Ciekawostki

12 intrygujących ciekawostek o Okapi

okapi

Świat zwierząt pełen jest różnych gatunków, które występują jedynie w pewnych regionach globu. Przykładem może być okapi, które żyje jedynie w centralnej Afryce. Ale to dopiero część ciekawostki – okapi kryją w sobie bowiem o wiele więcej interesujących faktów.

 

1. Okapi ma kilka różnych nazw, w tym żyrafę zebra, żyrafę kongijską i żyrafę leśną. To ssak parzystokopytny pochodzący z części Demokratycznej Republiki Konga w Afryce Środkowej. Chociaż przypomina zebrę z pasiastymi oznaczeniami i wyglądem, genetycznie okapi jest bliżej spokrewniony z żyrafą.

2. Podobnie jak żyrafa, okapi ma długie nogi, długą szyję i szerokie, elastyczne uszy. Jest jednak znacznie niższy niż żyrafa.

3. Okapi, znane głównie z dziennego trybu życia, mogą być aktywne w ciągu pierwszych kilku godzin ciemności w nocy. Są to samotne ssaki, które dołączają do innych tylko w celu rozmnażania. Czasami małe grupy mogą łączyć się razem, aby karmić się przez krótki czas.

4. Ponieważ okapi ma słaby wzrok, komunikacja odbywa się na ogół za pomocą czegoś, co zostało opisane jako cichy dźwięk „szurania”. W dużym stopniu polegają również na swoim słuchu w leśnym otoczeniu i wokół niego.

5. Okapi jest sklasyfikowany przez IUCN jako gatunek zagrożony wyginięciem i jest całkowicie chroniony przez kongijskie prawo. Chociaż populacja nadal spada, rezerwat przyrody Okapi i Park Narodowy Maiko są domem dla znacznej liczby tych zwierząt. Główne zagrożenia dla okapi to utrata siedlisk spowodowana wyrębem i osadami ludzkimi.

6. Okapi to jeden z najdłużej żyjących gatunków na naszej planecie. Często określa się je jako „żywą skamieniałość”, ponieważ okapi istniały przez długi okres geologiczny i faktycznie przypominają prymitywne formy, takie jak Samotherium.

7. Okapi pochodzi albo od nazwy zwierzęcia w afrykańskim języku Mbuba, albo od o’api, nazwy zwierzęcia w języku Lese Karo. Część nazwy johnstoni pochodzi od badacza Sir Harry’ego Johnstona, który sprowadził pierwsze okazy okapi dla zachodnich badaczy.

8. Okapi jest z natury nieśmiałym i nieuchwytnym zwierzęciem, rzadko spotykanym na wolności. To bardzo utrudnia ich śledzenie i liczenie. Naukowcy szacują, że około 35 000 osobników przeżywa w swoim naturalnym środowisku, ale nikt nie wie na pewno.

9. Samce okapi mają na czaszkach małe kościste wypustki w kształcie stożka, zwane ossikonami. Te guzki są pokryte skórą i miękkie w dotyku. Samice okapi nie mają ossiconów; zamiast tego mają zwoje włosów w miejscu, w którym znajdowałyby się ossicony.

10. Mają tak zwane chwytne języki, co oznacza, że okapi mogą używać swojego języka prawie jak innej kończyny. Ich języki są wystarczająco mocne i elastyczne, aby ciągnąć liście, pąki i gałęzie z wysokich drzew. Języki okapi są tak długie, że mogą polizać własne uszy.

11. Okapi mają doskonale dostrojone zmysły węchu i wydzielają smoliste i oleiste substancje o silnym zapachu. Wcierają te substancje w drzewa i zostawiają ślady zapachowe wszędzie tam, gdzie chodzą, umożliwiając innym okapi ich odnalezienie.

12. Ciąża okapi trwa od 400 do 450 dni. Ponad rok po zajściu w ciążę samica okapi urodzi jedno cielę.