Porady

Pierwszy lot samolotem? Oto krótki poradnik dla nowicjuszy

w środku samolotu

Podróżowanie samolotem staje się coraz bardziej powszechną czynnością. Z uwagi na dostępność tanich linii lotniczych, coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie do miejsca docelowego właśnie w ten sposób. Co warto wiedzieć przed wylotem i jak przygotować się na podróż samolotem?

Rodzaje bagaży – co można zabrać ze sobą na pokład?

Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących przygotowania do lotu samolotem jest przygotowanie bagażu. W zależności od tego w jakiej opcji został zakupiony bilet, może to być podróż tylko i wyłącznie z bagażem podręcznym lub z bagażem rejestrowanym.

Zarówno jedna jak i druga opcja będzie podlegała ścisłym  ograniczeniom gabarytowym oraz wagowym. To jaki bagaż będzie można zabrać ze sobą, zależeć będzie od wymogów określonych przez linię lotniczą. W większości przypadków jednak bagaż podręczny nie może przekraczać 8 kg wagi oraz wymiarów 55x40x23 cm a w bagaż rejestrowany 23 kg oraz łącznej sumy wymiarów 158cm.

Osoby które zdecydowały się na podróż z bagażem rejestrowanym powinny mieć świadomość, że ich walizka zostanie umieszczona w luku bagażowym. Z tego też powodu nie powinno pakować się do niej przedmiotów które mogą okazać się przydatne podczas podróży. Pasażer zwyczajnie podczas lotu nie będzie miał do niej dostępu.

Kluczowe jest także określenie oraz dokładne sprawdzenie czy w bagażu nie znalazły się żadne niedozwolone przedmioty. Bagaże na lotniskach z uwagi na kwestie bezpieczeństwa są dokładnie i szczegółowo sprawdzane. Bagaż rejestrowany może zawierać przedmioty które często są niedopuszczalne w przypadku bagażu podręcznego.

Można do nich zaliczyć takie przedmioty jak różnego rodzaju płyny, zapalniczki czy nawet pilniki do paznokci. Przed wylotem warto upewnić się co można przewozić w danym bagażu a także co można wwieźć ze sobą w zależności od portu kraju docelowego.

Odprawa przed wylotem – co warto wiedzieć?

Jedną z najbardziej stresujących czynności osób które nigdy nie podróżowały samolotem jest kwestia odprawienia się. Z uwagi na duże zamieszanie na lotnisku warto stawić się nawet kilka godzin wcześniej przed godziną wylotu. W tym przypadku przyjętą praktyką przez linie lotnicze jest zalecanie swoim pasażerom na stawienie się na lotnisko około dwie godziny przed planowanym wylotem.

W przypadku posiadania biletu lotniczego tylko i wyłącznie z bagażem podręcznym, większość przewoźników daje możliwość dokonania odprawy na swojej stronie internetowej. W takim przypadku po wpisaniu niezbędnych danych uzyskuje się kartę pokładową, którą warto wydrukować i mieć ze sobą zarówno w formie papierowej jak i w formie elektronicznej. Dokonanie odprawy on-line zajmuje pasażerowi nie więcej niż kilka minut.

W przypadku podróży z bagażem rejestrowanym w większości przypadków odprawa będzie odbywała się na lotnisku. Warto mieć świadomość, że istnieje kilka rodzajów odprawy przez które należy kolejno przejść. Zalicza się do nich odprawę bagażową, odprawę biletową oraz paszportowej. W przypadku odprawy bagażowej obsługa lotniska dokładnie sprawdza bagaże pasażerów (pod kątem wymaganej maksymalnej wagi i wymiarów oraz zawartości).

Podczas odprawy biletowej zostają wydrukowane bilety lotnicze i/lub karty pokładowe a podczas odprawy paszportowej obsługa sprawdza dokumenty. W zależności od kraju docelowego może być to wyłącznie dowód osobisty, a w niektórych przypadkach także paszport oraz wiza. Po ww. czynnościach pasażerowi pozostaje jedynie oczekiwanie na wejście na pokład samolotu.

Wejście na pokład samolotu

Przed wylotem po dokonaniu odprawy warto skorzystać także z możliwości zakupu określonych przedmiotów w strefie bezcłowej – głównie z uwagi na okazje cenowe które się w nich pojawiają. Następnie każdy pasażer danego lotu jest zobowiązany do kierowania się na pokład samolotu. Informacje która bramka (z ang. gate) będzie właściwa pojawiają się na około 40 minut przed startem samolotu. Podczas przechodzenia przez bramki należy posiadać ze sobą kartę pokładową oraz dowód tożsamości. W dalszej kolejności, z hali odlotów podstawiany jest specjalny autobus który podjeżdża do docelowego samolotu. W niektórych przypadkach przejście na pokład samolotu odbywa się poprzez tzw. specjalny rękaw.

Przydzielone miejsce znajduje się na karcie pokładowej. Po zajęciu miejsca należy dokładnie słuchać poleceń załogi samolotu. Kluczowym w tym przypadku jest nie korzystanie z internetu zarówno w telefonie jak i w laptopie. Warto przełączyć urządzenia w tzw. tryb samolotowy.

Zakończenie lotu – odprawa paszportowa i odbiór bagaży

Po zakończeniu lotu pasażerowie otrzymują informacje o tym kiedy mogą opuścić pokład samolotu. W dalszej kolejności przechodzą oni na halę przylotów w danym lotnisku. W przypadku podróży poza strefę Schengen należy liczyć się w kontrolą paszportową. Osoby posiadające ze sobą bagaż rejestrowany powinny znaleźć stanowisko odbioru bagażu. W większości przypadków hale lotniskowe są dobrze oznakowane i w takim przypadku należy znaleźć informacje dot. danego lotu (linia oraz jego kierunek). Znalezienie swojej walizki tak naprawdę kończy cały lot, dlatego też warto dobrze ją oznaczyć, tak aby jej odnalezienie nie zajęło wiele czasu.