Afryka

Pierwszy raz w Afryce Subsaharyjskiej. Gdzie i jak rozpocząć przygodę z Czarnym Kontynentem?

Planując podróż do Afryki Subsaharyjskiej, należy brać pod uwagę, że jest to niesamowicie zróżnicowana część kontynentu. Jedne państwa tego regionu są bogate w zasoby naturalne i stopniowo się rozwijają, inne borykają się z wszechobecnymi chorobami, głodem, wojnami i ubóstwem. Turyści oczekujący zupełnie odmiennych od siebie wrażeń wybierają się tam każdego roku. Jedni po to, aby poznać obcą kulturę i odpocząć, podczas gdy kolejni pragną ujrzeć świat takim, jaki jest on w rzeczywistości.

Nigeria, w której mieszka 2% ludności świata

Kraj umiejscowiony nad Zatoką Gwinejską, którego fundamenty powstały na ropie naftowej, dziś stanowi według wielu opinii główny ośrodek kulturalny Afryki. Przemierzając nigeryjskie uliczki, natknąć się można zarówno na muzułmanów, jak i chrześcijan. Kolorowe stragany i ludzie w barwnych strojach to codzienny krajobraz tego miejsca. Gdzieniegdzie rozbrzmiewa dźwięk bębenków, a tradycja widoczna jest na każdym kroku.

Wybierając się do Nigerii, warto zaznaczyć na mapie swojej wycieczki największe z tamtejszych miast – Lagos – w którym znajdują się m.in. ogród botaniczny i Muzeum Narodowe. Polecamy także wizytę w tętniącej życiem w stolicy Abuji i w zaskakującym, leśnym sanktuarium zwanym Świętym Gajem Oszun-Osobogo, wpisanym na listę UNESCO.

Pojawiają się ekspertyzy wskazujące, że potencjał nigeryjskiej gospodarki jest ogromny i może się okazać, że kraj ten będzie się stale rozwijał, doganiając w przyszłości inne duże państwa. Wynika to m.in. z kwestii demograficznych – pod względem liczebności społeczeństw i przyrostu naturalnego Nigeria znajduje się w światowej czołówce.

RPA – kraj z aż trzema stolicami

W tym niesamowicie barwnym państwie oficjalnie mówi się w aż 12 językach. W RPA znajduje się największy afrykański port, najgłębsza kopalnia złota czy też największy ośrodek hotelowy na świecie. Klimat tego miejsca zachwyci każdego, kto kocha naturę. Miłośnicy dzikiej fauny i flory będą zauroczeni m.in. Parkiem Narodowym Krugera, wybrzeżem Garden Route bądź rezerwatem Zulu Nyala. Osoby, które szukają historycznych pamiątek i są głodne wiedzy, usatysfakcjonuje z kolei wycieczka do tzw. Soweto, w którym zwiedzić można słynne muzeum Apartheidu. RPA to doskonały kraj dla podróżnych w każdym wieku, również dla ludzi starszych, jednak wizyta w nim wygada posiadania paszportu. Sprawdź, jak wyrobić i ile kosztuje paszport dla emeryta.

Miejsca dla podróżnych o mocnych nerwach

Trudną historię Afryki i jej mieszkańców da się co prawda poznawać, oglądając muzealne eksponaty, jednak niektórzy oczekują wrażeń bardziej namacalnych. Turyści ze wszystkich stron świata odwiedzają afrykańskie państwa, w których każdego dnia ludzie umierają z powodu niedożywienia, niebezpiecznych wirusów i wszechobecnej nędzy.

Kenia, do której głodni przygód turyści przyjeżdżają na emocjonujące safari. Tanzania, w której znajduje się osławiony wulkan Kilimandżaro. Pełna parków narodowych Uganda czy obfitujący w czarujące plaże Senegal. Wszystkie te państwa zachwycają swoim pięknem, przerażając równocześnie widokiem zapuszczonych dzielnic i miejscowych, w których oczach widać często wyłącznie smutek. Wycieczka to tzw. krajów Trzeciego Świata potrafi dać wiele do myślenia, a czasem nawet całkowicie zmienić podejście do życia. Z całą pewnością jest to przeżycie poszerzające perspektywę oraz spojrzenie na świat i ludzki los.