16 Ciekawostek o Płocku
Płock to miasto na prawach powiatu, położone w centrum Polski, na terenie województwa mazowieckiego. Odległość od Warszawy to 110 km. Geograficznie Płock jest usytuowany na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego. Miasto to posiada mnóstwo ciekawostek do których poznania zapraszam.
1. Płock przez kilka lat był stolicą Mazowsza, później w latach 1079-1138 był stolicą Polski, ale później znów stał się stolicą niepodległego Mazowsza.
2. W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku – faktyczną stolicą Polski.
3. Płock posiada dwa rynki: stary i nowy. Pierwszy z nich to Stary Rynek. który tworzy historyczny rynek – wielki plac z fontanną Afrodytą i ratuszem. Ciekawym wydarzeniem dla mieszkańców Płocka i turystów jest codzienny hejnał na wieży ratuszowej. Jest ukazany moment pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego przez swojego ojca Władysława Hermana. Figurki, które przedstawiają moment są naturalnej wielkości człowieka co dodatkowo podoba się oglądającym.
4. W Płocku na rynku odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku,
5. Ratusz miasta zaprojektował ten sam człowiek, który wymyślił warszawski Belweder. W ten sposób płocki ratusz jest jednym z najpiękniejszych w Polsce.
6. Obecnie Płock liczy około 121 tysięcy mieszkańców, z których prawie jedna piata nie przekroczyła 19. roku życia.
7. Płock posiada cztery uczelnie wyższe. Jest to filia Politechniki Warszawskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Szkoła Wyższa Pawła Włodkowica oraz Wyższe Seminarium Duchowne.
8. Miasto posiada molo rzeczne. Jest to pomost liczący 358 metrów i zbudowany jest wzdłuż brzegu Wisły.
9. W mieście dominuje przemysł paliwowo-energetyczny i chemiczny. Tu ma swoją siedzibę Polski Koncern Naftowy ORLEN S. A. – potentat na rynku paliwowym w Polsce i jedna z największych tego typu firm w Europie Środkowo-Wschodniej.
10. Płock posiada Ogród Zoologiczny. Żyje w nim ponad 3, 5 tysiąca zwierząt reprezentujących 300 gatunków.
11. Płock może poszczycić się faktem, iż powstała tam najstarsza szkoła średnia w naszym kraju. Nazywa się Małachowianka i istnieje od 1180 roku.
12. Miasto może pochwalic się szczypiornistami Orlen Wisły Płock, jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w kraju, którzy byli wielokrotnymi Mistrzami Polski. Natomiast stadion im. Kazimierza Górskiego to miejsce zmagań ekstraklasowej drużyny piłki nożnej Wisły Płock.
13. Płock uzyskał prawa miejskie w 1237 roku, 20 lat wcześniej niż Kraków.
14. Ciekawostką jest, że pierwszy pociąg dotarł do Płocka dopiero w 1925 roku. Wcześniej była to jedyne miasto-stolica guberni, która nie posiadała połączenia koleją. Most drogowo-kolejowy został zbudowany w 1937 roku i wtedy komunikacja koleją dotarła też na prawą stronę Wisły.
15. Często odwiedzanym miejscem jest Wzgórze Tumskie, które zlokalizowane jest na wysokim brzegu Wisły. Z tego miejsca można podziwiać panoramę na dolinę Wisły.
16. Wspaniałe drzwi płockiej katedry są tylko kopią XII-wiecznych drzwi romańskich odlanych z brązu, które w Magdeburgu wykonano na zamówienie biskupa płockiego Aleksandra. W katedrze płockiej zostały zamontowane najpóźniej w 1156 r. Nie wiadomo kiedy i w jaki sposób trafiły do Nowogrodu Wielkiego. Niektórzy domniemają, że z początkiem lat 80. XII w., na Mazowszu z udziałem Prusów i Jaćwingów podczas walk domowych, być może zostały one zrabowane z Płocka i znalazły się w ówczesnej stolicy Szwecji.