Ciekawostki

Owczarek belgijski – charakter, opis, żywienie i cena

szczeniak

Owczarek belgijski, nazywany również belgijskim psem pasterskim, to typ wilkowaty. Jest to dokładnie grupa ras psów pasterskich, blisko ze sobą spokrewnionych, które otrzymano w Belgii, a do końca XIX wieku były one używane do zaganiania i strzeżenia stad, dzięki swojej wydajności oraz posłuszeństwu.

Wszystko o owczarku belgijskim

Poprzez proces selekcjonowania poszczególnych linii hodowlanych, uzyskano jeden podstawowy typ owczarka, który różni się maścią oraz rodzajem szaty. Dzięki temu wyróżniamy takie rasy owczarka belgijskiego, jak:

  • malinois – odmiana krótkowłosa, płowa,
  • tervueren – owczarek długowłosy, płowy i szary,
  • laekenois – odmiana szorstkowłosa, płowa,
  • groenendael – owczarek długowłosy, czarny. Rasa ta jest opisywana, jest to bowiem owczarek belgijski, zwany inaczej belgijskim psem pasterskim.

Współcześnie psy tej rasy użytkowane są jako psy obronne, pracują one często w policji oraz straży. Dla użytków prywatnych ludzie polegają na nich, ponieważ są to psy, które mają niezwykłe predyspozycje do stróżowania, na przykład danej posesji.

Opis rasy i charakterystyka owczarka belgijskiego

pies w wodzie

Owczarki belgijskie są psami, które mają nietypowy wygląd. Przypominać mogą one wilka, dlatego właśnie rasa ta należy do typu wilkowatych. Są świetnymi stróżami i psami obronnymi, nie pozwolą one za wszelką cenę skrzywdzić „swojego człowieka”. Psy te cechują się również jednak nietypowym charakterem.

Owczarek belgijski – Tryb życia psa

Są to psy niesamowicie energiczne, ich energia prawie nigdy się nie kończy. Uwielbiają one biegać, bawić się, ale także trenować, dzięki czemu można wyszkolić naprawdę świetnego stróża, który będzie wierny i grzeczny tylko dla określonych ludzi. Bardzo ciężko wymęczyć jest tego psa jakąkolwiek aktywnością, dlatego warto często zabierać go na spacery, ponieważ niewykorzystana energia u tej rasy może przysporzyć kłopoty na tle różnych zniszczeń, czy agresji. Owczarki jednak potrafią być również milusińskie, zwłaszcza dla swojej rodziny. Uwielbiają się tulić, czasem same przychodzą do właściciela, aby ten ich głaskał. Są nieziemsko wierne.

Sierść i umaszczenie owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski może mieć aż 3 typy okrywy włosowej – długowłosą, krótkowłosą lub szorstkowłosą, wszystko zależy od jego genów, dlatego właściciel może wybrać sobie tak naprawdę psa z taka okrywą włosową, która mu odpowiada. Jak wcześniej wspomniano, są także cztery rasy, które będą różnić się nie tylko długością sierści, ale także umaszczeniem:

  • długowłosy, czarny,
  • długowłosy, płowy lub szary,
  • szorstkowłosy, płowy,
  • krótkowłosy, płowy.

Owczarek belgijski – Rozmiary

Należą one do psów średnich:

  • samiec – mierzyć będzie około 62 cm, a ważyć około 25-30 kg,
  • suka – mierzyć będzie około 58 cm, ważyć około 20-25 kg.

Psy tej rasy mają niesamowicie dobrze wymodelowaną głowę, ich grzbiet jest prosty. Uszy są wysoko osadzone, w trójkątnym kształcie. Ich szyja jest niezwykle umięśniona.

Charakter owczarka belgijskiego

Jak wcześniej wspomniano, psy tej rasy są energiczne, lubią być często w ruchu, są bardzo aktywne i uwielbiają zabawy, treningi, spacery. Owczarki belgijskie są pewne siebie, mają wyrazisty temperament, jednak delikatną psychikę, dlatego nie powinno ich się prowadzić całkiem twardą ręką, ponieważ może to wpłynąć na ich charakter oraz przyszłe życie, zachowania. Tresura tego pupila jest niezwykle ważna – rasa ma niespożyte pokłady energii, dlatego im więcej zadań będziesz mu dawał, tym bardziej się on do Ciebie przywiąże i stanie się posłuszny. Pamiętaj o tym, ponieważ zaniedbana tresura tej razy sprawi, iż piesek będzie w przyszłości sprawiał mnóstwo problemów wychowawczych, nie tylko na tle agresji, ale także nieposłuszeństwa, czy niszczenia przedmiotów wokół siebie, samowolki i lekceważenia właściciela. Owczarek belgijski może być uznany za łobuza, jednak mocno przywiązuje się on do swojego właściciela, kocha go i nie może znieść dłuższej rozłąki. Bywa przez to czasem niestety zaborczy, ponieważ będzie chciał swojemu właścicielowi miłość okazywać na każdym kroku, będzie mu oddany.

Owczarki belgijskie posiadają również wiele talentów, dzięki którym zostać mogą naprawdę ważnymi dla środowiska obywatelami! Mogą być stróżem, psem do towarzystwa, obrońcą, a nawet psem policyjnym, który pomagać będzie w odnajdywaniu ludzi lub podczas ich łapanki, a nawet przy wywąchaniu narkotyków.

Mają one jednak także predyspozycje do tego, aby puścić wodze natury, przykładowo widząc zająca, puszczą się w pogoń za nim. Nie wykazują one raczej zachowania łowieckiego, jednak takie czynności należy brać pod uwagę.

Owczarki tej rasy są również nieufne do obcych ludzi, należy dać im nieco więcej czasu, aby do obcych się przyzwyczaiły, dlatego trzeba zwrócić uwagę na szczególną ostrożność, kiedy mają one poznać nową osobę, a także nowe zwierzę. Jeżeli jednak dany osobnik zostanie im przedstawiony dobrze i pozytywnie, owczarek z pewnością stanie się wobec niego przyjacielski.

Owczarki belgijskie również uwielbiają małe dzieci. Często można zaobserwować ciekawe zachowanie tej rasy, czyli okrążanie wózka, łóżeczka lub samego, siedzącego, na przykład na podłodze, dziecka. Ma to oznaczać, iż owczarek niezwykle mocno troszczy się o malucha i chce się nim opiekować.

Usposobienie a szkolenie owczarka belgijskiego

Jak już wcześniej wspomniano, są to zwierzaki niesamowicie aktywne, dlatego łatwo jest ich wyszkolić, a nawet potrzebują tego. Trening jest niesamowicie ważnym w ich życiu aspektem. Szkolenie tej rasy psa należy rozpocząć już wtedy, kiedy piesek jest mały, im szybciej, tym lepiej. Szczeniaki owczarka belgijskiego już w wieku 8 tygodni potrafią szybko pochłaniać wiedzę i uczyć się nowych komend, co daje wiele możliwości właścicielowi. 8-tygodniowy szczeniak owczarka więc jest najlepszym uczniem i właśnie w tym wieku należy go zacząć trenować. Zalecane wtedy jest uczenie go podstawowych komend, jak ta, która rozkazuje mu usiąść, zostać, przyjść, czy coś przynieść. Kiedy szczeniak osiągnie około 6 miesięcy można zaczynać wdrażać w jego trening nieco bardziej wymagające fizycznie ćwiczenia, jak aportowanie piłki, czy inne zabawy. Około 10 miesiące życia owczarka belgijskiego powinno się rozpocząć szkolenie zaawansowane – ponieważ są to psy pasterskie, warto zapoznać je z metodami i ćwiczeniami pasterskimi.

Długość życia owczarka belgijskiego

Długość życia tej rasy definiuje wiele czynników, choroby, jak często zażywają one aktywności fizycznej. Przeciętna długość ich życia to 10-14 lat.

Jak dbać o jego zdrowie?

Owczarek belgijski

Jak zapewne wszyscy wiedzą, z każdym zwierzakiem należy regularnie udawać się do lekarza weterynarza, który pozwoli wykluczyć lub zidentyfikować choroby. Działa to na takiej samej zasadzie, jak u ludzi. Owczarek powinien mieć również zapewnioną odpowiednią ilość ruchu, aby jego energia była spożytkowana maksymalnie, dlatego nie zachoruje on, na przykład na choroby związane z mięśniami, czy kośćmi. Owczarki belgijskie wymagają nierzadko także odpowiedniej diety, a na pewno konkretnej ilości jedzenia dziennie. Do dbania o ich zdrowie dochodzi również odpowiednia pielęgnacja.

Najczęstsze choroby owczarka belgijskiego

Owczarki belgijskie mogą mieć skłonności do:

  • postępującego zaniku siatkówki,
  • niedoczynności tarczycy,
  • nadwrażliwości na narkozę,
  • padaczki,
  • dysplazji stawów biodrowych,
  • kłopotów z aparatem słuchowym.

Jeżeli chodzi o wykluczenie genetycznego zagrożenia dysplazji stawów biodrowych u psa, należy zapytać się hodowcy o kartę zdrowia rodziców. Jeżeli chociaż jedno z nich choruje na tą dolegliwość, wówczas szczeniak będzie na nią narażony w przyszłości.

Pielęgnacja owczarka belgijskiego

skok do wody

Najbardziej popularne, malinois, mają sierść krótką i wełniany podszerstek, dlatego pielęgnacja ich nie jest tak naprawdę niczym trudnym i zajmującym. należy zwracać uwagę jednak na pielęgnację włosów, które znajdują się w okolicach szyi oraz ogona, ponieważ są one grubsze. Wymagają one jednak szczotkowania raz na tydzień, tak samo, jak owczarek szorstkowłosy. Powinno się to robić w takiej częstotliwości, ponieważ często tarzają się one podczas zabawy, wchodzą w różne, brudne miejsca, a dzięki regularnemu szczotkowaniu można pozbyć się kołtunów oraz brudu, który zatrzyma się w niektórych miejscach sierści.

Nieco bardziej trzeba przyłożyć się do szczotkowania owczarków długowłosych, których regularna pielęgnacja jest koniecznością, jeżeli chcemy, aby nasz pies zawsze wyglądał dobrze i dostojnie.

Owczarki nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jak profesjonalne szampony itd., jednak warto dowiedzieć się, czy nie mają przykładowo chorób lub alergii skórnych, ponieważ wówczas należy dostosować do nich szampon.

Wypadanie włosów

Na okres ich życia przypada okres linienia, wówczas psa powinno się czesać częściej i intensywniej. Dzięki temu właściciel pomoże psu w szybszej wymianie sierści na nową i pozbyciu się tej, która wypada.

Alergicy

U owczarków belgijskich rzadko wykazuje się skłonności alergiczne.

Hodowla i szczeniaki

Groenendael

Hodowla owczarków belgijskich nie jest trudną sprawą, matki potrafią same zając się swoimi szczeniakami. Problemem może być jedynie sytuacja, gdzie matka ma mało pokarmu lub jego niewystarczającą ilość. W takiej sytuacji właściciel powinien udać się do weterynarza, który podpowie mu, którą karmę można podawać małym. Ojciec również zajmie się swoimi dziećmi, jednak mogą pojawić się problemy na linii ojciec-syn. Psy często wdają się w konflikty z osobnikami tej samej płci.

Historia rasy

Jest to pies pasterski, który wywodzi się z epoki brązu, z okolic Środkowej Europy. Teorii na temat pochodzenia jest oczywiście wiele, jednak najbardziej prawdopodobną jest ta, która mówi, iż psy tej rasy pochodzą od dawnego mastifa belgijskiego oraz szkockiego charta rasy deerhound. Najbardziej popularne owczarki belgijskie, malinois, pochodzą prawdopodobnie z okolic miasta Malines, stąd również ich nazwa. Niegdyś podobno wokół tego właśnie miasta krążyło wiele psów, które były najprawdopodobniej krótkowłosymi owczarkami, stającymi się z ubiegiem czasu wiernymi towarzyszami tamtejszych pasterzy.

Nad wyglądem współczesnego owczarka belgijskiego skupił się profesor Adolf Reul z Cureghem, który był również założycielem Klubu Owczarka Belgijskiego, powstałego w roku 1891. Podjęto prace nad ujednoliceniem wyglądu owczarków i ustaleniem wzorca rasy. Z czasem powstała również pierwsza hodowla tej rasy.

Upały i mrozy

Zwierzaki te są zmiennocieplne, lubią nie tylko słońce, ale także śnieg. Należy jednak pamiętać, iż krótkowłosym oraz szorstkowłosym szybciej może zrobić się zimno, jednak nie jest to dla nich większym problemem.

Jaką karmę wybrać?

Psom tym warto podawać karmy wysokiej klasy, uzależnione od wagi, wieku oraz poziomu aktywności. Właściciel może sam przyrządzać jedzenie dla swojego pupila, jednak musi on wówczas pamiętać o tym, aby nie podać mu żadnej trującej rośliny, warzywa, czy owocu. Jedzenie, które dostawać ma owczarek musi uzupełniać jego energię, poziom witamin i innych, ważnych w rozwoju aktywnego psa minerałów.

Dla kogo?

Rasa ta z pewnością sprawdzi się idealnie u boku właściciela, który dogłębnie pozna jej specyfikę. Ciężko jest pozostawić owczarka belgijskiego samemu sobie, ważna tu będzie wcześniej wspomniana tresura, dlatego właściciel musi być przygotowany na różne poświęcenia, głównie ze swojej fizycznej strony. Jest to także pupil, który sprawdzi się u boku osób pewnych siebie, ale mimo wszystkich lubiących pieszczoty i psy, które przywiązują się i pokazują swoją miłość ludziom.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

skok w wodzie

  • okres linienia – włosy na meblach i dywanach, które są jednak łatwe do usunięcia,
  • nadpobudliwość psa i wymóg częstych treningów, spacerów,
  • często nadmierne ukazywanie uczuć, zaborczość,
  • nieufność do nowych ludzi, czyli początkowo również do swoich nowych właścicieli.

Ciekawostki

  • Owczarki belgijskie wymagają częstych pochwał.
  • Są swego rodzaju perfekcjonistami, uwielbiają, kiedy spisują się na medal przed swoim właścicielem.
  • Nazwa owczarka belgijskiego groenendeal pochodzi od nazwy miasta Chateau de Groenendeal, na którego terenie przyszedł na świat pierwszy owczarek tej rasy.
  • Źle trenowany pies może skojarzyć zabawy dzieci, jako zachowanie owiec na pastwisku, wówczas będzie chciał malucha zdominować, co może skończyć się tragedią.

Cena w 2023 roku

Cena owczarka belgijskiego z rodowodem ZKwP zaczyna się od 3000 zł.