10 Interesujących Ciekawostek o Piżmakach

Piżmak

Do Europy Piżmak trafił na początku XX wieku. Pierwszym odnotowanym europejskim miejscem pobytu była ferma w Czechach z której uciekło kilka osobników i rozprzestrzeniły się przez lata w różne zakamarki kontynentu.

Często mylony jest ze szczurem co nawet znalazło odbicie w nazewnictwie i określaniu go jako piżmoszczur czy szczur piżmowy. Jednak ze szczurem ma niewiele wspólnego poza tym, że też jest gryzoniem.

1. Piżmak wodno lądowy gryzoń bardziej spokrewniony z chomikiem niż ze szczurem.

2. Naturalnym pierwotnym środowiskiem były i są pomimo rozprzestrzeniania się, rejony ameryki północnej.

3. W warunkach europejskich na początku sprowadzony został jako zwierze hodowlane z przeznaczeniem na pozyskiwanie futra. Po ucieczce z czeskiej hodowli podobne zdarzenie miało miejsce w Finlandii, a następnie w Związku Radzieckim. Te incydenty wystarczyły aby populacja tego ssaka rozprzestrzeniła się na obszar całej Europy.

4. Głównym jego środowiskiem życia są brzegi zbiorników wodnych. Na swoje siedliska wykonuje głębokie nory z których wyjścia znajdują się pod powierzchnią wody. Nory zamieszkuje całymi rodzinami w pobliżu których z biegiem czasu tworzą się całe kolonie piżmaków.

5. Na zimę piżmak wykonuje zimowe rezydencje tworząc je w kształcie kopców, wykorzystując w tym celu trawy, trzcinę, sitowie i inne rośliny występujące na podmokłych terenach.

6. Piżmak nie zapada w sen zimowy, żeruje cały rok. W okresie zimy spożywa zapasy zgromadzone we wcześniej utworzonych zimowych rezydencjach.

7. Piżmak jest stworzeniem roślinożernym nie gardzącym skorupiakami, mięczakami i owadami. Jego główne pożywienie to zielone części roślin wodnych, gałązki i inne rośliny rosnące nad brzegami rzek i zbiorników wodnych.

8. Piżmaki często przyczyniają się do niszczenia grobli przeciwpowodziowych. Wyrządzają też sporo szkód w stawach rybnych i innych tego typu urządzeniach wodnych.

9. Skóry piżmaków zaliczane są do wartościowych i szlachetnych. Kiedyś właśnie dla pozyskiwania skór i szycia z nich futer piżmaki były hodowane na farmach. Dziś popyt na naturalne futra w tym i z piżmaków zmalał i hodowle stały się nieopłacalne.

10. Dziko żyjące piżmaki zaliczone są do kategorii zwierzyny łownej podlegającej czasowej ochronie.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *