Polska

Pojezierze Mazurskie – Największe atrakcje – Co warto zobaczyć

pojezierze
źródło: Leinadz2009 / Wikipedia

Wybierasz się w te wakacje na Pojezierze Mazurskie, ale nie jesteś pewien, co można tam zrobić, obejrzeć, jak wykorzystać swój wolny czas? Wybór rodziny tym razem padł na ten region podczas gdy Ty chciałeś jechać nad morze? Jeśli masz wątpliwości, co można robić i czy w ogóle można coś robić na Pojezierzu Mazurskim – no cóż. Jesteś w wielkim błędzie.

Po pierwsze. Jedną z najgłówniejszych atrakcji i motywacją do przybywania do tego regionu jest możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Narty wodne dla najodważniejszych, spływy kajakowe dla tych, którzy lubią przygody, żeglarstwo dla tych, którzy lubią być na fali – to tylko kilka przykładów. Dla tych, którzy lubią wodę, ale niekoniecznie odpowiada im uprawianie bardziej wymagających sportów, zawsze pozostanie rowerek wodny – najprzyjemniejszy sposób na poznanie wodnego terenu na wybranym jeziorze. Ostatecznie – dla tych, którzy nie interesują się żadną z tych opcji – pozostaje wędkowanie. Całodniowe, z dala od tłumów, w ciszy i spokoju. Nad jeziorem, albo na środku jeziora. A podobno ryby biorą tutaj nieźle.

Po drugie. Piękne widoki i krajobrazy. Potrafią zaprzeć dech w piersiach. Przepiękne zachody słońca, wschody także, zwłaszcza widziane z portu, który jest umiejscowiony tak, że z niego można oglądać zachód w pełnej krasie. Barwy, kolory. To wszystko stanowi niezapomniane przeżycia, jest niesamowitą sposobnością do uchwycenia wyjątkowych chwil w aparacie i stworzenia magicznego portretu chwili. To jeden z powodów, dla których zwłaszcza fotografowie amatorzy chętnie przybywają w te miejsca. I to nie tylko w wakacje,

Po trzecie. Wspaniała, dzika przyroda i wiele rzadkich gatunków. Ryby, ptaki, zwierzęta. Rośliny. Wspaniały, orzeźwiający zapach czystego powietrza. Czasami tak wielka cisza, że przerywa ją tylko bzyczenie muchy. Prawdziwy relaks na łonie natury. Świetna okazja do obserwowania tutejszej flory i fauny! Wymarzone miejsce nie tylko dla tych, którzy interesują się przyrodą, ale również dla tych, którzy po prostu potrzebują relaksu.

Po czwarte. Historia. Wiele miejsc posiada wyjątkową historię, związaną zwłaszcza z drugą wojną światową, ale nie tylko. A jak historia, to i ciekawa architektura – starszych budynków nieco innych niż budynków w pozostałych częsciach kraju datowanych na ten sam okres. Pojezierze Mazurskie to region wpływów przez długie lata głównie niemieckich. Ale nie zawsze tereny te należały do Niemców. Warto jest dowiedzieć się więcej o lokalnej historii.

Po piąte. Świetna pogoda. Możliwość uprawiania wielu sportów, nie tylko wodnych. Możliwość poznania nowych osób i stworzenia przyjacielskich więzi. Tu każdy wydaje się bardziej uprzejmy, otwarty na drugiego człowieka i bardziej zrelaksowany. Można powiedzieć, że jest to wynikiem zdecydowanie mniejszych tłumów, niż w górach, czy nad morzem.