Afryka

10 Zaskakujących Ciekawostek o Pigmejach

pigmej w wiosce
źródło: JMGRACIA100 / Wikipedia

Krótcy ludzie znani jako pigmeje są rozproszeni w całej Afryce równikowej, gdzie mówią różnymi językami, zamieszkują różne rodzaje lasów, polują i zbierają jedzenie na różne sposoby. Poznajcie zaskakujące i fascynujące ciekawostki o Pigmejach.

1. Ludność o małych rozmiarach ciała, znana jako Pigmeje, rozpoczyna życie w typowym rozmiarze, ale rośnie powoli we wczesnym dzieciństwie, jak pokazują nowe badania.

2. Pigmejów można spotkać w całej Afryce Środkowej, a ich liczba jest mniejsza w południowo-wschodniej Azji. Najbardziej znaną grupą są Mbuti z lasów deszczowych Ituri w Demokratycznej Republice Konga, które były przedmiotem badań Colina Turnbulla. Wśród innych grup afrykańskich są Aka, BaBenzl, Baka, Binga, Efé i Twa. W Republice Środkowoafrykańskiej termin „Bayaka” jest lepszy od terminu „Pigmej”, ponieważ odnosi się do ludzi, a nie tylko do ich wzrostu.

3. Nazwa Pigmeje opisuje populacje myśliwych-zbieraczy z lasów deszczowych na całym świecie, którzy mają mniej niż około półtora metra wzrostu. Ten mały wzrost jest genetyczny.

4. Pigmejki afrykańskie są szczególnie znane ze swojej wokalnej muzyki, zwykle charakteryzującej się kontrapunktem i improwizacją. Poziom polifonicznej złożoności muzyki Pigmejów został osiągnięty w Europie w XIV wieku.

5. Pigmeje z Zachodniej Afryki Środkowej pochodzą z populacji przodków, która przetrwała w nienaruszonym stanie aż do 800 roku przed naszą erą, kiedy to najeźdźcy najechali na terytorium Pigmejów i rozdzielili ich na części.

6. Populacje Pigmejów z Afryki Wschodniej mają inny wzorzec wzrostu: Niemowlęta rodzą się małe i pozostają małe.

7. Niektóre grupy Pigmejów są jednymi z najstarszych znanych kultur w niektórych rejonach Afryki. Ich społeczeństwa słyną z względnego egalitaryzmu.

8. Chociaż ludzie żyją w lasach Zachodniej Afryki Środkowej od co najmniej 30000 lat, nie ma żadnych skamieniałości, które wskazywałyby na to, czy populacja przodków była niska już wtedy, czy ta cecha ewoluowała. Badania DNA nie rozwiązały tej kwestii.

9. Populacje Pigmejów w Afryce mają wspólnego przodka, o którym sądzono, że oddzielił się od typowych populacji około 60000 lat temu, a następnie podzielił się ponownie na grupy z Afryki Wschodniej i Zachodniej około 20000 lat temu.

10. Małe ciała lepiej regulują ciepło, są bardziej zwinne podczas poruszania się po gęstej roślinności, potrzebują mniej pożywienia i, zgodnie z jedną z teorii, mogą rozmnażać się w młodszym wieku. Jest to adaptacja środowiskowa.