10 Interesujących Ciekawostek o Piżmakach
Do Europy Piżmak trafił na początku XX wieku. Pierwszym odnotowanym europejskim miejscem pobytu była ferma w Czechach z której uciekło kilka osobników i rozprzestrzeniły się przez lata w różne zakamarki kontynentu.
Często mylony jest ze szczurem co nawet znalazło odbicie w nazewnictwie i określaniu go jako piżmoszczur czy szczur piżmowy. Jednak ze szczurem ma niewiele wspólnego poza tym, że też jest gryzoniem.
1. Piżmak wodno lądowy gryzoń bardziej spokrewniony z chomikiem niż ze szczurem.
2. Naturalnym pierwotnym środowiskiem były i są pomimo rozprzestrzeniania się, rejony ameryki północnej.
3. W warunkach europejskich na początku sprowadzony został jako zwierze hodowlane z przeznaczeniem na pozyskiwanie futra. Po ucieczce z czeskiej hodowli podobne zdarzenie miało miejsce w Finlandii, a następnie w Związku Radzieckim. Te incydenty wystarczyły aby populacja tego ssaka rozprzestrzeniła się na obszar całej Europy.
4. Głównym jego środowiskiem życia są brzegi zbiorników wodnych. Na swoje siedliska wykonuje głębokie nory z których wyjścia znajdują się pod powierzchnią wody. Nory zamieszkuje całymi rodzinami w pobliżu których z biegiem czasu tworzą się całe kolonie piżmaków.
5. Na zimę piżmak wykonuje zimowe rezydencje tworząc je w kształcie kopców, wykorzystując w tym celu trawy, trzcinę, sitowie i inne rośliny występujące na podmokłych terenach.
6. Piżmak nie zapada w sen zimowy, żeruje cały rok. W okresie zimy spożywa zapasy zgromadzone we wcześniej utworzonych zimowych rezydencjach.
7. Piżmak jest stworzeniem roślinożernym nie gardzącym skorupiakami, mięczakami i owadami. Jego główne pożywienie to zielone części roślin wodnych, gałązki i inne rośliny rosnące nad brzegami rzek i zbiorników wodnych.
8. Piżmaki często przyczyniają się do niszczenia grobli przeciwpowodziowych. Wyrządzają też sporo szkód w stawach rybnych i innych tego typu urządzeniach wodnych.
9. Skóry piżmaków zaliczane są do wartościowych i szlachetnych. Kiedyś właśnie dla pozyskiwania skór i szycia z nich futer piżmaki były hodowane na farmach. Dziś popyt na naturalne futra w tym i z piżmaków zmalał i hodowle stały się nieopłacalne.
10. Dziko żyjące piżmaki zaliczone są do kategorii zwierzyny łownej podlegającej czasowej ochronie.