10 Najlepszych Atrakcji w Piwnicznej-Zdroju
Piwniczna-Zdrój to miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, założone w 1348 r. przez Kazimierza Wielkiego. Położone jest w Beskidzie Sądeckim, w malowniczej Dolinie Popradu.
Odkrycie w XIX wieku leczniczych wód mineralnych sprawiło, że stało się ono znaną miejscowością wypoczynkową o statusie uzdrowiska. Prezentujemy najciekawsze atrakcje w Piwnicznej-Zdroju i okolicach.
1. Rynek z ratuszem
Czworoboczny rynek z odchodzącymi z narożników ulicami prezentuje niemal niezmieniony układ od czasów lokacji miasta. Budynek ratusza powstał w XIX w. i przeznaczony był na wartownię, obecnie mieści się w nim Urząd Miejski. Zachowały się również XIX-wieczne domy mieszczańskie. Na środku rynku znajduje się zabytkowa cysterna – studnia z 1913 r. Pierwsza studnia powstała w 1801 r., jednak spłonęła wraz z wyposażeniem w 1876 r. Uratowała się wówczas tylko figura św. Floriana, która wpadła do wnętrza ujęcia. Obecna studnia jest rekonstrukcją swojej poprzedniczki. Na jednym ze zwieńczeń znajduje się portret Kazimierza Wielkiego. Przed ratuszem stoi pomnik upamiętniający mieszkańców poległych w czasie II wojny światowej.
2. Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej
Mieści się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Danuty Szaflarskiej. W swych zasobach posiada wiele eksponatów etnograficznych, takich jak stroje, instrumenty muzyczne, sprzęty domowe i gospodarskie, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, wytwory twórców ludowych. Ponadto można zobaczyć pamiątki z czasów powstania styczniowego, I i II wojny światowej, fotokopie i reprodukcje archiwalnych dokumentów, m.in. aktu lokacyjnego. Niezmiernie ciekawie prezentuje się kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego, dar prof. Zygmunta Bielczyka, w ramach której obejrzeć można m. in. narty z XVIII w. czy też nartę podarowaną przez Adama Małysza. W związku z problemami z finansowaniem muzeum jest obecnie zamknięte. Pozostaje mieć nadzieję, że to wyłącznie sytuacja przejściowa.
3. Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP
Wybudowany w latach 1881-1886, na miejscu kościoła zniszczonego w pożarze w 1876 r. Znajduje się tu zabytkowy dzwon z XVI w. W prezbiterium umieszczono obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus autorstwa Bolesława Barbackiego.
4. Pensjonat „Orlęta”
Wybudowany w 1897 r., obecnie nosi nazwę Willa „Orlęta”. Odznacza się ciekawą konstrukcją szachulcową (widoczna ściana szkieletowa tworzy wraz z wypełnieniem charakterystyczne kratki). Znajduje się przy ulicy Gąsiorowskiego 2 i nadal przyjmuje w swoich podwojach gości.
5. Przystań flisacka
Znajduje się przy ulicy Gąsiorowskiego 12. Stąd rozpoczynają się spływy tratwami Doliną Popradu. Trasa ma 10 km długości i wiedzie do miejscowości Rytro. Czas spływu mieści się w granicach 1,5 h – 2,5 h. Sezon, w zależności od warunków, trwa od początku kwietnia do końca października. W dawnych czasach tą trasą flisacy spławiali drewno.
6. Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy
Miejsce, gdzie można skosztować lokalnej wody mineralnej „Piwniczanka”, jak również uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, takich jak wystawy, koncerty, przedstawienia. Pijalnia usytuowana jest przy ulicy Zdrojowej 42 i otoczona parkiem z amfiteatrem i fontanną. Wody tu występujące określane są jako „wody kwaśne” i charakteryzują się wysoką zawartością magnezu, wapnia i wodorowęglanów.
7. Kicarz (704 m n. p.m.)
Beskidzki szczyt na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, na który szlak wiedzie z centrum miasta przez Mały Kicarz i Przełęcz Siodło. Ze szczytu można podziwiać Poprad, który w rejonie Kicarza tworzy swój największy przełom. Z góry widać również panoramę Piwnicznej-Zdroju. Na szczycie Kicarza umieszczono wieżę przekaźnikową.
8. Wodospad Czercz
Niewielki, ale urokliwy wodospad na potoku Czercz, położony w części miasta zwanej Kosarzyska. Zbudowany jest z kamiennych bloków. Prowadzi do niego bulwar spacerowy. W czasie II wojny światowej wiódł tędy szlak kurierów z Warszawy do Budapesztu. Kierując się od wodospadu w stronę Suchej Doliny, można dotrzeć do pomnika upamiętniającego kurierów, łączników i przewodników oraz ludzi, którzy udzielali im schronienia.
9. Zamek w Rytrze
Znajduje się we wsi Rytro, oddalonej o ok. 8 km od miasta Piwniczna-Zdrój. Zamek powstał w średniowieczu, prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Z dawnych czasów zachowała się wieża i resztka murów. Z góry roztacza się piękny widok na Dolinę Popradu. Dzięki pracom renowacyjno-konserwatorskim odtworzono budowlę i można teraz np. odbyć spacer po fragmencie muru. W planach są dalsze prace, m.in. odtworzenie bramy wjazdowej. Ryterski zamek pojawia się w powieści „Rogaś z Doliny Roztoki” Marii Kownackiej. Z zamkiem związana jest legenda o skarbie, którego strzeże pies mający postać koguta.
10. Górska Kaplica Narodu Polskiego i Krzyż Milenijny na Buczniku (715 m n. p.m.)
W 1966 r. na tym beskidzkim szczycie umieszczono żelazny krzyż dla uczczenia 1000-lecia Chrztu Polski. Obok krzyża powstała w 2016 r. Górska Kaplica Narodu Polskiego. Ma kształt namiotu i wykonano ją w góralskim stylu. Wewnątrz znajduje się m.in. ołtarz, płaskorzeźby Maryi Królowej Polski, św. Wojciecha i św. Stanisława oraz godło Polski z orłem z czasów Kazimierza Wielkiego.