Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o piłce nożnej

piłka nożna

Piłka nożna to zespołowa gra, która w Polsce zdaje się wzbudzać największe emocje. Zadaniem drużyny składającej się z jedenastu zawodników jest trafienie piłki do bramki drużyny przeciwnej. I choć zasady zdają się być banalnie proste, jest to sport, który ma na świecie miliardy fanów śledzących poczynania swoich ukochanych klubów i zawodników, którzy cieszą się statusem żywych legend.

1. Aż trudno w to uwierzyć, że sport o takich zasięgach stał się dyscypliną sportową dopiero w 1900 roku. Przez cały XIX wiek piłka nożna była modyfikowana na wiele różnych sposobów. Ostatecznie została spopularyzowana przez Anglików, którzy pokazali jej uroki na wszystkich kontynentach.

2. W piłce nożnej obowiązują żołte i czerwone kartki. Pierwsze są rodzajem upomnienia za niestosowne zachowanie na boisku. Czerwona kartka wędruje do osób, które dopuściły się brutalnego faula. W efekcie uzyskania czerwonej kartki zawodnik opuszcza boisko, a trener nie ma prawa wystawić do gry innego zawodnika.

3. Jeden z nabrutalniejszych fauli miał miejsce podczas meczu Francji i RFN, który miał miejsce w 1982 roku. Niemiecki bramkarz Harald Schumacher z impetem wleciał w Patricka Battistona, czego sędzia począkowo nie potraktował nawet jako faulu. W efekcie tego zdarzenia Francuz stracił trzy zęby. Miał także złamane trzy żebra.

4. Najwyżej położonym stadionem piłkarskim na świecie jest ten znajdujacy się w La Paz, w Boliwii. Znajduje się ponad cztery tysiące metrów nad poziomem morza. Z kolei największy stadion, bo mieszczący przeszło 150 tysięcy osób, znajduje się w Korei Południowej.

5. Diego Maradona to jeden z najpopularniejszych piłkarzy wszech czasów. W reprezentacji Argentyny zaczął grać w wieku szesnastu lat. Przeszedł do historii również ze względu na bramkę strzeloną ręką, co zostało przeoczone przez sędziego. Miało to miejsce podczas Mundialu w 1986 roku w Meksyku.

6. Za najlepszego strzelca w historii piłki nożnej uważa się Arthura Friedenreicha. Był brazylijskim piłkarzem. Szacuje się, że w trakcie swojej sportowej kartiery strzelił nieco ponad 1300 bramek, co stawia go na pierwszym miejscu wśród najlepszych zawodników wszech czasów.

7. Specjalne buty piłkarskie zwane korkami zostały stworzone przez Adolfa Dasslera, założyciela jednej z największych firm produkujących obuwie i odzież. Adidas zaproponował korki do futbolu w 1920 roku. Nie były tak wygodne jak obecne modele, ale umożliwiały w miarę swobodne poruszanie się po murawie.

8. Pierwsze piłki były wykonywane z osiemnastu skrawków skóry. Dopiero później przedstawiono wzór składający się z 32 łat, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wzór czarno-biały nie był dziełem przypadku. Chciano w ten sposób ułatwić oglądanie widzom znajdującym się przed telewizorami. Wówczas nie było jeszcze kolorowych odbiorników.

9. Nie od samego początku na boisku wraz z zawodnikami znajdowali się sędziowie. Początkowo zakładano, niesłusznie zresztą, że panowie grający w piłkę wykażą się uczciwością i kurtuazją niezpozwalającą na jakiekolwiek nieczyste zagrywki. Bardzo szybko jednak zmieniono zdanie, a sędziowie pojawili się na boisku już w 1891 roku.

10. W 1998 roku sędzia Martin Sylveter samodzielnie usunął się z boiska. Mówiąc bardziej obrazowo – wręczył sobie czerwoną kartkę po karygodnym podniesieniu ręki na jednego z zawodników.

11. Do pewnego momentu bramkarze mogli nosić takie same koszulki jak reszta zawodników. Zmieniono reguły z czasem, gdy okazało się, że identyczne koszulki w ferworze zaciętej gry uniemożliwiają sprawne namierzenie własnego bramkarza.

12. Nic dziwnego w tym, że Robert Lewandowski uważany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy. Dla reprezentacji strzelił 77 goli, czego nie udało się dokonać nawet legendom polskiej piłki nożnej.

13. Uważa się, że najlepszym bramkarzem wszech czasów był Lev Yashin. Nazywano go „czarnym pająkiem”, bo zawsze ubierał się na czarno, a dodatkowo sprawiał wrażenie, jakby posiadał dodatkowe kończyny. W swojej karierze obronił 150 rzutów karnych.

14. Za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie uważa się Cristiano Ronaldo. Portugalski piłkarz wielokrotnie był Piłkarzem Roku oraz Strzelcem Roku. Jego skuteczność na boisku zadziwia nawet ekspertów i naukowców niezwiązanych z piłką nożną.

15. Do jednego z najstraszniejszych wypadków na murawie doszło podczas UEFA Euro 2020 w Kopenhadze. To właśnie wtedy duński piłkarz Christian Eriksen doznał nagłego zatrzymania akcji serca. Natychmiastowa reakcja pomogła uratować jego życie, a po przewiezieniu do szpitala stan określono jako stabilny.