Polska

Perła polskich uzdrowisk – najlepsze atrakcje Świeradowa-Zdroju

Buczyński

Dlaczego akurat Świeradów-Zdrój? Zapewne zastanawiacie się, jakie są powody by wybrać akurat to miasto na wakacyjną destynację. Przedstawiamy wam 16 powodów, dla których warto tu przyjechać – o każdej porze roku.

Dom Zdrojowy

Świeradów-Zdrój jest wyjątkowym uzdrowiskiem na mapie Dolnego Śląska – zwany jest też Uzdrowiskową Perłą Karkonoszy. Wszystko dzięki unikatowemu mikroklimatowi i leczniczym wodom mineralnym, które jakościowo można porównać do leczniczych wód w Belgii czy na Węgrzech. To jedno z trzech uzdrowisk w Polsce, które dysponuje wodami mineralnymi z dodatkiem radonu – stosowanymi do inhalacji, kąpieli i do picia. Wszystko to czeka na kuracjuszy w Domu Zdrojowym, który jest jedną z głównych atrakcji Świeradowa. Ten monumentalny budynek wzniesiony w 1899 roku po dziś dzień cieszy oczy turystów z całej Polski. Obiekt podzielony jest na dwie części, połączone budzącą zachwyt 80-metrową Modrzewiową Halą Spacerową, gdzie strudzeni kuracjusze mogą spróbować wody pitnej (szczawy radonowo-żelaziste). Ozdobą Domu Zdrojowego jest także, wysoka na 46 metrów, wieża zegarowa.

Wędrówki górskie

Góry Izerskie to nieodkryta część Sudetów Zachodnich, która kusi wędrowców pięknymi krajobrazami, licznymi minerałami, które można znaleźć na ścieżkach oraz łagodnymi szlakami, które idealnie sprawdzą się zarówno dla wprawionych piechurów, jak i dla rodzin z dziećmi. Szlaki prowadzą po obu stronach granicy – polskiej i czeskiej, i mają naprawdę sporo do zaoferowania. Począwszy od klimatycznych schronisk, m.in. Chatki Górzystów, gdzie serwowane są ponoć najlepsze naleśniki w całym kraju, przez dawne osady, aż po Park Ciemnego Nieba, w którym można podziwiać piękno niczym niezmąconego nocnego nieba i gwiazd. Warto dodać, że Góry Izerskie są wyjątkowo zimne – na dobrą sprawę przymrozki zdarzają się nawet latem, a zimą temperatury spadają grubo poniżej zera więc warto mieć to w pamięci szykując się na wyprawę.

Trasy rowerowe – singletracki

Nie bez powodu Góry Izerskie zwane są też rajem dla rowerzystów. Wszystko przez wyjątkowej jakości trasy rowerowe, które dostarczą przyjemności z jazdy zarówno zupełnym amatorom, jak i zaawansowanym techniczne rowerzystom. Singletracki obejmują w sumie 14 tras o łącznej długości 80 km i dzielą się na cztery stopnie trudności. Ścieżki znajdują się zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie Izerów, dzięki czemu można podczas wycieczki rowerowej zrobić sobie krótką przerwę na obiad i piwo w czeskiej hospodzie. Singletracki po polskiej stronie na które warto się wybrać to m.in. trasa na Góreczno, Czerniawską Kopę, Oborę czy też Zajęcznik. Niesamowite widoki i niezapomniana wycieczka gwarantowana!

Trasy biegowe – runtracki

Świeradów-Zdrój to prawdziwa gratka dla tych, którzy uwielbiają biegać. To bowiem jedno z niewielu w Polsce miejsc, gdzie w okolicznych lasach wytyczono specjalne ścieżki dedykowane tylko dla biegaczy. W tym celu odtworzono przedwojenne szlaki turystyczne, które łączą ze sobą drogi leśne i tworzą pętlę. Dzięki temu nawet biegnąć bez sprzętu GPS nie jesteśmy w stanie się zgubić, bo zawsze trafimy na miejsce, z którego zaczynaliśmy. Ścieżki są bardzo dobrze oznaczone, pokazują nie tylko obecną lokalizację, ale także pokonany dystans. Obecnie dla biegających dostępne są trzy szlaki: zielony, niebieski i czerwony.

Izery Trzech Żywiołów

Czy spacerując górskimi szlakami macie czasem ochotę dotknąć lub powąchać pięknych kwiatów lub roślin, które spotykacie na drodze, a które są pod ochroną? Teraz już możecie! Wystarczy wybrać się do ogrodu dydaktycznego Izery Trzech Żywiołów, gdzie znajdują się wyjątkowe okazy przyrodnicze występujące w Górach Izerskich. A wszystko można dotknąć i obejrzeć z bliska. Ogród prowadzony jest przez Nadleśnictwo Świeradów i znajduje się tuż obok jego siedziby, na obrzeżach Świeradowa-Zdroju. Taka wizyta to świetna zabawa i ciekawa lekcja przyrody nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Na terenie „Chatki Drwala” prowadzone są specjalne zajęcia dydaktyczne, gdzie można posłuchać o zabytkowych sprzętach wykorzystywanych przez leśników, uczestniczyć w „Wirtualnym Laboratorium”, a także obserwować niebo (zarówno dzienne, jak i nocne) przy pomocy teleskopów.

Ośrodek Ski & Sun

Świeradów-Zdrój i Hotel Buczyński jest też wymarzonym miejscem zarówno na wakacje w górach, jak i na zimowy wypoczynek dla amatorów jazdy na nartach i snowboardzie. Wszystko dzięki ośrodkowi Ski & Sun, którzy przygotował dla narciarzy trasę o długości 2,5 km oraz kolej gondolową o długości ok 2 km. Nartostrada o szerokości 40 m jest doświetlana, codziennie ratrakowana i na bieżąco dośnieżana, więc nie ma się co martwić bezśnieżną zimą. Kolej gondolowa wyposażona jest w nowoczesne, 8-osobowe wagoniki. Czas przejazdu to 8 minut. Kolej działa również latem. Ciekawą atrakcją jest 10-kilometrowa trasa dla narciarzy biegowych „Izerski Szlak Cietrzewia”, która prowadzi z górnej stacji kolei gondolowej na Polanę Izerską i Chatkę Górzystów. Ośrodek posiada w ofercie szkółkę narciarską, wypożyczalnię sprzętu zimowego i restaurację.

Tor saneczkowy Ski & Sun Coaster

Od niedawna w Świeradowie-Zdroju działa turystyczny hit – jeden z niewielu w Polsce torów saneczkowych typu alpine coaster. To świetna rozrywka dla całej rodziny. W 7 minut rozpędzonymi sankami pokonamy 720-metrową trasę. Ekstremalne emocje gwarantowane! Tor znajduje się przy dolnej stacji kolei gondolowej Ski & Sun. Cała inwestycja kosztowała aż 5 mln zł.

Wodospad Kwisa

Wodospad Kwisa to z pewnością miejsce warte odwiedzenia – szczególnie jeśli jesteście wielbicielami wodnych kaskad. Utworzony na rzece Kwisa, na Szlaku Izerskich Tajemnic wodospad jest jedną z licznych atrakcji przyrodniczych w okolicach Świeradowa-Zdroju. Miejsce chętnie odwiedzane jest przez miłośników morsowania, którzy zimą urządzają tu sobie grupowe kąpiele. Latem natomiast roi się tu od turystów, którzy chętnie fotografują się na tle malowniczej wody oraz chłodzą zmęczone stopy w strumieniu rzeki.

Izerska Łąka

Chcecie zobaczyć jak wygląda tajemne życie pszczół? Bliżej poznać gatunki zwierząt i roślin występujących w Izerach? Obejrzeć wolne od sztucznego światła letnie Izerskie niebo? Koniecznie wybierzcie się do Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka. Ta nowoczesna placówka mieści się w Świeradowie przy ul. Rolniczej 7. To idealne miejsce na rodzinną wycieczkę, z której można wyjść mądrzejszym o różne ciekawostki przyrodnicze.

Kopalnie w Krobicy

Wiedźmy z Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich czy też zagubiony duch górnika sprzed kilkuset lat, który zabłądził w ciasnych podziemnych korytarzach kopalni… Takie dziwy można podobno spotkać podczas nocnego zwiedzania Kopalni św. Jana w Krobicy. Zwiedzanie trwa 40 minut i jest zarezerwowane tylko dla osób o stalowych nerwach! Jeśli natomiast wolicie zobaczyć kopalnię w świetle dziennym, od godziny 10 do 17 można przyjść na wycieczkę z przewodnikiem i posłuchać o historii kopalni i życiu górników oraz zobaczyć podziemia (w mniej strasznym wydaniu). W sali ekspozycyjnej można też podziwiać minerał o nazwie kasyteryt – prawdziwy unikat na światową skalę!

Czarci Młyn

W Świeradowie-Zdroju mieści się nie lada gratka dla miłośników oryginalnych wypieków – ponadstuletni Czarni Młyn, który działa nieprzerwanie od 1890 roku oferuje chleb wypiekany z własnej mąki w starym piecu. Degustację świeżego i chrupiącego pieczywa, podanego ze smalcem i ogórkiem kiszonym można połączyć ze zwiedzaniem. W młynie znajduje się bowiem mnóstwo oryginalnych sprzętów sprzed dziesięcioleci, jak np. piec rurowy, wodne koło, silosy na zboże, śrutownik, odsiewacz czy też mlewnik. W 40 minut, bo tyle trwa zwiedzanie, dowiecie się wszystkiego o wypiekaniu chleba dawniej i dziś. Ale uwaga! Przed wejściem koniecznie dotknijcie głowy lwa, który strzeże budynku. Legenda głosi, że ustrzeże to odwiedzających od złośliwych sztuczek czarta, który zamieszkuje młyn.

Schronisko na Stogu Izerskim i Chatka Górzystów

Nieodzowną częścią wypraw na górskie szlaki są oczywiście schroniska. Czyż nie jest przyjemnie po długim wysiłku posilić się i napić czegoś ciepłego pośród innych piechurów? W Górach Izerskich do wyjątkowych schronisk zalicza się z pewnością Chatka Górzystów. Położona na Hali Izerskiej, nie ma dostępu do prądu za to serwuje najlepsze naleśniki w całym kraju, stąd o każdej porze roku jest tu kolejka do tego „pokarmu bogów”. Ciekawym schroniskiem jest też to wybudowane w 1924 roku u podnóży Stogu Izerskiego. Oprócz pokrzepiającej strawy oferuje również noclegi i wspaniałe widoki na dolinę rzeki Kwisy oraz Świeradów-Zdrój.

Wieże widokowe na Czerniawskiej Kopie i Młynicy

Spacerując po Czerniawskiej Kopie lub po Młynicy warto zwrócić uwagę na wieże widokowe, z których można podziwiać niesamowite widoki na okolicę. Wieża na Czerniawskiej Kopie wznosi się na 15 m i została wykonana z drewna modrzewiowego. Można tu zrobić sobie przerwę podczas spaceru i odpocząć. Natomiast wieża na górze Młynicy wykonana jest ze stali i mierzy aż 25 metrów. Mieści się blisko Zajęcznika i ośrodka Ski & Sun więc można przy okazji zwiedzić jedno i drugie. Wieża posiada podesty i lunety obserwacyjne, wyposażona jest także w panele informacyjne.

Wieża widokowa na Smreku

Swoją wieżę widokową mają też Czesi! W drodze na najwyższy szczyt Izerów po tej stronie granicy – Smrek – można wspiąć się na mierzącą 20 metrów wysokości stalową wieżę widokową. Z dwóch tarasów rozciągają się widoki na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie oraz fragment Karkonoszy. Wieża jest także bezpiecznym miejscem podczas załamania pogody – w jej dolnej części mieści się schron turystyczny, gdzie można przeczekać burzę. Często pod wieżą rozkłada się także bufet z czeskimi piwami oraz przekąskami, dlatego warto mieć przy sobie korony.

Sky-Walk

Sky Walk to niesamowita atrakcja położona na styku trzech państw – Polski, Czech i Niemiec. Ta najwyższa w Polsce wieża widokowa wznosząca się na wysokość 62 metrów wyniesie was ponad wierzchołki drzew. Nie bez powodu nazywana jest ścieżką w chmurach. Trasa prowadzi przez 850 m niezapomnianych widoków, przeplatanych atrakcjami – zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych turystów. Do jednej z najciekawszych należy pajęcza sieć, czyli specjalna konstrukcja linowa po której śmiałkowie wspinają się na szczyt, urozmaicając sobie drogę. Nie sposób nie wspomnieć też o szklanym tarasie na szczycie wieży oraz o… 105 metrowej zjeżdżalni, którą można sobie skrócić drogę powrotną do zaledwie kilku sekund.

Stacja Kultury z modelem kolejki

Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju to idealny przykład na to, jak wykorzystać zabytkową zabudowę i tchnąć w nią nowe życie. Dawny dworzec kolejowy, który powstał jeszcze przed II wojną światową służy dziś jako Miejskie Centrum Kultury i jest uwielbiany zarówno przez mieszkańców Świeradowa, jak i przez turystów. W budynku organizowane są liczne spotkania, koncerty i zajęcia artystyczne, a turyści uwielbiają robić sobie zdjęcia na opuszczonych torach, podziwiają piękną elewację budynku i mogą zobaczyć, jak wyglądało niegdyś połączenie kolejowe z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk aż do Świeradowa Zdroju dzięki ruchomej makiecie, która z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym.