Azja

17 ciekawostek, informacji i faktów o Osetii Południowej

góry
źródło: pxhere.com

30 września Unia Europejska opublikowała swój raport z wojny sierpniowej na Kaukazie. Celem było ustalenie, co się stało, ponieważ, jak stwierdzono „nie może być pokoju na Kaukazie Południowym, dopóki nie zostanie osiągnięte wspólne zrozumienie faktów”. Oto ciekawostki i ważne informacje o Osetii Południowej.

1. Osetyjczycy to grupa etniczna zamieszkująca południową Osetię po południowej stronie Kaukazu w środkowej Gruzji i północnej Osetii w południowej Rosji.

2. Osetia Południowa to górzysta prowincja położona w północnej Gruzji, która dzieli swoją północną granicę z rosyjską republiką Osetii Północnej. Stolicą prowincji jest Cchinwali.

3. Osetyjczycy mają dwa regiony autonomiczne: Południowa Osetia Autonomiczny Region w Gruzji i Republika Osetii Północnej w Rosji. Regiony są podzielone przez góry Kaukazu. Podobnie jak mieszkańcy Abchazji, Osetyjczycy i nie-Gruzini pragnie odizolować się od Gruzji.

4. Osetia Południowa została uznana za niepodległe państwo przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w sierpniu 2008 roku, po tym jak siły rosyjskie odparły gruziński atak na mały skrawek ziemi.

5. Większość z około 70 tysięcy ludzi różni się etnicznie od Gruzinów i posługuje się własnym językiem, związanym z językiem perskim. Mówią, że zostali przymusowo wchłonięci przez Gruzję pod rządami radzieckimi i teraz chcą skorzystać z prawa do samostanowienia.

6. Konflikt koncentrował się na Osetii Południowej i Abchazji, dwóch „prowincjach separatystycznych” w Gruzji. Oficjalnie stanowią one część Gruzji, ale większość krajów nie uznaje odrębnych rządów.

7. Abchazja i Osetia Południowa są wspierane przez Rosję.

8. Podczas pięciodniowego konfliktu zginęło 170 żołnierzy, 14 policjantów i 228 cywilów z Gruzji, a 1747 zostało rannych. Zginęło 67 rosyjskich żołnierzy i 283 zostało rannych, a 365 żołnierzy i cywilów z Osetii Południowej zginęło, zgodnie z oficjalnym unijnym raportem informacyjnym na temat konfliktu.

9. Jest około pół miliona Osetyjczyków. Większość z nich żyje i tworzy większość w Północnej Osetii. Stanowią oni również większość w Osetii Południowej.

10. Liderem separatystycznym jest Eduard Kokoity. W listopadzie 2006 roku wioski w Południowej Osetii, które nadal znajdują się pod gruzińską kontrolą, wybrały rywala, byłego separatystę Dmitrija Sanakojewa. Popiera go Tbilisi, ale jego władza rozciąga się tylko na niewielką część regionu.

11. Osetyjczycy różnią się od innych mieszkańców Kaukazu tym, że nie są grupą tubylczą i nie są potomkami plemion tureckich, które przeszły przez ten region. Niewiele jest bezpośrednich informacji o pochodzeniu Osetyjczyków. Większość przypuszczeń opiera się na badaniach językowych, dowodach archeologicznych i badaniach folkloru.

12. Język osetyjski jest zaklasyfikowany jako członek północno-wschodniego oddziału irańskiego i jest pod silnym wpływem języków ludów zamieszkujących okolice Osetii i jest zdystansowany do języka Pashto, którym mówi się w Afganistanie oraz Yaghnobi, którym posługują się mieszkańcy regionu Pamir w Azji Środkowej.

13. Upadek Związku Radzieckiego wywołał ruch separatystyczny w Osetii Południowej, który zawsze był bardziej związany z Rosją niż z Gruzją.

14. Szacuje się, że 70 tysięcy osób, które są w przeważającej mierze etnicznymi Osetyjczykami. Szacuje się, że 14 tysięcy Gruzinów mieszka w kilku wioskach w regionie. Osetyjczycy i Gruzini są prawosławnymi chrześcijanami, podobnie jak większość Rosjan. Wielu z nich posiada obywatelstwo rosyjskie.

15. Około dwie trzecie rocznych dochodów budżetowych w wysokości około 30 mln USD pochodzi bezpośrednio z Moskwy. Prawie cała ludność posiada rosyjskie paszporty. Jako walutę posługują się rublem rosyjskim.

16. Uważa się, że Osetyjczycy są potomkami Alanów, grupy jeźdźców, którzy przybyli na Kaukaz i zmieszali się z Scytami i Sarmatyńczykami. Jeźdźcy sarmaccy z północnej części Morza Czarnego przybyli na Kaukaz około 400 roku n.e.

17. Rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom buduje nowe gazociągi i infrastrukturę o wartości około 421 mln euro, aby zaopatrywać region z Rosji.

Historia

1. Osetia Południowa cieszyła się autonomią w ramach Gruzji Radzieckiej i po raz pierwszy ogłosiła niepodległość w 1989 roku. Prowadziła swoje własne sprawy bez międzynarodowego uznania od czasu oderwania się od gruzińskiego rządu z siedzibą w Tbilisi podczas krwawego konfliktu w latach 1991-1992, w którym zginęło ponad tysiąc osób, a dziesiątki tysięcy zostało przesiedlonych.

2. Władze przeprowadziły referendum w 1992 r., ogłaszając niepodległość prowincji, ale nie zostało to zauważone przez społeczność międzynarodową, pozostawiając region w stanie zawieszenia. W drugim referendum w listopadzie 2006 r. mieszkańcy Osetii Południowej w przeważającej mierze opowiedzieli się za niepodległością.

3. Rosja ma siły pokojowe w Południowej Osetii, ale Tbilisi oskarża ich o opowiedzenie się po stronie separatystów.

4. Od momentu dojścia do władzy w 2004 r. prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili obiecał przywrócić kontrolę Gruzji nad Osetią Południową i innym separatystycznym regionem, Abchazją.

5. Rosja formalnie uznaje Osetię Południową i Abchazję za część Gruzji, ale opowiada się po stronie separatystycznych przywódców w sporach z gruzińskim rządem i przyznała wielu swoim mieszkańcom obywatelstwo rosyjskie.

6. 2009 r. – Obserwatorzy ONZ opuszczają Gruzję po prawie 16 latach. Misja nie została przedłużona z powodu rosyjskiego weta. W sprawozdaniu misji informacyjnej UE stwierdza się, że napięcia historyczne i nadmierna reakcja zarówno ze strony Rosji, jak i Gruzji przyczyniły się do pięciodniowego konfliktu. Atak Gruzji na południowoosetyjską stolicę Cchinwali w nocy z 7 sierpnia jest postrzegany jako początek konfliktu zbrojnego, jednak w raporcie zauważono, że atak był kulminacją wielu lat narastających napięć, prowokacji i incydentów.

7. 27 stycznia 2016 r. – Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zezwala na zbadanie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie, gruzińskie i południowo-osetyjskie podczas konfliktu.