Ciekawostki

10 Intrygujących Ciekawostek o Piżmowcu Syberyjskim

Pizamowiec

Ziemię zamieszkuje wiele stworzeń, część z nich spotkać można tylko w pewnych regionach świata. Jednym z nich jest piżmowiec syberyjski, który kojarzyć można z zapachem piżma w perfumach. To jednak dopiero początek tego, co można o nim powiedzieć. Oto 10 interesujących ciekawostek o piżmowcu syberyjskim:

1. Środowisko naturalne

Jego środowiskiem naturalnym jest tajga północno-wschodniej Azji. Występuje w krajach takich jak Rosja, Chiny, Mongolia oraz obie Koree. Poza nimi piżmowca zobaczyć można jedynie w ogrodach zoologicznych.

2. Mały ssak

Jest małym, parzystokopytnym ssakiem z charakterystycznymi długimi i ostro zakończonymi kłami, które czynią go odrobinę przerażającym — można powiedzieć, że wygląda jak sarna, której przyczepiono kły wampira.

3. Kły

Kły wykorzystywane są przez samców w okresie godowym — długie i mocniejsze świadczą o tym, że potomstwo będzie silne i zdrowe.

4. Występowanie

Piżmowca spotyka się w górach do wysokości 1600 metrów nad poziomem morza. Jest zwierzęciem płochliwym, żyjącym w małych stadkach, aktywnym od zmierzchu do świtu, przez co człowiek rzadko kiedy może się na niego natknąć.

5. Pożywienie

Na pożywienie piżmowca syberyjskiego składa się ponad 130 gatunków roślin. Zimą żywi się głównie porostami, które są słabej jakości, ale wysokoenergetyczne.

6. Ile lat żyją

Na wolności piżmowce żyją od 10 do 14 lat, w niewoli mogą osiągnąć wiek 20 lat.

7. Jelonek piżmowy i kabanga

Zwierzę to osiąga wysokość do 80 centymetrów w głębie, 1 metra długości oraz 13-18 kilogramów wagi. Dzięki temu jest w stanie schować się przed drapieżnikami nawet w niewielkich otworach skał. Charakterystyczny jest dla niego krótki ogon — osiąga do 4-6 centymetrów. Piżmowiec ma także duże oczy oraz zaokrąglone uszy. Innymi nazwami, którymi się go określa, są jelonek piżmowy i kabanga.

8. Piżmo

Piżmo, które wykorzystywane jest przy produkcji perfum, wytwarzają samce piżmowca syberyjskiego.

9. Wyginięcie

Stanowi gatunek narażony na wyginięcie. Zmniejszająca się liczba osobników jest wynikiem nielegalnych polowań w celu pozyskania piżma.

10. Ciąża

Ciąża u samicy piżmowca trwa między 185 a 195 dni. Najczęściej rodzi się jedno młode, dużo rzadziej dwoje. Do drugiego roku życia przebywają z matką, przed skończeniem tego wieku osiągają dojrzałość płciową.