Porady

Podróże szlakiem piłkarskich hitów

mapa

Zwiedzając Europę, na każdym kroku można się natknąć na stadion piłkarski. Nieważne czy to Włochy, Serbia, Wielka Brytania czy Hiszpania. Każdy z tych obiektów sportowych jest wyjątkowy oraz piękny na swój sposób. Często mają swój niepowtarzalny klimat i atmosferę. Nierzadko na nich mieliśmy okazję obejrzeć finały Ligi Mistrzów, Mistrzostw Europy czy Świata. To właśnie na nich można było zobaczyć derby Mediolanu, niejedno El Clasico, czy legendarny mecz Polaków na Wembley. To tam wylewane były litry łez, i to tam dochodziło do wielkich wybuchów euforii. Jakich stadionów nie można przegapić? Gdzie one się znajdują i kto tam rozgrywa swoje mecze? Postaramy się przybliżyć niektóre z nich.

Mediolan, czyli nie tylko stolica mody

Lombardia, północne Włochy. To tutaj, w Mediolanie odbywają się jedne z największych derbów piłkarskich w Europie. San Siro, leżący w zachodniej części miasta, może pomieścić niemal 80 tysięcy ludzi, tym samym mieszcząc się w TOP 10 największych stadionów w Europie. Na co dzień, obiekt ten dzielą między sobą dwa kluby będące w najwyższej włoskiej klasie rozrywkowej – Serie A. Mowa tu oczywiście o Interze Mediolan oraz A.C. Milan. Pierwsze derby między tymi zespołami odbyły się prawdopodobnie w 1908 roku, czyli ponad 100 lat temu. W tym czasie mediolańskie drużyny zdołały zmierzyć się ze sobą (Serie A, Puchar Włoch, Liga Mistrzów, towarzyskie) ponad 200 razy!

Belgrad – atmosfera nie do zastąpienia

Stolica Serbii nie może nie kojarzyć się z piłkarską drużyną FK Crveną zvezdą. Klimat piłki nożnej wyczuwalny jest w całym mieście, a obiekt na którym rozgrywa swoje mecze lokalna drużyna, to jeden ze stadionów z najgoręcej dopingującymi kibicami. Stadion Rajko Miticia w Belgradzie jest w stanie pomieścić ponad 55 tysięcy kibiców. Obiekt ten reprezentuję się pięknie i okazale, a fani Crveny zvezdy mogą się pochwalić naprawdę niesamowitymi oprawami kibicowskimi, których zdjęcia nie raz obiegały cały piłkarski świat.

Brytyjski klimat – polskie wspomnienia

Z racji tego, że piłka nożna swoje początki miała właśnie w Wielkiej Brytanii, i to Anglia uznawana jest za kolebkę futbolu, można tam znaleźć mnóstwo przepięknych obiektów piłkarskich. Trudno byłoby wskazać jeden – najpiękniejszy. Dla Polaków jednak, przez kolejne lata najlepiej będzie kojarzyć się stadion Wembley w Londynie. To właśnie tam w 1973 roku reprezentacja Polski zatrzymała Anglików i zdobyła “zwycięski remis”, tym samym wychodząc z grupy z pierwszego miejsca (zajmując ostatecznie 3 miejsce na turnieju). Jest to drugi największy stadion piłkarski w Europie (tuż za Camp Nou), jest on w stanie pomieścić ponad 90 tysięcy osób.

Hiszpańscy giganci – Madryt i Barcelona

Camp Nou – największy stadion piłkarski w Europie. Naraz z trybun może oglądać prawie 100 tysięcy osób (dokładnie 99 354). Musi to robić piorunujące wrażenie na piłkarzach, trenerach, a nawet na samych kibicach. Camp Nou położone jest w malowniczej Katalonii i jest jedną z najważniejszych atrakcji tego regionu.

Drugim hiszpańskim, a trzecim największym europejskim stadionem jest oczywiście – Santiago Bernabeu. To tutaj, w stolicy Hiszpanii – Madrycie, swoje mecze rozgrywają Królewscy. Obiekt ten jest w stanie pomieścić ponad 80 tysięcy kibiców, a zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz – wygląda zdumiewająco.

Na obu tych stadionach, co najmniej dwa razy do roku odbywa się El Clasico – mecz pomiędzy Realem Madryt a FC Barceloną, czyli najbardziej utytułowanymi hiszpańskimi zespołami. W Hiszpanii jest to wielki dzień dla sympatyków piłki nożnej, a wszystkie oczy kibiców innych drużyn skupione są właśnie na tym spotkaniu.