Podróże

Pociągi a środowisko. Dlaczego podróżowanie pociągiem jest bardziej ekologiczne niż samochodem czy samolotem?

Dbanie o środowisko odgrywa obecnie coraz większą rolę w codziennym życiu. Działania na tym polu nie muszą jednak ograniczać się jedynie do segregowania odpadów czy oszczędzania wody i prądu. Możesz zadbać o Ziemię również w trakcie podróży! Aby to zrobić, wystarczy wybrać pociąg zamiast samochodu lub samolotu. Dlaczego to właśnie kolej jest najlepszym wyborem pod względem ekologii?

Podróż pociągiem, czyli sposób na ograniczenie śladu węglowego

Przed podróżą większość z nas jest zajęta planowaniem zwiedzania czy przeglądaniem informacji na temat miejsc, które chcemy odwiedzić. Warto jednak pomyśleć także o innych kwestiach – m.in. o tym, jaki środek transportu będzie najbardziej ekologiczną opcją. Dla dbania o środowisko kluczowe znaczenie ma ślad węglowy emitowany w trakcie podróży. Szczególnie dobrze pod tym względem wypadają pociągi, które generują nawet ponad 100 kg mniej CO2 w porównaniu z taką samą trasą pokonaną samolotem!

Co więcej, według danych udostępnionych przez Europejską Agencję Środowiska samoloty emitują prawie 5-krotnie więcej gazów cieplarnianych niż pociągi. Oznacza to, że każdy lot znacząco przyczynia się do zwiększenia śladu węglowego, co w większej skali zauważalnie wpływa na środowisko. Gdy przeliczymy emisję zanieczyszczeń na jednego pasażera, zdecydowanie gorzej niż pociąg wypadają również samochody. Warto zatem postawić na ekologiczną opcję, jaką jest kolej, i sprawdzić połączenia w kraju lub poza jego granice.

Pociąg – najwydajniejszy transport dla dużych ładunków i większych grup ludzi

Największą zaletą pociągów jest wydajna praca i możliwość przewiezienia sporej ilości ładunku za jednym razem. Oznacza to, że kolej jest w stanie dostarczyć w konkretne miejsce dużą liczbę osób lub towarów przy dość niskim zużyciu energii. Ile osób mieści się w pociągu? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od wielkości danego modelu i charakterystyki dostępnych wagonów, a także od ich liczby. Im jest ich więcej, tym bardziej wydajny jest dany przejazd. Najczęściej w jednym wagonie mieści się ok. 80 osób. Większość pociągów może przewieźć nawet kilkuset pasażerów podczas jednej trasy, co jest wynikiem znacznie lepszym od autobusów czy samolotów.

Ekologia to nie wszystko – inne zalety podróży pociągami

Pociąg jest niewątpliwie ekologiczną i wydajną opcją transportu. Nie jest to jednak jedyna zaleta kolei. Warto wziąć pod uwagę również inne plusy, do których można zaliczyć:

  • brak korków, które mogłyby znacząco wydłużyć trasę przy podróży samochodem czy autobusem;
  • brak odprawy, z którą musimy mierzyć się podczas przygotowania do lotu samolotem;
  • swobodną podróż nawet dużą grupą – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić cały przedział, dzięki czemu każdy może liczyć na pełen komfort w trakcie jazdy;
  • znacznie mniejsze ograniczenia dotyczące bagażu niż w samolotach – mowa zarówno o liczbie walizek, jak i ich wymiarach czy wadze;
  • niskie ceny biletów, zwłaszcza jeśli kupujemy je z wyprzedzeniem;
  • możliwość zakupu biletów w przedziałach nocnych albo cichych;
  • swoboda podróżowania – możemy wysiąść z pociągu na dowolnej stacji, co pozwala na bieżąco dostosować swoje plany;
  • niskie ryzyko wypadków i kolizji w stosunku do ruchu samochodowego;
  • możliwość dojechania do dużych i małych miejscowości – trasy oferowane przez kolej są znacznie bardziej różnorodne niż w przypadku np. linii lotniczych, dzięki czemu można dotrzeć w wiele interesujących miejsc.

Gdzie szukać najlepszych połączeń?

Przygotowanie do jazdy pociągiem jest bardzo proste – wystarczy tylko wiedzieć, jak znaleźć odpowiednie połączenie. Pomocne będą narzędzia takie jak wyszukiwarka połączeń PKP online. Z użyciem portali tego typu można łatwo sprawdzić, jakie trasy są dostępne na danym dworcu, o której godzinie odjeżdżają poszczególne pociągi i ile kosztują bilety. Wszystko to sprawia, że wyszukiwarka połączeń PKP jest niezastąpionym wsparciem dla podróżników stawiających na kolej. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest portal EuroPodróże, który gromadzi informacje zarówno na temat tras wewnątrz Polski, jak i za granicę.

Wyszukiwarkę połączeń PKP znajdziesz na stronie: https://www.europodroze.pl/