Ciekawostki

Pajęczaki – 10 ciekawostek

pajęczak

Pajęczaki to obszerna gromada stawonogów, obejmująca ponad sto dwanaście tysięcy opisanych gatunków. Ich cechą wspólną jest to, że większość z nich posiada cztery pary odnóży i zasiedla ląd. Niezwykle rzadko się zdarza, aby pajęczaki żyły w wodzie.

1. Gromada pajęczaków jest niezwykle liczna, ale była jeszcze większa. Naukowcy potwierdzili badaniami wymarcie aż dwóch tysięcy gatunków należących do tej kategorii.

2. Choć nazwa może być myląca, do pajęczaków nie zaliczamy wyłącznie pająków. Są nimi również skorpiony, roztocza czy kleszcze, a także szereg innych stworzeń, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą nam się z tą samą grupą, co pająki.

3. Ogon jest niezwykle ważnym elementem budowy ciała u skorpionów. Schwytana szczypcami ofiara jest biczowana ogonem, w którym znajduje się silnie trujący jad. Służy również do obrony przez większymi drapieżnikami.

4. Skorpiony potrafią przeżyć nawet rok bez jedzenia. Jeśli jednak mają możliwość, najchętniej sięgają po owady, mniejsze skorpiony, pająki, a nawet małe ssaki. Największe skorpiony osiągają nawet dwadzieścia centymetrów długości, dlatego niewielkie ssaki nie stanowią dla nich problemu.

5. Pierwsze pająki pojawiły się na naszej planecie trzysta pięćdziesiąt lat temu. Dziś istnieje około czterdziestu tysięcy gatunków, a arachnofobia, czyli lęk przed pająkami, jest jednym z najpopularniejszych lęków wśród ludzi.

6. Pajęczaki wyposażone są tylko w oczy proste, działające podobnie jak oko ludzkie. Oczy mozaikowe, występujące u innych owadów i skorupiaków, składa się z wielu fasetek, a one z kolei wyposażone są w oddzielne rogówki i receptory.

7. Kleszcze to pajęczaki, których jednym pokarmem jest krew ludzka i zwierzęca. Ich kłująco ssący aparat gębowy i tendencja do wpijania się w miejsca mniej widoczne, na przykład przez owłosienie, często sprawiają, że kleszcze są niezauważane przez człowieka, którego krwią się żywią. Zadania nie ułatwia ludziom fakt, że kleszcze wyposażone są w substancję znieczulającą, przez którą jeszcze bardziej niepostrzeżenie mogą wkłuć się w skórę człowieka.

8. Kleszcze występują na łąkach i w lasach, a lekarze zalecają, by ludzie wiosną i latem stosowali środki odstraszające owady, ponieważ ugryzienie przez kleszcza może doprowadzić do wielu chorób odkleszczowych. Do najpoważniejszych zaliczają się borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

9. Roztocza to rząd pajęczaków, z których większości nigdy nie zobaczymy gołym okiem, ponieważ osiągają mikroskopijne rozmiary. Największe z tej grupy mogą mieć trzy centymetry. Znamy je głównie z reklam środków do mycia powierzchni, ponieważ właśnie w takich warunkach najchętniej żyją. Przystosowały się do życia w domowym kurzu czy w ziemi.

10. Roztocza różnią się od innych pajęczaków budową ciała. Ich głowa i tułów są połączone i nie widać wyraźnego podziału na poszczególne segmenty. Wyglądają przez to jak owalne owady z ośmiorgiem nóg.