22 najlepsze ciekawostki, fakty i informacje o Uranie
Uran – siódma planeta od Słońca – obraca się pod kątem prawie 90 stopni w stosunku do płaszczyzny swojej orbity. To unikalne nachylenie sprawia, że Uran wydaje się obracać na boku. Poznajcie niezwykłe ciekawotki
1. Będąc widoczną gołym okiem, nie został uznany za planetę ze względu na jego powolną orbitę. Uran stał się pierwszą planetą odkrytą za pomocą teleskopu. Często określany jest jako „toczący się wokół Słońca”.
2. Naukowcy klasyfikują Uran i Neptun jako „lodowych gigantów”.
3. Uran ma 27 znanych księżyców, a ich nazwy pochodzą od postaci z dzieł Williama Szekspira i Alexandra Pope’a.
4. Uran potrzebuje około 17 godzin, aby obrócić się raz (dzień uraniczny), i około 84 lat ziemskich, aby zakończyć orbitę Słońca (rok uraniczny).
5. Jest to najzimniejsza atmosfera planetarna w Układzie Słonecznym, o minimalnej temperaturze 49 K (-224 °C).
6. Uran ma 13 znanych pierścieni.
7. Uran został oficjalnie odkryty przez Sir Williama Herschela w 1781 roku.
8. Johann Elert Bode pracował nad ustaleniem orbity Urana, któremu nadał nazwę. Nazwa pochodzi od starożytnego greckiego bóstwa Ouranos.
9. Uran jest bogiem nieba i jedyną planetą o nazwie opartej na greckiej mitologii. Nazwa planety została nadana dopiero po 70 latach od jej odkrycia.
10. Jest zbyt ciemny, aby mógł być widziany przez starożytnych. Początkowo Herschel myślał, że jest to kometa, ale kilka lat później została ona potwierdzona jako planeta.
11. Średnia odległość Urana od Słońca wynosi 2,9 mld km.
12. Ma czwartą co do wielkości masę planety w Układzie Słonecznym.
13. W 1986 roku statek kosmiczny Voyager 2 przeleciał obok planety w odległości 81500 km. Dało to nam pierwsze bliskie zdjęcia planety, jej księżyców i pierścieni. Voyager 2 jest jedynym statkiem kosmicznym, który przeleciał obok Urana. Żaden statek kosmiczny nie okrążył tej odległej planety, aby zbadać ją z bliska.
14. Podobnie jak Wenus, Uran obraca się ze wschodu na zachód. Ale Uran jest wyjątkowy w tym, że obraca się na boki.
15. Uran ma atmosferę zbudowaną głównie z molekularnego wodoru i atomowego helu, z niewielką ilością metanu.
16. Uran jest około cztery razy szerszy od Ziemi. Gdyby Ziemia była dużym jabłkiem, Uran byłby wielkości piłki do koszykówki.
17. Następne przesilenie letnie na Uranie nastąpi dopiero w 2028 roku. Wcześniej miało ono miejsce w 1944 roku.
18. Uran nie może podtrzymywać życia, jakie znamy.
19. Radioaktywny pierwiastek uran został nazwany na cześć Urana, gdy został odkryty w 1789 roku, zaledwie osiem lat po odkryciu planety.
20. Wszystkie wewnętrzne księżyce Urana wydają się być w przybliżeniu w połowie lodem wodnym i w połowie skałą. Skład zewnętrznych księżyców pozostaje nieznany, ale są one prawdopodobnie przechwyconymi asteroidami.
21. Uran uzyskuje swój niebiesko-zielony kolor od gazu metanowego w atmosferze. Światło słoneczne przechodzi przez atmosferę i jest odbijane z powrotem przez szczyty chmur Urana. Gaz metanowy pochłania czerwoną część światła, dając w efekcie niebiesko-zielony kolor.
22. Jako lodowy olbrzym, Uran nie ma prawdziwej powierzchni. Planeta to głównie płyny. Statek kosmiczny nie miałby gdzie wylądować na Uranie, ale też nie byłby w stanie przelecieć przez jego atmosferę bez szwanku. Ekstremalne ciśnienie i temperatury zniszczyłyby metalowy statek kosmiczny.