Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Otwocku

Otwock

Co warto zobaczyć w Otwocku? W Otwocku jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Już sama tablica przy wjeździe do miasta głosi, że Otwock miasto z dobrym klimatem.

Niegdyś modne letnisko, w którym wypoczywał sam Piłsudski. Dzisiaj to typowy cel wypadów za miasto. Lecz dla każdego jest miejscem zwiedzania i wypoczynku. Jest to miasto, obok którego nie da się przejść obojętnie.

1. „Czarna Dziura„

Najpopularniejsza atrakcja Otwocka. Jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie w ścisłym centrum miasta znajduje się wielki dół wypełniony wodą. Jest to niesamowity widok zatykający dech w piersiach, każdy kto widział krater może powiedzieć, że na pewno chce zobaczyć go jeszcze raz.

2. Dom uzdrowiskowy

Budynek wzniesiono w latach 1927-1933 miał się w nim mieścić dom uzdrowiskowy, zakład kąpielowy, kasyno z grami hazardowymi, które przynosiło miastu niemały przychód. Na wybudowanie ogromnego gmachu mieszczącego tyle atrakcji dla wczasowiczów, Magistrat zaciągnął bardzo wysoki kredyt u amerykańskiej firmy. Miejsce stało się deficytowe, a władze miasta Warszawa nie zgodziły się na utworzenie ‘’domu gry’’ w uzdrowisku w Otwocku. Głównym powodem tej decyzji zapewne była nieprzychylność opinii publicznej. Nowo wybudowany budynek funkcjonował jako dom uzdrowiskowy mieszczący restauracje, kawiarnie, sale balową oraz sale teatralną. Mieściła się tam również sala do gier niehazardowych, kino i pokoje do wynajęcia. W roku 1935 na schodach nakręcono kilka początkowych scen do filmu Manewry miłosne z Tolą Markiewiczówną i Aleksandrem Żabczyńskim. Miejsce z taką historia jest idealne do podziwiania, tym bardziej, że okoliczności przyrody są piękne.

3. Park Miejski przy Domu uzdrowiskowym

W 1924 roku Magistrat miasta Otwocka wykupił, od właściciela dóbr otwockich hr. Władysława Jeziorskiego dwie duże działki, z przeznaczeniem na park miejski. Projekt parku miejskiego opracował ogrodnik Wacław Tański. Początkowy projekt został później nieco zmieniony przez innego architekta jakim był Stanisław Zadora-Żarski. Umieścił plan zagospodarowania parku, gdzie na pierwszym planie została umieszczony basen wraz z fontanną otoczony pięknymi kwietniami. Piękny obiekt został wykończony posadzonymi tujami w półkolistym kształcie oraz rzeźbą Józefa Piłsudskiego według projektu Stanisława Szreniawy –Rzeckiego. Pomnik przetrwał wojnę lecz zniknął w nieznanych okolicznościach w 1948 roku. Obecnie Park miejski jest rewitalizowany i projekt przewiduje ograniczenie do minimum wycinkę drzew i krzewów oraz oszczędne gospodarowanie tymże terenem. Wszystkie elementy będą posiadały powtarzający się motyw stylu świdermajer.

4. Śladami Żydów

Wspomnieniem jest muzealna kolekcja poświęcona Żydom, Żydzi byli niegdyś tam bardzo liczną społecznością. Nie tylko wypoczywali w Otwocku, lecz w pierwszej kolejności walczyli oni z gruźlicą. To właśnie dla nich budowali pensjonaty, synagogi i domy modlitwy. Wszystko zmieniła II wojna światowa. Zamiast przybywających w stronę otwocka Żydowskich letników, przybywali uciekinierzy przed nadchodzącym hitleryzmem z Niemiec.

Jesień 1940 będzie do końca życia wspominana jako najgorsza jesień ich czasów. Biorąc pod uwagę fakt, że w Otwocku mieszkało ok. 15 tys. Wyznawców judaizmu była to ogromna rewolucja. W 1942 roku, Żydzi zostali masowo wypędzani z domu i rozstrzeliwani. Warto dodać, że ginęli również pensjonariusze, ale większość została wywieziona do obozu pracy w Treblince.
Tą okrutną zbrodnie na Otwockich Żydach przypomina nam kamień, a zarazem mogiła zbiorowa przy ul. Reymonta w Otwocku.

5. Muzeum Ziemi Otwockiej

Założycielem muzeum w Otwocku był Michał Elwiro Andriolli. Muzeum zostało otwarte w 1994 roku i do 1996 roku zbiory prezentowane były w piwnicach Otwockiego ratusza. Muzeum zbiera i prezentuje eksponaty historyczne, które dotyczą kultury miasta i ziemi otwockiej. W roku 1996 muzeum otrzymało od władz miasta piękny budynek na skraju Soplicowa. Pomieszczenia dostosowano do potrzeb ekspozycji. Dzisiejszego dnia muzeum ma w swych zbiorach kilka tysięcy eksponatów sięgających czasami aż do paleolitu i najmłodsze niemal obecne. Muzealny budynek mieści również siedzibę galerii sztuki, która nosi imię otwockiego malarza Bogdana Stodolnego. Przez całe lata muzeum przyjmuje setki osób przyjeżdżających oglądać piękne wystawy.

6. Cud rzeczny, czyli rzeka Świder

Na pograniczu dwóch miast Otwocka i Józefowa znajduje się rzeka Świder. Jest to jedyna rzeka w Polsce o tak krystalicznie czystej wodzie. Wspaniałe miejsce na wypoczynek. Cisza, spokój. Można znaleźć miejsca bez ludzi.

7. Otwocka Plaża Miejska

Tą atrakcję dedykujemy osobom, które chcą spędzić czas wygrzewając się w słoneczku i oczywiście dla naszych pociech. To świetne miejsce alby na łonie natury odpocząć od miejskiego zgiełku. Położona jest w pobliżu dawnego mostu kolei wąskotorowej, przy ulicy Turystycznej w Otwocku. Wczasowicze mogą korzystać z leżaków, kocy, parasoli oraz sprzętu sportowego.

8. Mini Zoo Otwock

W Otwocku zostało otwarte pierwsze mini zoo, w którym zwierzątka możemy dotknąć, pogłaskać i nakarmić, oczywiście pod okiem opiekuna. Jest to cudowne doświadczenie dla dzieci będących w zoo po raz pierwszy minizoo. Opiekun uczy dzieci obchodzić się ze zwierzątkami i się nimi zajmować. W wakacyjny czas będzie to idealny moment, na rozwijanie nowych pasji i uczenia się obowiązkowości.

9. Willa Julia

W Otwocku na ul. Warszawskiej możemy znaleźć piękną budowlę o nazwie Willa Julia. Jest to oryginalna, murowana i wzniosła budowla z wieżą widoczną z dużej odległości. Wiadomości donoszą, że w roku 1905 roku właścicielem willi był niejaki Aleksander Kowalski, który w domu drewnianym przy wieży otworzył punt apteczny, a z samej wieży zrobił inhalatorium. Na swej posesji wzniósł duży drewniany budynek oraz pijalnie wody mineralnej Motor. Willa jednaj na początku XX wieku przeszła we władanie dr Gotliba Kremer, był on psychiatrą i dyrektorem zakładu psychiatrycznego dla Żydów w Zofiówce. Obecnie willa jest wpisana do rejestru zabytków nr 992-80-o6-14 i objęta pełną ochroną konserwatorską.

10. Kościół św. Wincentego a Paulo w Otwocku

Początkowo w miejscu kościoła znajdowała się murowana kaplica w neogotyckim stylu, wybudowana w roku 1892 według projektu Władysława Marconiego. Właścicielem darowanego terenu był Zygmunt Kurtz, który był zarazem właścicielem Otwocka Wielkiego. Kaplica została poświęcona 31 lipca roku 1892, a w 1902 roku przebudowano ją i powiększono. Kościół znajduje się przy ulicy Kopernika 1 w Otwocku i jest to miejsce godne zobaczenia.