Ciekawostki

11 ciekawostek o parzydełkowcach

parzydełkowce

Na świecie żyje wiele zwierząt i roślin, które można nazwać egzotycznymi i spotkać tylko w niektórych regionach globu. Wśród nich są także parzydełkowce, kojarzone z wodą, ale niewiele osób nie zajmujących się nimi na co dzień jest w stanie coś o nich powiedzieć.

Oto ciekawostki o parzydełkowcach nie tylko dla miłośników fauny i flory.

1. Tym, co charakteryzuje parzydełkowce, jest ich budowa – jest ona mało skomplikowana, gdyż ciało parzydełkowców składa się z dwóch warstwa komórek tworzących tkanki, których struktura przypomina tkankę nabłonkową i nerwową u innych zwierząt.

2. Parzydełkowce nie posiadają układów: oddechowego, wydalniczego i krwionośnego, natomiast układy nerwowy i mięśniowy są u nich słabo rozwinięte.

3. Do XVIII wieku parzydełkowce były uważane za morskie rośliny, nie zwierzęta.

4. Parzydełkowce są długowieczne, żyją, tworząc liczne skupiska. Z ich szkieletów może powstać skała. Obcowanie z nimi może nie być przyjemne ze względu na na możliwość wydzielania przez parzydełkowce niebezpiecznego jadu.

5. Do parzydełkowców zalicza się około 9 000 gatunków w 3 gromadach: stułbiopławy, krążkopławy, koralowce.

6. Miejscem występowania parzydełkowców są wszystkie morza i oceany, niewiele gatunków można spotkać w wodach słodkich. Można je znaleźć na różnych głębokościach wody i bliskości brzegu, w zależności od gatunku, i mogą żyć wszędzie, od płytkich siedlisk przybrzeżnych po głębiny morskie.

7. Nazwa “parzydełkowce” bierze się od parzydełek (cnidocyty), w które te zwierzęta są wyposażone. Parzydełka pełnią dwie funkcje: służą do zdobywania pokarmu i do obrony. Parzydełkowce są drapieżnikami. Cnidocyt zawiera nematocystę, która jest kłującą strukturą zbudowaną z wydrążonej nici z zadziorami wewnątrz.

8. Parzydełkowce to jamochłony – są wodnistym workiem, który w „górnej” części ma otwór stanowiący miejsce zjadania i przy okazji wywalania strawionego jedzenia.

9. W przypadku parzydełkowców wymiana gazowa zachodzi przez całą powierzchnię ich ciała.

10. Po uszkodzeniu niektóre parzydełka potrafią zregenerować swoje części ciała, czyniąc je skutecznie nieśmiertelnymi.

11. Niektóre parzydełka, takie jak koralowce, są zamieszkiwane przez glony (np. zooxantellae), które przechodzą fotosyntezę, proces, który dostarcza węgla do żywiciela parzydełka.