Ciekawostki

7 Fascynujących Ciekawostek o Półwyspie Jukatan

Jukatan

Półwysep Jukatan położony na terenie Meksyku, Gwatemali i Belize jest częstym wyborem na egzotyczny wakacyjny wyjazd. Kusi pięknymi wodami, które go otaczają, oraz niezwykłymi widokami i możliwością obcowania z naturą. Czy jest na nim coś zaskakującego? Kilka ciekawostek o Półwyspie Jukatan może sprawić, że będzie jeszcze bardziej brany pod uwagę przy szukaniu miejsca na wakacje.

1. Las Coloradas przyciąga – choć wciąż niewielu – turystów różowymi wodami, które rozciągają się aż po horyzont, oraz możliwością przypatrzenia się flamingom, które tu żyją. Kolor wody to wynik życia w nich różowego planktonu i skorupiaków z rodzaju artemia, które są również pożywieniem dla flamingów.

2. Na Jukatanie występują – jako jedynym miejscu na świecie – studnie krasowe zwane cenotami. Bardzo głębokie, wypełnione są słodką wodą, ciepłą i krystalicznie czystą. Istnieje możliwość ich eksploracji podczas nurkowania.

3. Izamal, czyli La Ciudad de Amarilla, to miasto, którego budynki pomalowane są na kolor żółty. Za powód takiej dekoracji część mieszkańców podaje wizytę papieża Jana Pawła II w 1993 roku. Wraz z kolorem białym kolor żółty stanowi barwy Watykanu.

4. W Puerto Morelos można natknąć się na krzywą latarnię morską. Nie pełni już swojej funkcji, a do przechylenia doszło w wyniku działania huraganu Wilma.

5. Uxmal to miejsce na Półwyspie, gdzie podziwiać można ruiny miasta Majów. Najważniejszym punktem jest pięciopoziomowa piramida Czarownika – ma wysokość 38 metrów i znajduje się w niej pięć świątyń, a wyróżnia ją nieoczywisty kształt: podstawa i kąty poszczególnych poziomów są zaokrąglone.

6. Xcaret to park rozrywki, w którym zobaczyć można największe w Meksyku show będące połączeniem muzyki, tańców, barw i kultury. Sam park oferuje przeróżne warsztaty, możliwość pływania z nurtem rzeki, snorkeling.

7. Plaża Akumal (27 kilometrów od miasta Tulum) przyciąga do siebie turystów za sprawą żółwi morskich, które żerują tuż przy brzegu. Ze względu na ich bezpieczeństwo od jakiegoś czasu snorrklować można jedynie z wycieczką lub przewodnikiem.