Porady

Porady dla osób planujących wyjazd do USA

most Golden Gate w San Francisco w Kalifornii

Planowanie podróży zagranicznej może być fascynującym, ale i skomplikowanym zadaniem. Każde miejsce na świecie ma swoje unikalne zasady, normy i przepisy, które mogą wpływać na przebieg i komfort naszego pobytu. Jeśli marzysz o podróży do Stanów Zjednoczonych Ameryki, to jesteś w dobrym miejscu. Ten tekst przedstawia porady, które pomogą Ci lepiej przygotować się do wyjazdu do USA.

USA to kraj o niezwykłej różnorodności geograficznej, kulturowej i społecznej. Od rozległych pustyń w Zachodnim Wybrzeżu po tętniące życiem miasta Wschodniego Wybrzeża, każdy region oferuje niepowtarzalne atrakcje i możliwości. Niezależnie od celu podróży – czy to zwiedzanie, nauka, praca lub odwiedziny u rodziny – istnieje kilka ogólnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie udane doświadczenie w Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone, a jazda autem

Przejazd przez kontynentalne Stany Zjednoczone to unikalne doświadczenie, które różni się od tego, co znamy z Europy. Przede wszystkim, styl jazdy w USA jest zdecydowanie spokojniejszy. Kierowcy przestrzegają regulaminowych prędkości i rzadko używają klaksonów, co sprzyja ogólnej atmosferze życzliwości na drodze. Zasady ruchu drogowego są nieco odmienne, na przykład, jest możliwość skrętu w prawo na czerwonym świetle, chyba że obok sygnalizacji świetlnej znajduje się tabliczka „NO TURN ON RED”. Ciekawostką są także dwa rodzaje znaków stop. Z jednej strony, mamy tradycyjne znaki stop, które zobowiązują do zatrzymania pojazdu. Z drugiej strony, jeżeli pod nimi znajduje się napis „ALL WAY”, nie tylko musimy się zatrzymać, ale również ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.

Amerykańskie doświadczenia kulinarne

Jedzenie w Stanach Zjednoczonych to osobna historia. Porcje serwowane w restauracjach są zdecydowanie większe niż te, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce. Amerykanie cenią sobie wygodę i prostotę, dlatego coraz popularniejsze stają się usługi typu „take-out”, gdzie można zamówić jedzenie na wynos przez telefon. Po złożeniu zamówienia, możemy je sami odebrać lub skorzystać z usługi dostawy pod wskazany adres.

Supermarkety w USA to prawdziwe skarbnice różnorodnej żywności. Po wejściu do sklepu, zauważymy, że wiele dostępnych produktów jest już pokrojonych i gotowych do użycia – tak jest na przykład z warzywami, takimi jak marchewka, papryka, cebula. Ponadto, na półkach spotkać można takie rzadko spotykane w Polsce produkty jak ser w spreju, jajka w płynie, gotowane jajka, a także różnego rodzaju żywność w proszku lub puszce.

Kultura napiwków

Kultura napiwków w Stanach Zjednoczonych jest znacznie bardziej rozwinięta niż w Polsce. W większości restauracji, obsługa oczekuje napiwków w wysokości od 10 do 20% wartości rachunku. Jest to nie tylko oznaka wdzięczności za dobrą obsługę, ale także ważny element wynagrodzenia pracowników gastronomii. W przypadku braku napiwku, klient może zostać uznany za skąpca, co może skutkować mniej przyjemnymi niespodziankami przy następnej wizycie. Dlatego, pytanie „czy zostawić napiwek?” zazwyczaj zmienia się w „ile zostawić napiwku?”.

Tankowanie samochodu w Stanach Zjednoczonych

Innym doświadczeniem dla Polaków w Stanach Zjednoczonych jest tankowanie samochodu. Na większości stacji benzynowych, płaci się za paliwo z góry, zanim rozpocznie się tankowanie. Można to zrobić na dwa sposoby: bezpośrednio przy dystrybutorze, podając wartość, jaką chcemy wlać do baku i płacąc kartą, lub w kasie, gdzie obsługa stacji przyjmuje zapłatę za oczekiwaną ilość paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że nie na każdej stacji można płacić kartą przy dystrybutorze, a niektóre terminale mogą nie obsługiwać polskich kart, dlatego zaleca się płacenie gotówką.

Dolar tree

Sklepy o nazwie „Dollar Tree” są amerykańskim odpowiednikiem polskich „wszystko za cztery złote”, jednak z pewną różnicą. W sklepach „Dollar Tree” wszystkie produkty rzeczywiście kosztują dokładnie jeden dolar, a cena ta obejmuje już wszystkie podatki. To czyni je atrakcyjnym miejscem na zakup różnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak przekąski, naczynia, artykuły do kempingu czy kosmetyki podróżne.

Przestrzeganie przepisów – zachowuj się normalnie

Każdego, kto odwiedza Stany Zjednoczone, obowiązują tamtejsze przepisy, co wydaje się oczywiste, ale nie zawsze jest przestrzegane. Znajdą się wszędzie osoby, które zignorują zasady, jak na przykład przebiegnięcie przez ruchliwą ulicę czy przejście na czerwonym świetle. Choć takie działania nie skutkują natychmiastowym aresztowaniem, ktoś z pewnością zwróci uwagę na takie zachowanie – niekoniecznie musi to być policjant, wystarczy zwykły przechodzień.

Amerykańska gotowość do pomocy

Charakterystyczną cechą Amerykanów jest ich otwartość i chęć niesienia pomocy innym. Dlatego jeżeli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się poprosić o nią przypadkowe osoby. Często zdarza się, że sami Amerykanie zauważą twoje problemy i zaoferują pomoc, szczególnie gdy wygląda na to, że jesteś w jakimś stresie lub zmartwieniu.

Zasady korzystania z urządzeń elektrycznych

Napięcie sieci elektrycznej w Stanach Zjednoczonych jest inaczej ustawione niż w Polsce – wynosi ono zazwyczaj 110-120 voltów, podczas gdy w Europie jest to zwykle 220-240 voltów. To oznacza, że niektóre urządzenia elektryczne przyniesione z Polski, takie jak suszarka do włosów czy elektryczna maszynka do golenia, mogą nie działać prawidłowo bez odpowiedniego adaptera.

Warto jednak pamiętać, że wiele nowoczesnych urządzeń, takich jak laptopy, telewizory, telefony komórkowe i tablety, są zaprojektowane tak, aby działały prawidłowo przy różnych napięciach. W takim przypadku, wszystko, czego potrzebujesz, to odpowiedni adapter wtyczki, aby móc podłączyć urządzenie do amerykańskiego gniazdka.