Polska

10 ciekawostek o Pieninach

zachód słońca

Pieniny to nic innego jak pasmo górskie, w łańcuchu Karpat, które leżą w południowej części Polski i północnej Słowacji. Ponadto są one najwyższą częścią Pienińskiego Pasa Skalnego. Warto dodać, że to góry wapienne.

Występują w województwie małopolskim. Dla niektórych Pieniny to najpiękniejsze góry wapienne jakie występują w naszym kraju. Przez nie przepływa rzeka Dunajec. Codziennie organizowane są tak zwane spływy Dunajcem, albo kajakiem albo pontonem. Nie jest to usługa droga, więc warto z niej korzystać. Dwa przełomy Dunajca są w stanie podzielić góry Pieniny na trzy części, między innymi:

Pieniny Spiskie,
Pieniny Środkowe,
Pieniny Małe.

Pasmo tych gór ciągnie się przez około 30 kilometrów. Za najbardziej urozmaiconą pod względem krajobrazowym część Pienin uznaje się obszar pomiędzy Trzema Koronami a Sokolicą. Jest to również ten zakątek Pienin, który został objęty nadzorem Pienińskiego Parku Narodowego.

Najpopularniejszymi szczytami są oczywiście: Sokolica i Trzy Korony. Wiadomo, że chodzenie po górach jest trochę męczące, ale warto się pomęczyć dla samych widoków jakie będziemy podziwiać na szczycie.

Ciekawostki na ten gór:

Pieniny | fot. Pixabay.com

1. Pioniny

Góry Pieniny, ludzie nazywali dawniej Pioniny. Nazwa pochodziła od pionowych skał.

2. Brat Cyprian

W górach istnieje i cały czas krąży legenda opowiada o bracie Cyprianie, który pochodził z Czerwonego Klasztoru w XVIII wieku. Według tej legendy miał prawdopodobnie wystartować z Trzech Koron na latającej machinie i dolecieć aż do Tatr.

3. Spływ Dunajcem

Spływ Dunajca odbywa się na łodziach flisackich. Dużo osób jednak uważa, że są to tratwy. Jednak to myślenie jest mylne.

4. Trzy Korony

fot. Jerzy Opioła | Wikipedia

Nazwa Trzy Korony we wszystkich znalezionych dokumentach nazywane były Koroną. Nie wiadomo skąd wzięła się obecna nazwa, ponieważ nie ma ona żadnego sensownego uzasadnienia zarówno ani w tradycji ani w kształcie pięciu szczytów.

5. Opowieści głoszone przez lud

Opowieści głoszone przez lud głoszą, że w grocie Aksamitówce spoczywa zbójnik Aksamit. Uważają, iż w tej grocie, która ma ukryte wejścia chroniła się przed różnymi niebezpieczeństwami miejscowa ludność.

6. Muszelki na kapeluszach

Czy ktoś wie dlaczego ówcześni górale mają muszelki na swych kapeluszach? Otóż dawno temu, górale spływali rzeką Dunajec aż do morza Bałtyckiego. Na pamiątkę każdej takiej wyprawy górale dokładali jedną muszelkę. Jedna, nowa muszelka oznaczała nic innego jak kolejną dobrze zakończoną i zaliczoną długą i niebezpieczną wyprawę.

7. Ruiny zamku pienińskiego

W masywie tych Trzech Koron skrywają się ruiny zamku pienińskiego. Wybudował go król Bolesław Wstydliwy.

8. Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy powstał w 1955 roku,

9. Ślady życia około 50 tys. lat przed naszą erą.

W Pieninach a dokładnie w Parku, badacze odnaleźli ślady życia, które należały do człowieka neandertalskiego, który żył ok 50 tys. lat przed naszą erą.

10. Szczawnica

Szczawnica jest uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżał pisarz Henryk Sienkiewicz