Ciekawostki

Pluskwa domowa – 10 Fascynujących Ciekawostek

Pluskwa domowa
źródło: AJC1 / Wikipedia

Pluskwa domowa to niezbyt wdzięczny owad, który żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, a zwłaszcza człowieka. Dzięki silnym środkom owadobójczym pluskwy zostały niemal całkowicie zlikwidowane w rozwiniętych krajach, ale specjaliści zaobserwowali jej powrót. Pojawienie się tych owadów w domu może być bardzo uciążliwe, dlatego warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

1. Pluskwy mają owalny kształt i czerwono-brązową barwę. Ich odwłok jest spłaszczony, a dookoła z łatwością można zaobserwować czułki i włoski.

2. Głodne pluskwy potrafią bardzo szybko się poruszać i są umiejętnymi wspinaczami, dlatego wędrują również po ścianach, żeby tylko osiągnąć cel.

3. Pluskwy domowe są niesamowicie wytrzymałe. Zdeptanie owada nie daje gwarancji, że pozbyliśmy się problemu. Żeby go zabić, trzeba go zmiażdżyć twardym przedmiotem na twardej powierzchni.

4. Pluskwy ofiary wyczuwając ich zapach i temperaturę. Ich ciała nie ułatwiają im poruszania się po owłosionych powierzchniach, dlatego zwykle wybierają odsłonięte części ciała i przebywają na nich wyłącznie podczas jedzenia. Najczęściej atakują człowieka w nocy i wkłuwają się bezboleśnie, dlatego często dużo czasu zajmuje nam zauważenie problemu w domu.

5. W ciągu całego życia samica pluskwy składa kilkaset jaj, czyli kilka dziennie w przeciągu trzystu dni. Jeśli temperatura w domu jest za niska, pluskwy zapadają w stan hibernacji.

6. Pluskwy niekoniecznie pojawiają się w brudnych domach, dlatego że zdecydowanie wolą czyste powierzchnie. Przynosimy je do domu na ubraniach, w używanych meblach, na zwierzętach czy wracając z podróży.

7. W związku z tym, że pluskwy bardzo szybko się rozmnażają, jeśli je zauważymy, trzeba działać natychmiast. Jeśli znajdziemy w domu ślady odchodów czy łupinki ich jajeczek, należy szybko zasięgnąć rady eksperta i pozbyć się problemu.

8. Na szczęście pluskwy nie są zdolne do przenoszenia chorób, a ich ukąszenia nie są bolesne. Pluskwy wydzielają specjalne substancje antybakteryjne, dzięki którym narząd do wkłuwania się w ciało ludzkie, pozostaje sterylnie czysty.

9. Jeśli zlokalizujemy u siebie pluskwy, należy wyprać lub wystawić na słońce wszystkie tkaniny, w których mogą być pluskwy. Trzeba również sprawdzić wszystkie miejsca, gdzie mogą się ukrywać, na przykład zagięcia tapet, książki i odzież.

10. Wszystkie miejsca, gdzie zlokalizowaliśmy pluskwy, trzeba pokryć środkiem owadobójczym. Warto postarać się o to, aby środek dotarł do wszystkich zakamarków.