Porady dla osób planujących wyjazd do USA

most Golden Gate w San Francisco w Kalifornii

Stany zjednoczone to ciekawy i ogromny kraj, który każdy z nas powinien odwiedzić.

Warto jednak przed wylotem zapoznać się z kilkoma ważnymi aspektami, które ułatwią nam pobyt na tym kontynencie, gdyż różni się on nie tylko pod kątem przyrodniczo-geograficznym, lecz także kulturowym itp. Podpowiadamy więc na co należy zwrócić uwagę decydując się na wyjazd do USA.

Stany Zjednoczone, a jazda autem

W Stanach w porównaniu do krajów europejskich jazda wygląda trochę inaczej. Mianowicie jeździ się tutaj spokojnie ze stałą najczęściej regulaminową prędkością. Rzadko kiedy korzysta się z klaksonów. Mamy też do czynienia z nieco innymi przepisami ruchu drogowego np. w USA możemy skręcać na czerwonym świetle w prawo pod warunkiem, że obok sygnalizacji świetlnej nie ma tabliczki NO TURN ON RED. Dodatkowo istnieją dwa znaki stop. Takie, przy których trzeba się zatrzymać oraz jeśli pod nimi widnieje napis ALL WAY to nie tylko będziemy musieli się zatrzymać, ale i również ustąpić pierwszeństwa innym.

Jedzenie

Warto tutaj zaznaczyć, że porcje, z którymi będziemy mieć styczność są dwa razy większe niż te w Polskich restauracjach. Również Amerykanie są leniwą grupą, przez co z roku no rok na popularności zyskują takie zakłady jak Take-out przeznaczone do zamówień na wynos przez telefon. Jedzenie następnie można odebrać lub kurier przywozi je pod wyznaczony adres. Dodatkowo warto wspomnieć o żywności, jaką można spotkać w amerykańskich supermarketach. W pierwszej kolejności wchodząc do sklepu zauważymy, że dostępne w nim jedzenie w 90% jest krojone w dosłownym słowa znaczeniu. Spotkać możemy pokrojone: marchewkę, paprykę, cebulę itp. Na uwagę zasługują również takie produkty jak: ser w spreju, jajka w płynie, gotowane jajka czy żywność w proszku lub puszce.

Napiwki

Napiwki w Stanach Zjednoczonych są normą. Obsługa w 90% restauracji przyzwyczajona jest do dostawania napiwków w wysokości od 10 do 20%. Tutaj nie ma czegoś takiego jak nie dam tylko pytanie, które zadają sobie tutejsi mieszkańcy brzmi, ile? Jeśli nie zostawisz napiwku wyjdziesz na łajzę. Nikt nie zrobi nam na złość wzywając policje jednak kelner mógłby się mocno zdziwić, tym bardziej że rachunek wystawiany jest w trakcie jedzenia, a jeśli zamówiliśmy deser to możemy spodziewać się, że znajdziemy w nim nieprzyjemną niespodziankę w ramach podziękowania, a także wchodząc i wychodząc z restauracji poczujemy na sobie wzrok źle spoglądających na nas pracowników.

Tankowanie

Zapłacić będziemy musieli jeszcze przed tankowaniem. Istnieją dwie metody płatności. Możemy przy dystrybutorze podać wartość, jaką chcemy wlać do naszego baku, a następnie zapłacić kartą. Jednak taka opcja nie jest dostępna na każdej ze stacji, dlatego też w takiej sytuacji będzie trzeba podejść do okienka w celu zapłaty za paliwo, jakie wlejemy do baku. Dodatkowo Polską kartę nie zawsze dany terminal znajdujący się przy dystrybutorze jest w stanie obsłużyć, dlatego zaleca się płacenie gotówką.

Dolar tree

Są to podobne sklepy do tych wszystko za cztery złote jednak istnieje różnica sklep po cztery złote oznacza, że znajdujące się w nim produkty są tanie, a nie że wszystko, co znajduje się na półce zawsze będzie kosztować 4 zł. Natomiast w USA istnieją sklepy o nazwie wszystko za dolara i w tym przypadku w owy dolar wliczany jest także podatek, dlatego jak najbardziej nie jest to ściema. Możemy tam zakupić trochę przekąsek jak mieszanka orzechów, talerze, kubki, czy też wiadro, które przydadzą nam się do kempingowania, a nawet i kosmetyki na podróż.

Przestrzeganie przepisów – zachowuj się normalnie

W każdy kraju należy przestrzegać obowiązujące tam przepisy. Jednak w każdym miejscu znajdą się tak zwani jako to się w Polsce mówi Janusze, którzy tego nie rozumieją i przebiegną przez bardzo ruchliwą ulicę, czy przejdą na czerwonym świetle. Wiadomo w USA nie wylądujesz od razu w więzieniu jednak w takiej sytuacji może Ci ktoś zwrócić uwagę nie musi być to policjant, lecz zwykły, przypadkowy przechodzień.

Proszenie o pomoc

Amerykanie z miłą chęcią pomagają innym, dlatego nie bój się pytać czy prosić o coś kogokolwiek. Często zdarzają się także sytuacje, gdzie Amerykanin sam podejdzie i zapyta, czy nie potrzebujemy pomocy, gdyż widzi, że z czymś się męczymy lub coś przeżywamy np. denerwując się lub płacząc. Nie ma tutaj znaczenia, czy ktoś jest w związku, czy nie, gdyż bardzo często w niektórych krajach ktoś wykorzystuje ową okazję, sytuacje w celu poderwania kogoś jednoczenie podłapując kontakt i zaczynając relacje.

Napięcie w gniazdkach

Napięcie w gniazdkach to nie to samo napięcie znane w Polsce jest ono bowiem niższe, więc wszystkie urządzenia elektryczne, z których korzystamy takie jak: suszarka do włosów, czy elektryczna maszyna przeznaczona do golenia po podpięciu ich do kontaktu nie zadziałają. Nie warto więc marnować naszego cennego miejsca na tego typu sprzęciki. Natomiast laptopy, telefony, tablety, czy też zegarki mają przystosowane do niższego napięcia zasilacze, dlatego na spokojnie je naładujemy.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.