują się najlepsze wspomnienia, dzięki którym wyjazd na długo pozostanie w Twojej pamięci. Pewne aktywności warto jednak planować z wyprzedzeniem, dzięki czemu reszta kompanów zyska czas na odpowiednie ustosunkowanie się do wyjścia na imprezę dzisiejszej nocy lub wybrania alternatywnego sposobu dotarcia do ciekawego miejsca. Efektem takiego postępowania będzie zachęcenie pozostałych do towarzyszenia w wyprawie i zminimalizowanie do minimum odczucia „decydowania” o losach innych osób.

Otwórz się na nowe aktywności

Wcześniej zaplanowane aktywności i atrakcje to nie wszystko. Ogromną zaletą podróżowania w większej grupie jest możliwość dzielenia się pomysłami i ideami. Dzięki temu można w łatwy sposób zainteresować się danym tematem, sportem lub hobby. Nie bój się nieznanego – otwórz się na nowe rzeczy!

Bądź wsparciem dla pozostałych kompanów

Najlepsze wyprawy to te z przygodami. Ekstremalne wędrówki, eksplorowanie nieznanych miejsc i zmaganie się z codziennymi trudnościami dodają każdej podróży niezwykłego charakteru. Naturalną reakcją na zmaganie się z problemami w podróży są krótkie chwile załamania i zmęczenia obecnym stanem rzeczy. Stan taki pogłębia się, gdy problemy logistyczne sumują się z momentami gorszego samopoczucia i kiepskiego nastroju. W takich przypadkach warto wspierać towarzyszy podróży, aby kompani wędrówki mogli przetrwać najtrudniejszy moment całego wyjazdu. W niektórych sytuacjach wystarczające okażą się proste słowa otuchy, w innych natomiast niezbędna będzie dłuższa rozmowa. Każdy problem warto rozwiązywać jednak wspólnie – tak aby wsparcie było odczuwalne przez pozostałych podróżników na każdym kroku.

Zostań uważnym słuchaczem

Najbardziej wartościowymi towarzyszami podróży są te osoby, które wykształciły u siebie umiejętność słuchania. Przebywanie przez kilka tygodni w towarzystwie ekstrawertyków, którzy dominują każdą rozmowę i aktywności, szybko okazuje się męczące. Na wspólne podróżowanie często decydują się osoby, które nie miały dotychczas okazji na dokładniejsze zapoznanie się ze swoimi charakterami. Niezależnie od posiadanego temperamentu, warto na czas podróży zostać zrezygnować z roli „mówcy” i zostać „słuchaczem”. Dzięki temu czas spędzony razem będzie nie tylko bardziej urozmaicony płynną rozmową, ale też zdecydowanie mniej wyczerpujący dla pozostałych.

Nie bój się milczeć

Sztuka płynnego prowadzenia rozmowy jest niezwykle przydatna, jednak warto wygospodarować przynajmniej część pobytu na ciszę. Oczywiście nie dotyczy to całych dni, lecz bardziej krótkich chwil na oswojenie się z własnymi myślami i odczuciami. Czas taki jest niezwykle przydatny podczas długich wyjazdów. Osoby, które umiejętnie wykorzystują ciszę, nie tylko mniej się męczą, ale też są częściej uważane za dobrych towarzyszy podróży.