Podróże

Porady dotyczące fotografii ulicznej – how-to guide

W erze cyfrowej trudniej niż kiedykolwiek zrobić zdjęcie, które wygląda autentycznie. Dzięki filtrom i programom do edycji w każdym telefonie komórkowym, nawet najbardziej niepozorne zdjęcia stają się dopieszczone i doskonałe. Co gorsza, łatwo zauważyć pozowane ujęcie z drugiego końca pokoju. Najlepszym sposobem na wyróżnienie swoich zdjęć z tłumu jest uczenie się od mistrzów. Ci fotografowie robią zdjęcia od dziesięcioleci, a ich wskazówki mogą pomóc Ci uzyskać lepsze zdjęcia dzięki kilku prostym poprawkom. Zastosuj się do tych wskazówek stworzonych dla Ciebie przez dotyczących fotografii ulicznej, a nigdy nie będziesz musiał się martwić, że zostaniesz przyłapany na udawaniu!

kobieta w podroży

Wstrzymaj oddech

Kiedy robisz portret, łatwo jest dać się ponieść i zacząć mówić do swojego obiektu. Większość ludzi jest na tyle przyjazna, że podtrzyma z tobą rozmowę, ale może to być problematyczne, gdy robisz im zdjęcie. Kiedy rozmawiasz z kimś, bierzesz również oddech, a to może spowodować, że będziesz się trochę poruszać podczas mówienia. Spowoduje to, że aparat będzie się lekko trząsł z boku na bok, rujnując twoje zdjęcie. Jednym z najlepszych sposobów, aby tego uniknąć, jest wstrzymanie oddechu. Możesz nie być w stanie mówić w ogóle, ale jeśli nie próbujesz wziąć głębokiego oddechu, nie zauważysz drżenia tak bardzo. Wstrzymanie oddechu może również pomóc Ci uniknąć kilku innych problemów. Jeśli ktoś porusza się, gdy robisz mu zdjęcie, jego ruch może pojawić się na zdjęciu jako rozmyte plamy. Wstrzymanie oddechu pomoże zminimalizować ten ruch na zdjęciu. Wstrzymanie oddechu może również pomóc w uniknięciu uśmiechu. Nie jest niemożliwe zrobienie zdjęcia bez uśmiechu, ale jeśli musisz wstrzymać oddech, gdy to robisz, będziesz miał więcej szczęścia.

Idź na spacer, zanim zaczniesz fotografować

Kiedy zaczynasz przygodę z fotografią uliczną, możesz mieć wrażenie, że musisz znaleźć słynny zabytek lub architekturę, aby zrobić zdjęcie. W końcu, gdy spojrzysz na zdjęcia znanych fotografów ulicznych, zobaczysz wiele ikonicznych ujęć. Jednak tego typu ujęcia mogą być trudne do zdobycia. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, istnieje duża szansa, że uniemożliwiają Ci zrobienie wybranego ujęcia lub zostaniesz poproszony przez władze o przejście. Jeśli wyjdziesz na spacer przed rozpoczęciem fotografowania, łatwiej będzie Ci uzyskać pożądane ujęcia. Mniej prawdopodobne jest również, że władze będą cię konfrontować i będziesz mógł swobodnie zwiedzać.

Fotografuj w RAW-ach

Większość użytkowników telefonów komórkowych robi swoje zdjęcia w JPEG, ale ci, którzy interesują się fotografią uliczną, powinni spróbować wyrobić sobie nawyk fotografowania w RAW. Podczas gdy JPEG jest świetny dla użytkowników telefonów komórkowych, ponieważ oszczędza miejsce w telefonie i ułatwia edycję zdjęć, nie ma najlepszej jakości. RAW, z drugiej strony, jest wypełniony wszystkimi informacjami, które twój aparat może wykryć. Oznacza to, że masz więcej do pracy podczas edycji, a twoje zdjęcia będą wyglądać lepiej w rezultacie! Kiedy jesteś na zewnątrz fotografowania, możesz chcieć przełączyć się na fotografowanie w RAW z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli jesteś nowy w fotografii ulicznej, będziesz chciał się upewnić, że twoje ujęcia są ostre. JPEG może być w stanie naprawić kilka błędów, ale RAW da ci najlepsze rezultaty. Innym powodem, aby przejść na RAW, jest to, że planujesz zrobić jakikolwiek post-processing do swoich zdjęć. Pliki RAW dadzą ci najwięcej miejsca do edycji i poprawiania błędów, które możesz popełnić podczas fotografowania.

Trenuj swój obiektyw na stopkach

Kiedy jesteś na zewnątrz fotografowania, możesz zauważyć, że niektóre z twoich obiektów stoją w sposób, który sprawia, że wyglądają niekomfortowo. Możesz zobaczyć starszą kobietę stojącą z nogami skrzyżowanymi w kostkach lub młodą parę stojącą z rękami wokół swoich talii. Będziesz chciał jak najlepiej uniknąć tego, by ludzie wyglądali na zdjęciach niekomfortowo, ale może być trudno wiedzieć, jak to zrobić. Podczas fotografowania, spróbuj uzyskać ujęcie stóp swoich obiektów. Możesz spojrzeć na pozycję ich stóp, aby zobaczyć, jak stoją. Jeśli widzisz, że pozycja wygląda niewygodnie, możesz poprosić swoich poddanych, aby ją zmienili. Jeśli to zrobisz, pomożesz swoim obiektom poczuć się bardziej komfortowo, a oni będą bardziej skłonni pozwolić Ci je sfotografować.

Poznaj swoje ograniczenia

Jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, jak strzelać do fotografii ulicznej, jest wyjść i strzelać. Jednak będziesz chciał się upewnić, że strzelasz w sposób, który sprawia, że czujesz się komfortowo. Jeśli wyjdziesz tam i zaczniesz strzelać ze wszystkimi zasadami i sztuczkami w tym artykule, możesz czuć się pod presją i przytłoczony. A to nie jest przyjemne! Kiedy wychodzisz na zewnątrz, spróbuj skupić się na znalezieniu miejsca, w którym czujesz się komfortowo. Możesz zacząć od małego, fotografując tam, gdzie mieszkasz lub badając swoją okolicę. Kiedy poczujesz się z tym bardziej komfortowo, możesz zacząć się rozgałęziać i fotografować w nowych miejscach.

sesja zdjęciowa

Nie bój się ubrudzić

Jednym z najlepszych sposobów, aby Twoje zdjęcia się wyróżniały, jest trochę się pobrudzić. Jeśli chcesz sfotografować osobę palącą na chodniku, możesz mieć wrażenie, że musisz najpierw zapytać ją o zgodę. Jednak nie zawsze wychodzi to dobrze na zdjęciu. Jeśli chcesz sfotografować kogoś palącego, nie bój się trochę pobrudzić! Kiedy fotografujesz osobę palącą, postaraj się zejść na jej poziom. Pomoże to lepiej wykadrować ujęcie i sprawi, że będzie ono wyglądać ciekawiej. Kiedy zejdziesz na poziom swojego obiektu, możesz zauważyć, że masz na sobie trochę brudu. Nie szkodzi! To nada twojemu zdjęciu bardziej autentyczny wygląd i pomoże ci uniknąć wyglądania, jakbyś pozował do zdjęcia.

Wybierz moment

Kiedy robisz zdjęcia na ulicach, musisz uważać, aby nie naruszyć przestrzeni swojego obiektu. Jeśli znajdziesz się zbyt blisko fotografowanego obiektu, może on poczuć się nieswojo lub jakbyś naruszał jego prywatność. Kiedy robisz zdjęcie, upewnij się, że nie podchodzisz zbyt blisko do obiektu. Chcesz być na tyle daleko, aby fotografowana osoba czuła się komfortowo z Tobą na zdjęciu. Jeśli jesteś zbyt blisko, by fotografowana osoba czuła się komfortowo, możesz się nieco cofnąć i zrobić zdjęcie ponownie. Nie martw się o tła, zawsze można je usunąć lub poprawić za pomocą usług online, takich jak pl.depositphotos.com/bgremover.html, po prostu poczuj, wejdź w interakcję z tematem, aby mógł się otworzyć i możesz zrobić najlepsze zdjęcie.