Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostki o piwie

piwo

Piwo to napój alkoholowy powstający w drodze fermentacji słodu browarnego i chmielu. Najczęściej spotykamy się z piwem w kolorze złota, aczkolwiek nie jest to reguła. Główna klasyfikacja dzieli piwa na dwie rodziny – Ale jako piwa górnej fermentacji oraz Lager, czyli piwa dolnej fermentacji. Każdego roku powstają kolejne propozycje browarów pragnących zaskoczyć entuzjastów tego trunku.

 

1. Piwo jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Znajduje się w pierwszej trójce. Tuż obok niego znajduje się woda i herbata.

2. Prawdziwym zaskoczeniem jest islandzkie piwo Surtur 30, które jest wędzone na baranich odchodach. Ciemny kolor i nieco oleisty smak sprawiają, że jest to piwo dedykowane prawdziwym smakoszom. Warto dodać, że piwo wygrało w rankingu European Beer Star.

3. Chmiel wcale nie jest obowiązkowym składnikiem piwa. Tak naprawdę dodawany jest głównie ze względu na swój charakterystyczny smak. Powstają jednak z powodzeniem piwa bez chmielu.

4. Na ogół butelki piwa odznaczają się dosyć ciemnym szkłem. Nie jest to kwestia designu, a praktyczne rozwiązanie mające chronić napój przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

5. Istnieją przypuszczenia, że to właśnie piwo jest powodem, dla którego człowiek zaczął uprawiać pszenicę. Nie ma jednoznacznego potwierdzenia tej teorii, aczkolwiek biorąc pod uwagę ilość miłośników trunku, można uznać, że taka sytuacja jest jak najbardziej prawdopodobna.

6. W epoce średniowiecza piwo było trunkiem, po który sięgano nagminnie. Sięgały po piwo również małe dzieci, a to z tego względu, iż było to o wiele bezpieczniejsze niż picie brudnej wody.

7. Jednym z najważniejszych świąt piwa jest słynny i kultowy już Oktoberfest. Chmielne dożynki są organizowane co roku w Monachium od 1810 roku. Oktoberfest trwa na ogół około dwóch tygodni. W trakcie jego trwania wypija się nawet do siedmiu milionów litrów piwa.

8. Cywilizacje prekolumbijskie wytwarzały piwo na bazie rodzynek.

9. Przez wiele tysięcy lat uznawano wyłącznie podział na piwo ciemne i jasne. Chociaż kolor nie ma wpływu na ilość alkoholu, to jednak ciemne piwo było dedykowane mężczyznom, a jasne było przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

10. Nie bez powodu mówi się, że piwo to jeden z najlepszych sposobów na nawodnienie organizmu. Składa się z 95% z wody, ale ze względu na inne składniki jest lepszym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.

11. W Czechach piwo traktowane jest jako oranżada, którą można swobodnie pić również w miejscach publicznych. Szok przeżyli obywatele Rosji, który jakiś czas temu musieli pogodzić się z ustawą traktującą piwo jako alkohol. Wcześniej trunek był traktowany jako żywność. Od 2013 roku piwo w Rosji nie jest dostępne w kioskach czy na przystankach autobusowych.

12. Najstarszym browarem w Polsce jest Lwówek. Szacuje się, że piwo produkowane jest w tym miejscu od XIII wieku.

13. Zaleca się picie piwa w nieco wyższej temperaturze. Schłodzone piwo nie jest w stanie oddać wszystkich nut smakowych i aromatów. Prawdziwy smakosz przed wypiciem poczeka aż piwo osiągnie nieco wyższą temperaturę.

14. Nie ma niezbitych dowodów na lecznicze działanie piwa, aczkolwiek wiele osób uważa, że jeden litr tego trunku może znacząco zredukować ból głowy.

15. Niektóre islandzkie piwa tworzone są na bazie wody pochodzącej z lodowca. Piwo w takiej formie odznacza się wysoką ceną. Najdroższym piwem świata jest jednak Allsopp. Butelka liczy sobie ponad 140 lat.