Europa

10 najlepszych atrakcji w Oslo

Oslo

Oslo będące stolicą Norwegii, nie jest szczególnie wielkim miastem, jednak jest bardzo ciekawe dla turystów. Mnogość atrakcji, dostosowana jest do wszystkich i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

1. Opera – jest symbolem miasta, kojarzonym przez wielu odwiedzających. Znajduje się ona tuż nad brzegiem Oslofjordu. Zbudowana została w bardzo wyjątkowy sposób i według nowoczesnego projektu. Wybranie się na spektakl i zwiedzenie wnętrz obiektu, wydaje się więc obowiązkowym punktem. Mało kto, spodziewa się jednak wejścia na dach gmachu Opery, z które widać krajobraz centralnej części miasta.

2. Aker Brygge – to bardzo modna i nowocześnie zaaranażowana dzielnica miasta. Umożliwia wszelkie formy relaksu, takie jak spokojny spacer, szalone zakupy lub odpoczynek nad wodą. Znajduje się tutaj Ratusz, Centrum Pokojowe Nobla oraz sztuczna wyspa Tjuvholmen. Wyspa ta nazywa jest przez wielu wyspą złodziei, ponieważ dawniej była miejscem zajmowanym przez różnych przestępców i prostytutki. Obecnie jest to jedna z bardziej luksusowych dzielnic handlowych oraz mieszkalnych, zupełnie nie przypominająca dawniejszego życia.

3. Twierdza Akerhus – znajduje się na wzgórzu i jest to kompleks zamkowy, pochodzący ze średniowiecza. Jest zadaniem była obrona miasta, a obecnie jest jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najstarszych miejsc Norwegii. W całej swojej historii, twierdza oblegana była dziewięć razy, lecz ani jeden raz nie została ostatecznie zdobyta. Obecnie na jej powierzchni, często odbywają się ważne wydarzenia kulturalne i państwowe uroczystości.

4. Park Vigelanda – to bardzo chętnie odwiedzana atrakcja. Jest to największy park znajdujący się w mieście i największy na świecie posiadający rzeźby utworzone przez tylko jednego artystę. Wszystkich rzeźb jest tutaj około 200 i przedstawiają one postacie w różnym wieku i sytuacjach, jednak wszystkie są nagie. Artystą, który jes stworzył był Gustav Vigeland, od którego nazwiska pochodzi nazwa parku.

5. Grunerlokka – to artystyczna i bardzo modna w ostatnich latach dzielnica Oslo. Jest popularnym miejsce spotkań towarzyskich, gdyż obecne są tutaj liczne knajpki, restauracje, sklepy i galerie. Kontrastowe okazują się być piękne, stare kamienice, niejednokrotnie pokryte graffiti. Mają tutaj miejsce targi artystyczne, na których każdy odwiedzający wybierze dla siebie odpowiednią i bardzo wyjątkową pamiątkę.

6. Skocznia Holmenkollen – to skocznia narciarska, udostepniona do zwiedzania dla turystów. Z jej szczytu, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto i Oslofjord. Znajduje się tutaj również Muzeum Narciarstwa Skimuseet, gdzie poznamy historię tej dyscypliny. Dowiemy się również wielu ciekawych informacji o wyprawach polarnych. Dla odważnych, dostepny jest symulator skoków narciarskich i możliwość zjazdu z samego szczytu skoczni.

7. Nordmarka – to teren zielony i leśny, który leży na północy od Oslo. Znajdują się tu liczne piesze oraz narciarskie szlaki, na których spotkamy bardzo urokliwe, drewniane domki, gdzie będzie mogli wstąpić na ciepłe przekąski i rozgrzewające trunki. Do nordmarki dojechać można metrem i wiele udostepnionych szlaków, rozpoczyna się już od stacji.

8. National Gallery – robi wrażenie nawet na turystach nie znających się na sztuce. Obrazy takie jak Krzyk Muncha, są wyjątkową atrakcją, gdyż wychodząc z galerii i udając się na spacer, możemy dotrzec do miejsca, któe było inspiracją dla Edvarda Muncha, do stworzenia tego ponadczasowego dzieła sztuki.

9. Półwysep Bygdoy – znajdują się tutaj różne ciekawe muze, takie jak Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki czy Muzeum Fram. Statki Wikingów, wyprway Thora Heyerdahla, tratwa Kon-Tiki, statek polarny Fram, to jedne z wielu ciekawych eksponatów i atrakcji, udostępnionych do oglądania dla zwiedzających.

10. Norweska kawa – niewielu turystów wybierających się do Oslo, zdaje sobie sprawę z wielkiej miłości mieszkańców do kawy. Norwegia jest drugim krajem w rankingu, pod względem ilości wypijanej kawy. Kafejki i bary kawowe, obecne są na każdym rogu i wszystkie te regionalne miejsca, zapewniają najwyższej jakości doznania, dla nawet najbardziej wymagających kawoszy.