Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Pawiach Dla Dzieci

paw

Pawie to wyjątkowe, charakterystyczne ptaki, które zachwycają swoim pięknym upierzeniem. Spotkać je można nie tylko w ogrodach zoologicznych, ale również przy dworkach i folwarkach. Przedstawiamy 10 ciekawostek na temat pawi które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Pawie są daleko spokrewnione z kurami i bażantami.

2. Ptaki te określane są jako najpiękniejsze ptaki świata. Na ich ogonie może znajdować się nawet 150 kolorowych, jaskrawych piór.

3. Pawie to ptaki wszystkożerne. Żywią się głównie owadami i pajęczakami (m.in. kleszczami) oraz owocami i nasionami różnych roślin. Zdarza się, że jedzą również ziarno oraz pozostałości po ludzkim jedzeniu.

4. Pawie to ptaki długowieczne. Średnio w warunkach naturalnych dożywają 20 lat, głównie z powodu życia w niebezpiecznych warunkach (polują na nie m.in. lamparty i tygrysy). W niewoli ptaki te mogą dożywać nawet wieku powyżej 40 lat.

5. Długość ciała samców pawi indyjskich może osiągać nawet 230cm. Rozpiętość ich skrzydeł to 150cm, a waga może dochodzić do 8 kilogramów.

6. Pawie naturalnie żyją w Azji: głównie w Indiach i na Sri Lance. Są to ptaki, które zamieszkują lasy i pola w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Choć potrafią latać, zwykle wznoszą się krótkotrwale w celu uniknięcia zagrożenia i przedostania się z ziemi na niskie drzewa.

7. Piękne, kolorowe upierzenie ogona jest domeną samców. Im bardziej jaskrawe kolory i większa rozpiętość ogona, tym większe szanse osobnika na znalezienie partnerki i założenie rodziny.

8. Pawie nie są zbyt dobrymi pływakami. W poruszaniu się po wodzie przeszkadza im gęsty i długi ogon, jak i specyficzna budowa nóg. Zdecydowanie są to ptaki, które najlepiej czują się na lądzie.

9. Naturalne pawie pióra są bardzo cenne. Wykorzystuje się je w zdobnictwie, mają znaczenie mitologiczne i religijne. Tworzy się z nich m.in. biżuterię, elementy odzieży i ozdoby.

10. Białe pawie są specjalnie wyselekcjonowaną odmianą, którą spotkać można m.in. w warszawskich Łazienkach Królewskich. Taki kolor upierzenia jest jednak mutacją, która powstała w wyniku działań człowieka.