Ciekawostki

21 Ciekawych Ciekawostek o Pomniku Chrystusa Odkupiciela

Pomnik Chrystusa Odkupiciela

Bez wątpienia najbardziej znanym na świecie pomnikiem Jezusa jest królujący nad brazylijski Rio de Janeiro pomnik Chrystusa Odkupiciela. Wysoki, z rozpostartymi rękami stał się wizytówką tego południowoamerykańskiego kraju oraz atrakcją, dla której co roku przybywa do miasta wielu turystów. Co warto wiedzieć o tym pomniku? Kilka ciekawostek pozwoli zabłysnąć w towarzystwie.

1. Umiejscowieniem pomnika jest 740-metrowa granitowa góra Corcovado.

2. Statua ma 30 metrów wysokości, ustawiona jest na 8-metrowym cokole.

3. Pomnik zaprezentował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, Paul Landowski, który odpowiedzialny jest za model głowy i dłoni.

4. By dostać się na szczyt góry Corcovado i podziwiać stamtąd statuę, można wybrać jedną z trzech możliwości: skorzystać z kolejki liniowej, wspiąć się po 222 schodach lub wjechać ruchomymi schodami.

5. Pierwsze odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 roku.

6. W 2007 roku pomnik Chrystusa Odkupiciela został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

7. Pomnik przedstawia Chrystusa z otwartymi ramionami, jednak pierwszy projekt zakładał wykonanie go z brązu, a Chrystus miał trzymać w dłoni kulę ziemską, rozważano również zamiast figury stworzenie ogromnego krzyża.

8. Rzeźba wykonana została w Paryżu i w częściach była transportowana statkiem do Brazylii.

9. Dla uczczenia 75. rocznicy odsłonięcia pomnika u jego podnóża zbudowano niewielką kapliczkę, w której chętni mogą zawrzeć związek małżeński.

10. Przez swoją wysokość i położenie pomnik narażony jest na działanie wielu czynników atmosferycznych, między innymi silnego wiatru uszkadzającego płyty monumentu czy piorunów – uderzenie jednego w 2014 roku odłamało jeden z palców figury.

11. W 2010 roku przeprowadzano prace renowacyjne, podczas których grupa grafficiarzy ozdobiła pomnik rysunkami i napisami. Zostało to potępione przez opinie publiczną i ówczesnego mera Rio de Janeiro. Sprawcy sami oddali się w ręce wymiaru sprawiedliwości.

12. W sierpniu 2020 roku figura Chrystusa przez godzinę oświetlona była napisem „Solidarność 1980-2020”. Przedsięwzięcie to było inicjatywą polskiej ambasady w Brazylii.