Ciekawostki

Planujesz zimowy wyjazd w góry? Zadbaj o swoje gardło!

Wiele rodzin nie wyobraża sobie zimy bez wyjazdu w góry. Nic w tym dziwnego – piękne krajobrazy, pyszna góralska kuchnia i wyjątkowa atmosfera co roku przyciągają w te rejony tysiące turystów. Nie zawsze jednak myśli się o tym, że taki wyjazd jest wyzwaniem dla gardła i wiele czynników może sprzyjać jego podrażnieniu. Jak dbać o swoje gardło podczas wyjazdu w góry? Wyjaśniamy.

Dlaczego gardło zimą jest narażone na podrażnienia?

Zima to czas sprzyjający podrażnieniom m.in. ze względu na działanie mroźnego powietrza i wiatru oraz przebywanie przez długi czas w ocieplanych kaloryferami pomieszczeniach. Czynniki te mogą wysuszać błonę śluzową gardła, co sprzyja podrażnieniom i związanych z nim nieprzyjemnym objawom.

Jak dbać o swoje gardło podczas wyjazdów?

Kondycję gardła w czasie zimowych wyjazdów można wesprzeć na wiele sposobów. Przydatne mogą być np. tabletki do ssania oraz spray’e o właściwościach nawilżających i łagodzących. Idąc na stok lub na spacer trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze chroniącym przed zimnem i wiatrem. Warto brać ze sobą ciepłe napoje, które dodatkowo pomogą ocieplić gardło w mroźne dni.

Dbanie o gardło na stoku narciarskim

Zjeżdżanie na nartach czy na snowboardzie to dla wielu osób aktywności, bez których trudno jest sobie wyobrazić zimowy wypad w góry. Aktywności te mogą być świetnym sposobem na spędzenie aktywnie wolnego czasu z rodziną. Na stoku warunki pogodowe mogą być trudne dla gardła. Zimne, nieraz utrudniające oddychanie powietrze może sprzyjać miejscowym podrażnieniom, co w konsekwencji zwiększa ryzyko infekcji gardła[1].

Aby jak najdłużej cieszyć się jazdą na stokach w trakcie wyjazdu, warto już wcześniej pomyśleć o sposobach na dbanie o gardło w tak mało sprzyjających warunkach. Dobrym pomysłem jest np. częste robienie przerw od jazdy oraz picie ciepłych napojów (np. herbatki korzennej z miodem i cytryną). Mechaniczną barierą przed zimnem i wiatrem może być dodatkowo założenie na stok komina narciarskiego, który pomaga nagrzać wdychane do płuc powietrze.

Pomocne może okazać się również zabranie ze sobą tabletek do ssania nawilżających gardło i korzystać w nich w razie potrzeby w przerwach między zjazdami. Do takich tabletek należy m.in. Cevitt Gardło, który zawiera kompleks składników, w tym mający właściwości nawilżające i łagodzące kwas hialuronowy. W połączeniu z pozostałymi składnikami tabletki tworzy on szczelną powłokę otulającą gardło, chroniącą przed działaniem czynników drażniących.

Dbanie o gardło w noclegowni

Turyści w ośrodkach narciarskich zimą mogą zmagać się również z problemem nadmiernie nagrzanego przez kaloryfery powietrza. Jest ono wtedy suche, co sprzyja podrażnieniom błony śluzowej gardła[2]. W jaki sposób można sobie z tym poradzić? Tymczasowe zwiększenie wilgotności powietrza w pokoju może zapewnić położenie mokrego ręcznika lub koszulki na kaloryfer. Innym sposobem jest użycie nawilżacza powietrza, jednak nie zawsze znajdzie się miejsce na taki przyrząd w walizce.

Dbanie o gardło na wydarzeniach i koncertach

W okresie ferii zimowych w górskich miejscowościach turystycznych często organizowane są różne wydarzenia i koncerty, aby jeszcze bardziej urozmaicić odwiedzającym czas. Czasem są one organizowane w zamkniętych przestrzeniach. Zdarza się jednak, że mają one miejsce na świeżym powietrzu, np. na arenach bądź stadionach. A mroźne, zimowe powietrze i wiatr nie są dobrymi warunkami do śpiewania piosenek razem z ulubionymi artystami.

W takiej sytuacji warto mieć pod ręką nawilżające tabletki na gardło (np. Cevitt Gardło) lub specjalne spray’e. Jeżeli organizator imprezy pozwala, można również zabrać ze sobą gorącą herbatę z miodem i cytryną w termosie. Pomoże ona ocieplić gardło i je nawilżyć. Pomocnym gadżetem będzie również założenie obok szalika bandany na nos i usta, która podwyższy temperaturę wdychanego powietrza.

Bibliografia:

  1. Eccles R., Wilkinson J.E., Exposure to cold and acute upper respiratory tract infection, „Rhinology” t. 53 nr 2 (2015), DOI: https://doi.org/10.4193/rhino14.239, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26030031/.
  2. Wolkoff P., The mystery of dry indoor air – An overview, „Environment International” t. 121 (2018), DOI: https://doi.org/10.1016/j.envint.2018.10.053, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30389384/.