Podróże rowerowe małe i duże – jak wyposażyć rower, aby bezpieczenie podróżować?
Podróże rowerowe to rewelacyjny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Zarówno te dłuższe, jak i krótsze wycieczki są gwarancją miłych chwil i pięknych wspomnień na długie zimowe miesiące. Zanim wybierzemy się na wyprawę rowerową, powinniśmy odpowiednio wyposażyć swój jednoślad. O jakich akcesoriach powinniśmy pamiętać? Wskazówki w artykule!
Oświetlenie rowerowe
Odpowiednie wyposażenie roweru jest obowiązkiem każdego rowerzysty. Przepisy ustawy: Prawo o ruchu drogowym dokładnie wskazują wszystkie elementy, w które musi być wyposażony rower, aby korzystanie z niego nie naruszało porządku ruchu ani nie narażało nikogo na szkodę.
Pierwsze miejsce na liście zajmuje oświetlenie rowerowe. Konieczne jest:
- z przodu: co najmniej jedno światło pozycyjne (barwy białej lub żółtej selektywnej),
- z tyłu: co najmniej w jedno światło odblaskowe (barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt) oraz światło pozycyjne barwy czerwonej.
Światło może być migające. Światła pozycyjne są konieczne, kiedy jeździmy po zmierzchu. Jeśli poruszamy się na rowerze wyłącznie w dzień, wystarczy oświetlenie odblaskowe. Można umieścić dodatkowe światła odblaskowe na pedałach, oponach lub na bocznych płaszczyznach kół.
Dzwonek do roweru
Każdy rower, który porusza się po drogach, musi być również wyposażony w sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku. Dzwonek do roweru pozwala ostrzec innych uczestników ruchu, że nadjeżdżamy. Zwiększa bezpieczeństwo i chroni przed zderzeniami, które mogą mieć przykre konsekwencje.
Jak wybrać odpowiedni dzwonek rowerowy? Powinien być mocny i solidny, dlatego wybierajmy dzwonki sprawdzonych marek. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z aluminium, metalu czy tworzywa sztucznego. Najmłodsi rowerzyści z pewnością ucieszą się z kolorowego dzwonka z motywami z bajek Disneya.
Dzwonek należy zamontować w miejscu umożliwiającym jego natychmiastowe użycie. Nie mogą go blokować inne elementy, np. koszyk rowerowy. Możemy założyć go z lewej lub prawej strony kierownicy, a samo zamontowanie dzwonka nie powinno zająć więcej niż kilka minut.
Hamulec rowerowy
Listą obowiązkowego wyposażenia roweru zamyka co najmniej jeden, sprawnie działający hamulec rowerowy. Powinien zapewniać dobrą siłę hamowania – bez hamulców nie będziemy mogli sterować jednośladem i znacznie zwiększymy ryzyko doprowadzenia do wypadku. Dlatego jeśli nasze hamulce nie działają prawidłowo, powinniśmy jak najszybciej kupić nowe lub oddać rower do serwisu.
Błotnik rowerowy
Błotnik rowerowy nie znajduje się na liście obowiązkowego wyposażenia. Jednak warto go zainstalować, aby zmieniające się warunki atmosferyczne nie skróciły naszej wycieczki rowerowej. Błotniki skutecznie chronią przed ochlapaniem wodą. Dlatego nawet kiedy złapie nas deszcz, jazda wciąż będzie przyjemna.
Najczęściej błotniki są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Te pierwsze są tańsze i lżejsze, ale mniej wytrzymałe. Drugie charakteryzują się zdecydowanie większą trwałością. Najważniejsze jest jednak to, aby były dobrze dopasowane, tylko wtedy będą spełniać swoją funkcję.
Stopka do roweru
Ostatnim elementem wyposażenia roweru jest stopka do roweru. Podobnie jak błotnik, nie jest elementem obowiązkowym, ale jest bardzo pomocna i praktyczna. Ułatwia postawienie roweru, kiedy chcemy np. iść do sklepu. Dobre nóżki rowerowe utrzymają nawet mocno obciążony jednoślad.
Najpopularniejszym rodzajem stopki jest ta mocowana z tyłu roweru. Montujemy ją do tylnego trójkąta ramy. Jest bardzo uniwersalna i powinna pasować do każdego typu roweru. Wyróżnia się też stopki boczne, montowane centralnie oraz stopki dwustronne, przypominające te stosowane w motocyklach lub skuterach. Oddzielną kategorię stanowią podpórki do rowerów dziecięcych. Z pewnością powinniśmy je zainstalować, aby nasza pociecha nie zostawiała roweru na ziemi.
Z tak wyposażonym rowerem możemy jechać w każdą podróż – z pewnością będzie udana!