Ciekawostki

10 ciekawostek o Pomniku Chrystusa w Rio de Janeiro

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro jest symbolem tego miasta i prawdopodobnie kojarzy go większość z nas.

Jednak mało kto wie kiedy został postawiony na górze Corcovado oraz jak do tego doszło. Wielka figura posiada sporo ciekawostek, o których nie wielu wie. Oto 10 z nich.

1. KIEDY SIĘ POJAWIŁ?

Posąg odsłonięto w 1931 roku na pamiątkę 100. rocznicy niepodległości Brazylii. Wybrano figurę Jezusa według pomysłu Hektora da Silvy.

2. PROJEKTANT

Statua została zaprojektowana przez francuskiego rzeźbiarza Paula Landowskiego mającego polskie korzenie. Był synem powstańca styczniowego Pawła Landowskiego, który dotarł do Francji, aby uniknąć represji.

3. WYSOKOŚĆ

Sam pomnik mierzy 30 metrów, natomiast cokół na którym stoi ma 8 metrów. Łącznie daje to wysokość 38 metrów. Jest to najwyższa figura Jezusa na świecie.

4. SCHODY

Liczba stopni, które prowadzą pod pomnik wynosi 222.

5. WAGA

Cała konstrukcja waży w sumie 1145 ton.

6. BUDOWA

Pomnik powstawał we Francji, potem przetransportowano go do Brazylii.

7. 50 ROCZNICA POWSTANIA

Z tej okazji do Rio de Janeiro przybył papież Jan Paweł II, który oficjalnie uruchomił nowe oświetlenie figury Jezusa. Wcześniej dokonał tego na odsłonięcie fizyk Guglielmo Marconi, a kilkadziesiąt lat później papież Paweł VI.

8. CUD ŚWIATA

Pomnik Jezusa Odkupiciela znalazł się w 2007 roku na liście 7 nowych cudów świata. Obok niego umieszczono też wielki mur chiński, Petra w Jordani, Machu Picchu, Chichen Itza, Koloseum oraz Tadż Machal.

9. KAPLICA

W cokole pomnika urządzono kaplicę z okazji 75-lecia powstania. To miejsce jest często wybierane przez młode pary na miejsce swojego ślubu.

10. POLSKI POMNIK JEZUSA

Brazylijska figura Jezusa Chrystusa stała się inspiracją do stworzenia polskiej wersji. Odsłonięto ją w 2010 roku w Świebodzinie (woj. lubuskie). Kształtem i kolorem przypomina Jezusa z góry Corcovado, jednak dodatkowo posiada złotą koronę. Posąg w Świebodzinie mierzy 36 metrów, a zaprojektował go rzeźbiarz Mirosław Kazimierz Patecki.