Ciekawostki

Ośmiornice – 10 informacji i ciekawostek dla dzieci

ośmiornica

1. Ośmiornice mają bardzo charakterystyczny kształt. Mają cebulowatą część ciała przypominającą głowę – gdzie faktycznie znajduje się większość narządów ośmiornicy – a także 8 ramion, które są bardzo wrażliwe na wszystko, co się dzieje wokół zwierzęcia. Od drgań wody po jej temperaturę.

2. Wiele ośmiornic potrafi zmienić kolor swojego ciała, zależnie od otoczenia. W ten sposób dopasowują się do miejsca, które je otacza i zapewniają sobie odpowiedni kamuflaż.

3. Jeśli pomimo maskowania drapieżnik zobaczy je i będzie starał się zaatakować ośmiornice wystrzeliwują do wody chmurę atramentu. Jest ich to ostateczna forma ucieczki – w kłębach czarnej wody nie widać ich i mogą uciec lub zamaskować swoją obecność, a drapieżnik odpłynie.

4. Ośmiornice żyją tylko w wodzie, ale za to mogą być to słodkie, słone, ciepłe, zimne, płytkie, a nawet morskie głębiny. Pod tym względem ośmiornice są zdolne do wszelkiej adaptacji.

5. Ośmiornice mają bardzo duży przedział pod względem rozmiarów. Mogą być bardzo malutkie na ledwie kilka centymetrów, albo tak duże by rozpiętość ich ramion wynosiła ponad 4 metry.

6. Ośmiornice są bardzo inteligentne. W niektórych państwach, przyjmuje się, że wszelkie operacje, jakie lekarze wykonują na nich – na przykład w ogrodach zoologicznych, gdy ośmiornica ucierpi – muszą odbywać się przy znieczuleniu ze względu na ich wysoką inteligencję.

7. Ośmiornice potrafią korzystać z narzędzi i rozwiązywać problemy. Umieją na przykład odkręcać słoik, bawić się zabawkami, a nawet rozpoznawać twarze.

8. Ośmiornice to drapieżniki, które żywią się głównie rybami. Zdobywają pożywienie dzięki masowaniu się i ataku z zaskoczenia. Łapią je swoimi mackami, które zaopatrzone są w przyssawki. Mają także truciznę, która pozwala im na większą skuteczność podczas polowań.

9. Wszystkie gatunki ośmiornic mają truciznę, która jest w stanie zaszkodzić człowiekowi. Na jad jednego z gatunków nie ma nadal antidotum. Dlatego należy zachowywać szczególną ostrożność przy kontaktach z ośmiornicami.

10. Ośmiornice mają doskonały słuch i jeszcze lepszy wzrok.