27 najlepszych ciekawostek, faktów i informacji o Uranie

uran planeta

Uran jest siódmą planetą od Słońca. Ma trzeci co do wielkości promień planety i czwartą co do wielkości masę planety w Układzie Słonecznym. Uran jest podobny w składzie do Neptuna i oba mają masowy skład chemiczny, który różni się od większych gazowych gigantów Jowisza i Saturna.

1. Będąc widoczną gołym okiem, nie został uznany za planetę ze względu na jej ściemnianie i powolną orbitę. Uran stał się pierwszą planetą odkrytą za pomocą teleskopu. Uran przewrócony jest na bok z przechyleniem osiowym 98 stopni. Często określany jest jako „toczący się wokół Słońca”.

2. Z tego powodu naukowcy często klasyfikują Urana i Neptuna jako „gigantów lodu”, aby odróżnić je od gazowych gigantów.

3. Atmosfera Urana jest podobna do atmosfery Jowisza i Saturna w jego pierwotnym składzie wodoru i helu, ale zawiera więcej „lodu”, takich jak woda, amoniak i metan, wraz ze śladami innych węglowodorów.

4. Atmosfera Urana ma w sobie metan. Po uderzeniu światłem słonecznym metan pochłania światło czerwone i odbija światło niebieskie. To odbite niebieskie światło jest tym, co nasze oczy są w stanie zobaczyć.

5. Jest to najzimniejsza atmosfera planetarna w Układzie Słonecznym, o minimalnej temperaturze 49 K (-224 °C; -371 °F), o złożonej, warstwowej strukturze chmur z wodą, która ma tworzyć najniższe chmury, a metan najwyższą warstwę chmur.

6. Wnętrze Urana składa się głównie z lodów i skał.

7. Uran został oficjalnie odkryty przez Sir Williama Herschela w 1781 roku.

8. Przy minimalnej temperaturze atmosfery -224°C Uran jest niemal najzimniejszą planetą w układzie słonecznym. Podczas gdy Neptun nie jest tak zimny jak Uran, jest średnio chłodniejszy.

9. Wszystkie planety Układu Słonecznego obracają się wokół własnej osi, z pochyleniem podobnym do Słońca. W wielu przypadkach planety mają przechylenie osiowe, gdzie jeden z ich biegunów będzie lekko nachylony w kierunku Słońca. Na przykład, oś obrotu Ziemi jest odchylona o 23,5 stopnia od płaszczyzny Słońca. Osiowe pochylenie Urana wynosi 99 stopni. Innymi słowy, planeta obraca się po swojej stronie.

10. Jest zbyt mroczny, aby mógł być widziany przez starożytnych. Początkowo Herschel myślał, że jest to kometa, ale kilka lat później została ona potwierdzona jako planeta. Herscal starał się, aby jego odkrycie nazwane „Georgian Sidus” od imienia króla Jerzego III.

11. Nazwę Uran zasugerował astronom Johann Bode.

12. Uran jest siódmą planetą od Słońca, orbitującą w odległości 2,88 mld km. Ale jest jeszcze bliżej niż Neptun, który znajduje się średnio 4,5 miliarda kilometrów od Słońca. Nie przeszkadza to jednak Uranowi być chłodniejszym od Neptuna.

13. Podobnie jak inne giganty gazowe, ma górną warstwę wodoru, w której miesza się hel. Poniżej znajduje się lodowaty „płaszcz, który otacza skałę i rdzeń lodowy. Górna atmosfera składa się z wody, amoniaku i kryształów lodu metanowego, które nadają planecie bladoniebieską barwę.

14. Górna atmosfera Urana jest pokryta mgiełką metanową, która ukrywa burze, które mają miejsce na pokładach chmur.

15. W 1986 roku statek kosmiczny Voyager 2 przeleciał obok planety w odległości 81,500 km. Zwrócił pierwsze zbliżenia obrazów planety, jej księżyców i pierścieni.

16. Nazwa pochodzi od starożytnego greckiego bóstwa Ouranos.

17. Uran jest bogiem nieba i jedyną planetą o nazwie opartej na greckiej mitologii. Nazwa planety została nadana dopiero po 70 latach od jej odkrycia.

18. Naukowcy wierzą, że istnieje warstwa ciekłego diamentu pod lodowcem. Tworzy się ona, gdy węgiel w atmosferze skrapla się w diamenty i spada deszcz. Ogromne diamenty pływają w oceanie.

19. Pod lodem i płaszczem diamentowym znajduje się mały skalisty rdzeń wykonany z żelaza i niklu. Nad oceanem panuje atmosfera wodoru, helu i gazów metanowych oraz atmosfera zewnętrzna z wodoru.

20. Planeta obraca się w kierunku retrogradeowym, naprzeciwko sposobu, w jaki obraca się Ziemia i większość innych planet.

21. Uran odbywa jedną podróż wokół Słońca co 84 lata na Ziemi.

22. Astronomowie myśleli, że nazwa Uran ma sens, ponieważ jest zgodna z mitologią i planetami Układu Słonecznego. W mitologii Uran jest grecką wersją Caelusa. Caelus jest ojcem Saturna, a Saturn ojcem Jowisza. W Układzie Słonecznym Uran jest siódmą planetą, Saturn szóstą, a Jowisz piątą.

23. Najmniej gęsta planeta w Układzie Słonecznym to Saturn. W rzeczywistości, przy średniej gęstości 0,687 g/cm3, ciało Saturna jest właściwie mniej gęste niż woda (1 g/cm3). Przy średniej gęstości 1,27 g/cm3 Uran ma drugą najniższą gęstość spośród wszystkich planet Układu Słonecznego.

24. Podobnie jak inne planety olbrzymie, Uran ma system pierścieniowy, magnetosferę i liczne księżyce. System Urana ma unikalną konfigurację wśród planet, ponieważ jego oś obrotu jest nachylona w bok, prawie w płaszczyznę orbity słonecznej.

25. W porównaniu z innymi planetami Układu Słonecznego, Uran ma podobną grawitację do Ziemi. Grawitacja Urana wynosi 8,9 m/s², podczas gdy grawitacja Ziemi wynosi 9,8 m/s².

26. Nazwy księżyców Urana pochodzą od postaci stworzonych przez Williama Szekspira i Papieża Aleksandra. Należą do nich Oberon, Titania i Miranda. Wszystkie są zamarzniętymi światami o ciemnych powierzchniach. Niektóre z nich to mieszanki lodu i skał. Najciekawszym uranańskim księżycem jest Miranda. Ma kaniony lodu i inne dziwnie wyglądające powierzchnie.

27. Jego biegun północny i południowy leżą zatem tam, gdzie większość innych planet ma równiki.

4.2/5 - (liczba ocen: 20)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.