Polska

11 Najlepszych Atrakcji w Województwie Pomorskim w 2024

Chcesz wybrać się na jednodniową wycieczkę gdzieś do województwa pomorskiego? Wszystkie interesujące miejsca są wymienione w tym artykule.

Jest tutaj historyczny, ponad tysiącletni Gdańsk, Gdynia i Sopot. Województwo pomorskie wita turystów najczystszym powietrzem w Polsce. Poznaj z dziećmi latarnie morską, bunkry, krzyżacką twierdzę w Malborku, piaszczyste plaże i wiele innych.

1. Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem w Żukczynie

Mini Zoo znajduje się blisko Gdańska. Można tutaj przyjechać całą rodziną. Obiekt oferuje również możliwość organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych: zabaw, festynów, biesiad, czy organizacji urodzin, ognisk. Mini zoo otwarte jest od czwartku do niedzieli od 10 do 17. Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków.

Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin. Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane. W soboty i niedziele rozpalane jest ognisko dla wszystkich gości. Na miejsce można przywieźć własny prowiant lub zakupić kawę i kiełbaski z pieczywem w Food Trucku.

kucyki

Zaletą tego obiektu jest parking pośrodku mini zoo, dzięki czemu mamy stały dostęp do rzeczy z samochodu. Na wyspie pośrodku stawu znajduje się altana gdzie w razie czego można schować się przed deszczem.

Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku podczas pobytu. Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce. Większość zwierząt jest oswojona. Można podejść, karmić.

Specjalne atrakcje:

  • karmienie alpak, kucyków, dużego strusia, krówek, danieli, emu, lam i innych zwierząt
  • jazda na kucyku w soboty i niedziele od 11 do 15
  • egzotyczne ptaki, papugi, pawie
  • można wziąć króliczka lub świnkę morską na rękę jak się poprosi kogoś z obsługi
  • oglądanie jak żyją nutrie, świnki wietnamskie, kangurki czy mundżaki chińskie
  • ciągnik klasyk – na który dzieci mogą usiąść
  • liczne zabawki dla dzieci – koparki, samochodziki, mini ciągniki
  • duży otwarty teren – można zrobić piknik
  • leżaczki

emu

Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne. Na życzenie można dostać za darmo kubek do karmienia różnych zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia. Dojazd autobusami z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego: 400, 401, 443, 445, 447, 884, 850. Do najbliższego przystanku autobusowego 4 minuty pieszo. Adres: Nad Potokiem 5, Żukczyn

2. Baszta czarownic w Słupsku

baszta czarownic
źródło: Maria Golinski / Wikipedia

To miejsce o interesującej historii. Budynek powstawał w latach 1411-15. Pierwotnie była fragmentem murów obronnych, ale zasłynęła dopiero z roli więzienia dla kobiet. Obecnie znajduje się tutaj galeria sztuki.

3. Latarnia Czołpino

Latarnia Czołpino zwiedzanie

Latarnia została ulokowana na najwyższej w okolicy wydmie. Powstała w XIX wieku i jest najbardziej oddalonym od ludzi punktem Pomorza. Aby dotrzeć do latarni trzeba udać się na przyjemny spacer przez las.

4. Bunkry Bluchera w Ustce

bunkry
źródło: Antekbojar / Wikipedia

Geneza tego miejsca sięga czasów, kiedy władze III Rzeszy chciały wybudować na terenach Ustki ogromny port handlowy. Miało to miejsce w latach 30 XX wieku. Ideą dla powstania tego obiektu było transportowanie towarów z III Rzeszy do Gdańska, z pominięciem Polskich terenów, co miało mieć korzystny wpływ na cenę transportu. Ze względu na istotną rolę portu musiał on być bardzo dobrze chroniony. Powstały, więc stanowiska baterii zaporowej i przeciwlotniczej oraz bunkry. Niestety nie wiadomo czy budowa została doprowadzona do końca. Jedyne co udało się ustalić historykom to to, że nie oddano stąd ani jednego wystrzału. Istnienie tego miejsca było ściśle strzeżoną tajemnicą, jednak polski Sztab Główny, dzięki swojemu sprawnemu działaniu doskonale wiedział o jej istnieniu. Po II wojnie światowej bunkry zostały przekazane Rosjanom, a następnie zostały zapomniane. Kilkanaście lat później miejscem tym zaczęli się interesować archeolodzy, a w późniejszych latach obiekt został udostępniony dla turystów.

5. Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce

Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce

Muzeum powstało w 1993 roku. Budynek, w którym się znajduje jest repliką XVIII-wiecznego ryglowego domku. Takie budowle były na tych terenach bardzo popularne w tamtych czasach. Z ekspozycji szczególnie warta uwagi jest wystawa przedstawiająca stroje kobiet mieszkających na tych terenach w latach 70 i 80 XX wieku. To były trudne czasy dla mody i kobiety były skazane na własną kreatywność. Niektóre korzystały z pomocy krawcowych, zaś większość była zdana tylko i wyłącznie na siebie. Na wystawie znajdują się samouczki i poradniki, m. in. „Burda”, „Tylko dla Ciebie”. Obejrzeć można także stroje polskiego przemysłu odzieżowego. Ubrania te są autentyczne i jeszcze 30-40 lat temu były często widywane na ulicach miasta. Interesująca jest także wystawa związana z historią Ustki oraz ekspozycje marynistyczne np. węzłów marynarskich, ekspozycja statków. Znajdują się tu także eksponaty, które zachowały się także liczne rzeczy z usteckiego kąpieliska.

6. Muzeum Śledzia w Starkowie

Muzeum Śledzia w Starkowie

Muzeum mieści się w zagrodzie chłopskiej, która została wybudowana w XIX wieku. Dowiedzieć się tutaj można wielu rzeczy na temat historii samej zagrody, a także obejrzeć wystawy bardziej związane ze śledziem. Są tutaj np. stare sieci rybackie, zastawy do śledzia, puszki z konserwami rybnymi oraz wiele innych. Przygotowana jest specjalna przestrzeń dla dzieci z placem zabaw, przestrzenią do oglądania filmów z projektora oraz miejscem do odpoczynku. W tym miejscu znajduje się także restauracja oraz hotel. Każdy z obecnych tu pokojów gościnnych jest wykonany w innym stylu i ma nawiązującą do śledzia nazwę np. Pani Śledzikowa. Będąc w tym miejscu warto także spróbować śledzia w przyległej gospodzie.

7. Ratusz Miejski w Słupsku

Ratusz w Słupsku powstał w 1901 roku i został urządzony w stylu neogotyckim. Inicjatorem powstania tego miejsca był burmistrz- Hans Matthes. Pierwotnie w miejscu, w którym został zbudowany ratusz było bajoro o nazwie Quebbe. Były mistrz piekarski Wienadat na polecenie Rady Miejskiej dokonał jego osuszenia. Co ciekawe budynek słupskiego ratusza został zbudowany zaledwie w dwa lata. Na korytarzach ratusza ciągle można spotkać lampy z kurkami gazowymi. W gabinecie Prezydenta cały czas znajduje się biurko, które pierwotnie należało do pierwszego burmistrza. Na ścianach gabinetu ciągle obecne są oryginalne tapety. W oknach podziwiać można zapierające dech w piersi witraże. Kolejnym punktem słupskiego ratusza jest wieża. Z jej tarasu można zobaczyć piękny widok na panoramę Słupska.

8. Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Celem istnienia Słowińskiego Parku Narodowego jest ochrona nadmorskich łąk, torfowisk, jezior, borów, lasów i bagien. Najważniejszym działaniem Parku jest działanie celem zachowania unikatowych ruchomych wydm. Słowiński Park Narodowy znajduje się na liście Helcombspa, UNESCO a także Ramsar. Podziwiać tutaj można wydmy białe i szare. Uznaje się, że wydma biała jest młodsza. Zaś wydma szara jest starsza i porośnięta roślinnością. Najlepszym miejscem do podziwiania wydm jest mierzeja Łebska. Najszybsze obecne tu wydmy potrafią poruszać się z prędkością 10 metrów rocznie. Flora parku jest bardzo bogata i zróżnicowana. Zobaczyć tu można np. rosiczkę okrągłolistną, turzycę piaskową, mikołajka nadmorskiego, długosza królewskiego. Słowiński Park Narodowy to największy obszar występowania maliny moroszki w Polsce. Roślina jest reliktem polodowcowym. Występuje tutaj ponad 250 gatunków ptactwa np. puchacz, bielik, łabędzie, dzięcioły. Spotkać można także dużo owadów takich jak chrząszcze, skoczkonogi, motyle oraz płazów np. żaby, ropuchy. Mieszkają tutaj także ssaki np. bobry, sarny, łosie, jelenie, daniele.

9. Krzywy domek w Sopocie

Krzywy domek

Krzywy domek to symbol Sopotu. W jego wnętrzu znajduje się centrum handlowe „Rezydent”. Bardzo ciekawy budynek na środku głównej ulicy Sopotu. Można tutaj wypić kawę i jest kilka lokali gastronomicznych. Dobrze jest zrobić sobie zdjęcie na tle budynku.

10. Westerplatte w Gdańsku

pomnik Westerplatte

napis nigdy więcej wojny

plaża

To jeden z najważniejszych polskich symboli wybuchu II wojny światowej. Obiekt powstał w latach 1845-47. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć Pomnik Obrońców Wybrzeża. To tutaj padły pierwsze strzały w czasie drugiej wojny światowej. Można tutaj zobaczyć pozostałości zbombardowanego budynku. Prawie wszystko inne, co kiedyś stało, zniknęło, jednak na tablicach informacyjnych jest mnóstwo zdjęć i informacji o tym, co się stało.

11. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

To wspaniały i bardzo duży zamek, który był nie tylko twierdzą, ale i pałacem Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.Wiele schodów, z których niektóre są wąskie i strome, ale warte wysiłku. Kaplica i pozostała sztuka ścienna są tego warte. To miejsce jest ogromne, a historia też jest ciekawa. Warto zaopatrzyć się w audioprzewodnik, ponieważ nie tylko daje on całe tło, ale także zabiera Cię za rękę i prowadzi przez cały zamek. Z przerwą na jedzenie, można spędzić tutaj pół dnia. Zamek został wybudowany przez krzyżaków w 1280 roku. Od 1997 roku jest obecny na liście UNESCO.