Ciekawostki

10 ciekawostek dla dzieci o owczarkach niemieckich

owczarki

1. Owczarek niemiecki to duża rasa psa użytkowego, czyli stworzonego do pracy. Obecnie pies ten wykorzystywany jest jako pies w policji, na lotniskach, pies stróżujący, przewodnik dla osób niewidomych lub pies-ratownik.

2. Jego hodowla rozpoczęła się w XIX wieku w Niemczech. Hodowca zaczął krzyżować ze sobą krótkowłose psy użytkowe aż w końcu uzyskał owczarka niemieckiego, nieco smuklejszego i zręczniejszego niż dzisiaj.

3. Obecny muskularny wygląd owczarków niemieckich to zasługa późniejszych hodowców, którzy zauważyli, że większe, masywniejsze psy mogą być odpowiedniejsze do wykonywania większej ilości prac.

4. Owczarki niemieckie to także psy niezwykle rodzinne, cierpliwe i usłuchane. Początki są jednak trudne, gdyż szczeniaki i młode owczarki potrzebują stałej tresury oraz zabawy. Owczarki mają bowiem całe zapasy energii, które muszą jakoś spożytkować. Kiedy zaś nie mają z kim się bawić mogą zacząć psocić.

5. Początkowo owczarki były jedynie krótkowłose. Teraz jednak popularność zdobywają odmiany długowłose ze względu na piękny wygląd, przypominający trochę wilka.

6. Owczarki to psy bardzo głośne. Już szczeniaki potrafią bardzo donośnie i dość długo szczekać. Zwłaszcza, jeśli ktoś obcy przechodzi obok podwórka na którym jest pies.

7. Owczarki to idealne psy do pilnowania domu. Czują bardzo duże przywiązanie do swojego terenu, ale też bardzo lubią wiedzieć co się dzieje na około. Przez to czasami nawet szmer, lub kroki mogą sprawić, że poderwą się z miejsca, aby zobaczyć co się dzieje. Oczywiście przy tym szczekając.

8. Psy te bardzo szybko rosną, kiedy są szczeniakami. Początkowo puchata kulka z oklapniętymi uszami po miesiącu, dwóch jest większa od średniej wielkości psa, ma charakterystyczne trójkątne uszy postawione do góry, a sierść nie jest już takim puchem, a trochę szorstkim włosem. W tym okresie jedzą one bardzo dużo i jeszcze więcej piją wody. Trzeba też zadbać o odpowiednie witaminy dla psa.

9. Owczarki niemieckie to psy, które uwielbiają się bawić. Spędzenie całego dnia z dziećmi na podwórku na ganianiu się, przeciąganiu zabawek, czy aportowaniu jest dla nich najlepszą formą spędzenia czasu.

10. Obecnie owczarek niemiecki jest najpopularniejszym psem użytkowym na świecie.