Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o padalcu zwyczajnym

padalec zwyczajny
źródło: Hans Hillewaert / Wikipedia

Padalec zwyczajny to jaszczurka, choć pozbawiona kończyn, więc z wyglądu przypomina węża. Występuje przede wszystkim Azję, Europę oraz Afrykę. Na ogół ubarwienie padalca jest brązowe, choć występują różnice u samców i samic w części brzusznej – samce posiadają brzuch w odcieniu żółtym, samice na ogół znacznie ciemniejsze.

1. Przodkowie padalca zwyczajnego posiadali cztery kończyny, co zmieniło się na drodze ewolucji i właśnie z tego względu jaszczurka bardzo często mylona jest w dzisiejszych czasach z wężem.

2. Za jedną z najpiękniejszych odmian padalca zwyczajnego uważa się odmianę turkusową. Grzbiet dorosłego osobnika pokryty jest nieregularnymi plamkami w kolorze niebieskim. Takie ubarwienie bywa kłopotliwe, ponieważ zwierzę jest o wiele bardziej widoczne, ale bywa również zaletą – taki padalec jest atrakcyjniejszy dla samicy.

3. Choć przypominają węże, to jednak posiadają cechy odróżniające je od tej grupy gadów. Przede wszystkim posiadają otwory uszne oraz ruchome powieki, czego nie można powiedzieć o wężach.

4. Jak wiele innych jaszczurek również padalec w sytuacji zagrażającej życiu jest w stanie odrzucić swój ogon. Ta część padalca jest dosyć krucha, a jej pozbycie się nie wiąże się z żadnego rodzaju bólem. Taka umiejętność ma zmylić wroga.

5. Padalce doskonale radzą sobie na wysokościach. Mowa oczywiście o alpejskich populacjach, które bez problemu poruszają się nawet na 2000 m n.p.m.

6. Padalce najbardziej aktywne są w nocy i nad ranem. To wtedy wyruszają na poszukiwanie jedzenia. W ciągu dnia najchętniej szukają schronienia w liściach, norach i szczelinach.

7. Jedną z najczęstszych ofiar padalców są ślimaki i dżdżownice. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę niezwykle powolne ruchy jaszczurek i pewnego rodzaju niezdarność. Nie byłyby w stanie polować na zwinniejsze zwierzęta.

8. Dymorfizm płciowy przejawia się w różnicach w ubarwieniu, aczkolwiek warto również wiedzieć, że samice na ogół są znacząco większe od samców.

9. Padalce zwyczajne mają bardzo słaby wzrok. Naukowe badania potwierdziły, że widzą świat w odcieniach szarości i to na bardzo niskim poziomie kontrastu.

10. Padalec może żyć nawet do kilkunastu lat. Granica znacząco wydłuża się w przypadku padalców znajdujących się w niewoli.

11. Padalce na czas zimy znajdują bezpieczne nory. Zimowanie na ogół odbywa się w większych grupach, a w jednej lokalizacji niejednokrotnie znajduje się nawet do kilkudziesięciu osobników.

12. Ich największym naturalnym wrogiem są nieco większe ptaki, które wypatrują padalce z dużej odległości i atakują znienacka. Do takich ptaków należą, m.in. kruki i ptaki drapieżne. Zdarza się, że padają ofiarą małych ssaków, np. lisów czy łasic. Powolne ruchy uniemożliwiają skuteczną ucieczkę.

13. Samica zachodzi w ciążę mniej więcej raz na dwa lata. W jednym miocie może pojawić się nawet ponad dwadzieścia małych padalców.

14. Młode pojawiają się w osłonkach jajowych. Trzeba cztrech lat, by osiągnęły dojrzałość płciową.

15. W Polsce padalce zwyczajne są objęte częściową ochroną. Mimo tego, zdarzają się sytuacje, w których są zabijane, ponieważ często mylone są ze żmiją zygzakowatą.